380V zásuvka v proměnách času

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
juf
Příspěvky: 97
Registrován: 22 bře 2015, 01:00
Bydliště: Domanín okr. Hodonín

#46 Příspěvek od juf »

Dostal jsem odpověd že to nebyly - batovky- ale se jim říkalo sedlácké ( u nás batovky ) možná jak kde

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#47 Příspěvek od warp »

Na mojí chalupì zavedli elektriku až v 1988, rovnou 3-fázovou v zemi, v blízké vesnici nìkdy v 60-letech. Tehdy se to zavádìlo tak, že "páteø" byla tøífázová, kdo požadoval 3-fáze mìl je pøipojeny, ostatní chalupy a stavení se pøipojovaly vìtšinou 1-fázovì (rozfázováno). Podobnì je to v bytech kde není vše na elektriku (pátìø 3-fáze, byty pøes 20-25A, rozfázované) lze to však pøedìlat, pokud to dovolí distributor/majitel objektu (sám jsem byl u pøedìlávky). Zásuvky mám všude už ty kulaté (z Dolného Kubína pro TN-C) i novìjší pro TN-S 3x16A. Nìkde mám tu plochou (komplet) na památku schovanou.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#48 Příspěvek od Achab »

Někdo na těch starých zásuvkách 25A lpí tak, že to hraničí až z blbostí. Kolikrát je dají zpátky i po rekonstrukci. Někdy jde jenom o jednu zásuvku, a dvě-tři vidlice, které jsou už většinou různě poškozené a rozbité. Zařízení s novými vidlicemi pak připojují přes různé "redukce" - opět převážně v žalostném stavu. Nebo na půjčeném zařízení vidlici dočasně vymění, ale zpátky už ji nikdo nedá pořádně a ještě často přehodí fáze.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od ZdenekHQ »

Můj děda byl praktik, měl na stěně zásuvky dvě, u jedné přehozené dvě fáze. Nemusel pak nic řešit. :)

Já si jen vyrobil redukci...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#50 Příspěvek od Achab »

Občas to tak někdo má, dokonce jsem takto viděl všechny typy vedle sebe. Staré 25A, nové 32 a 16A - celkem 6ks spojených v jedné velké krabici. S nějakými jednofázovými navíc to zabralo půl zdi. :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#51 Příspěvek od sinclair »

Achab-e, nehraničí to s blbostí, ale jsou to praktický zkušenosti.
Protože 25A "tlamy" měly dutinky i kolíky v pořádným fláku keramiky, tak i když se velkým odběrem, nebo nečistotou kolíků/dutinek třeba zahřály, nikdy se nezapekly tak, že by nešly vytáhnout. To se zcela běžně stávalo u 32A a 16A čtyřkolíků z Dolného Kubína.
Proto měli mnozí na zásuvkové desce jak "tlamy", tak pro novější stroje kubínský zásuvky, nebo měli udělaný redukce.

Překvapilo by Tě hodně, že i já mám v mechanický dílně, bývalý tátově, ještě všechno třífázový na "tlamách" a pro všecky případy udělanou jednu redukci z 25A tlamy na 32A zásuvku?
Nikdy, podotýkám nikdy nebyl s tlamou sebemenší problém. Dokonce ani na obrovitý 3F trafosvářečce "Ježek a syn" z roku 1937.
Která při max. možným proudu 220A a upalování 150 traverz uhlíkem z obloukovky, občas vyrazila 25A šnekový patrony.
Než jsme s tím zkracováním traverz skončili, tak přívodní kabel myslím 4x4 byl teplej a tlama taky. Po vytažení jsem se o kolíky vidlice málem popálil.
Dost pochybuju, že by tohle kubínská CZG3243 bez úhony přežila.
Ne tedy blbost, ale osvědčená a odolná konstrukce za tím je.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#52 Příspěvek od foxrider »

Co je toto za zásuvku? 3 x 220V bez PE?
http://www.danapo.cz/ruzne-2/stara-kula ... keramicka/

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#53 Příspěvek od sinclair »

To vypadá na jednu fázi a zem, dva pracovní kolíky tlustý a jeden tenký, asi ochranný a určitě se to nepoužívalo po válce v ČSSR.
Nikdy jsem to nikde neviděl. I podle provedení těch svorek v keramickém soklu to vypadá tak na 30.léta, ale odjinud, ne odsud.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#54 Příspěvek od Achab »

sinclair píše:Ne tedy blbost, ale osvědčená a odolná konstrukce za tím je.
Jsou osvědčené, taky mám v baráku 3 tyto zásuvky MEZ, ale jsou v bezvadném stavu i s vidlicemi. Stejně používám jenom dvě zařízení, takže je není důvod měnit. Jednu CZG32 mám pouze pro případ potřeby.
Blbost je po rekonstrukci měnit nové a zaplacené zásuvky za starý rozbitý šrot, zvlášť když jsou v mizerném stavu i všechny vidlice. Kolikrát jsou roztřískané tak, že je drží pohromadě jenom izolačka.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#55 Příspěvek od elektrosvit »

Většina lidí asi doma běžně neupaluje traverzy, nesvařuje ingoty apod. :)

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#56 Příspěvek od Milan_F »

sinclair píše:Achab-e, nehraničí to s blbostí, ale jsou to praktický zkušenosti....
No, ty jsou tak skvělý, že když je potřeba je rozebrat, tak se musí odseknout sekerkou a zahodit celý. Železný šroubky jsou v tom bakelitu tak zarostlý, že nejdou ničim povoli. To samý u zásuvky, která je pro změnu z hliníku. Dolnokubínský nejsou o nic lepší, hlavně teda vidlice...

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#57 Příspěvek od foxrider »

Tyhle bakelitový s porcelánem uvnitř mají velkou nevýhodu a to je křehkost. Stačí aby vidlice jednou "blbě" spadla a je na kusy. U mého kolegy je zase tak poškozená zásuvka (na venkovní stěně domu), u obou krajních fázových dutinek je porcelán odšťípnutý tak že jsou odhaleny hrany konců dutinek. Stačí aby se mu při otvírání víčka "blbě" smekly prsty, kryt mu je přiskřípnul a je to...náhradní vnitřek máme ale nemůžu ho k tomu dokopat.
Možná až ho to "pokope"....

Co se týká vidlic, už se stal případ kdy poškození zapříčinilo i smrtelný úraz:
--------------------------------------------------------------------------------
Poškozené vidlice a zásuvky, zejména staršího provedení, jsou rovněž příčinou úrazů. Došlo k usmrcení člověka ve sklepě při čerpání vody čerpadlem s třífázovým motorem. Vidlice staršího provedení 25 A, 380 V měla poškozený izolační kryt a částečně i vnitřní keramiku. Uživatel vše opravil izolepou a ovinutím pruhem textilie. Při zasunutí do zásuvky byl kolík ochranného vodiče v poškozené vidlici tak uvolněn, že se vychýlil až do kontaktu s fázovou svorkou. Na kostru čerpadla bylo zavlečeno fázové napětí a když majitel uchopil v mokrém sklepě čerpadlo do rukou došlo k jeho usmrcení.
-----------------------------------------------------------------------------------
Takže dobře když to jde pryč.
Naposledy upravil(a) foxrider dne 21 led 2018, 18:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#58 Příspěvek od Osmdesat »

Poškozené vidlice a zásuvky jakéhokoliv provedení mohou být příčinou úrazu. Tohle nebyl problém zásuvky, ale nedbalosti uživatele.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#59 Příspěvek od sinclair »

Takhle to provozovat - polorozbitý - může jen hovado.
Souhlasím s tou křehkostí, bakelit je bakelit a když je to velká rána, odštípne se i porcelán.
Naštěstí mám v zásobách všeho dost na to, abych to dokázal udržet v I.A stavu.
Kdo chce, v dobrým stavu to udrží. Kdo je prase, dělá i další prasečiny a jestli ho polorozbitá vidlice zabila, není to vina vidlice, ani jejího typu.

Vymlouvat se na to, že něco nejde už sehnat je ještě i dnes pitomost.
Pokud někdo z nejrůznějších důvodů nechce či nemůže přejít na IEC, tak po různých bazarech a komisech se toho válí - často nepoužitého - spousty. Před asi 15 lety jsem v bazaru pod náměstím ve VK narazil na dvě kabelové vidlice a dvě kabelové přívodky, nepoužité a o kus dál ležely tři "panelové" zásuvky, taky nepoužité. Všecko za pár šušňů.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#60 Příspěvek od foxrider »

Ano, ale pokud je to člověk který o "eletryce" ví že to svítí a když votočí termostatem tak hřeje, a todle rozbije, náhradní nemá, v krámě to nemaj tak to zatím klidně nějak slátá aby mohl dělat.
Znám takového, u něj jeho blbě zapojená míchačka pokopala zedníka - přehozené L a PE :twisted: "Eletryce" nerozumí a prostě si to nebezpečí neuvědomuje. To je na tom asi to nejhorší. Píšu z osobní zkušenosti, už jsem mu dával osvětu, různé podobné šílenosti po něm opravoval a vysvětloval v čem spočívá to nebezpečí. Nafotit to - to by byla "galerie hrůzy" :roll:
Ale je to marný, je to marný, je to....marný.... zase jsem viděl že to izolačka jistí vždy...:roll: :roll:

Oprava:
Pardón - to nebyla míchačka, ta byla dobře. Byl to vadně zapojený prodlužovák k té míchačce, zapůjčený od jeho táty. Byl nastavovaný asi ze tří kusů a náležitě zredukovaný z 25 na 60A a pak zase zpět. :roll: Zázuvky byly vytvořeny tím že vnitřky vidlic byly zaměněné za zásuvkové:roll:
No a samozřejmě že bakelitové límce těchto "zásuvek" byly náležitě ořezané pilkou aby to šlo vůbec do sebe zapojit tak trčel ven samotný porcelán...hnus. :roll:

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“