Selena B215 - nefunkční AFC a indikátor vyladění.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#46 Příspěvek od EKKAR »

masar píše:
cputakt píše:Vše už mi funguje jak má jen ten indikátor mi na VKV nějak nechce ukazovat. Na jiných rozsazích jede perfektně...
Ten indikátor je navržen poněkud "nešťastně" vzhledem k tomu, že měří úroveň AVC, které je v případě AM žádoucí a v případě FM spíše nežádoucí (kromě velmi silných signálů). Aby indikace pracovala i při FM, musí být tedy (kromě dostatečně silného signálu) správně naladěné obvody FM a nastavena úroveň AVC a tím i výchylka indikátoru trimrem R26 (u některých provedení se zapojení detekce AVC liší, trimr chybí), kterým se nastaví AVC tak, aby ručička nešla bez signálu doleva "za roh".
V každém případě to vyžaduje schopnost sladit celou FM část (vf i mf), což se dá jen s patřičným vybavením.
:wink:
Ale to by snad u přijímače vyexpedovanýho z fabriky mělo bejt základním předpokladem prodeje, ne? A jak jsem tady napsal nejen já, u spousty těch Selen a Ókeanů ty indikátory ukazovaly blbě hned od nova, doslova v době, kdy se v nich ještě neměl ani kdo rejpat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#47 Příspěvek od BOBOBO »

Ani tehdá nee . Jsouť ve výrobě kusy , které se nechtějí nechat seřídit a ono většinou stačí skoro ... Z Teslaprodejny jsme kdysi koupili TV Lilii a to nám nestačilo , tak potom i Dajánu . Dekl se na ně ani nemontoval . :lol: :lol:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#48 Příspěvek od masar »

EKKAR píše:Ale to by snad u přijímače vyexpedovanýho z fabriky mělo bejt základním předpokladem prodeje, ne?...
Samozřejmě EKKARe, také nikde netvrdím opak. Jedna věc je "kvalita" navrženého zapojení, kde diskutovaná část AVC prodělala v průběhu času množství změn a stejně to bylo jako "škrábaní pravou rukou za levým uchem"(v pozdějších sériích modelu 215 byl indikátor raději vynechán) a druhá věc je kvalita výroby a opakovatelnost dosahovaných parametrů. Nedělám si iluze o kvalitě této výroby jak v sovětských fabrikách té doby, tak např. v Tesle Bratislava. K "nějakému fungování" se dá tohle zapojení indikace síly signálu jistě donutit, pokud opravář disponuje patřičnými znalostmi a vybavením.
:wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#49 Příspěvek od EKKAR »

Nedělala se Selena/Ókean náhodou v Rize? Já že tam se ten klasickej ruskej (bratislavskej) šlendryján moc nevyskytoval ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#50 Příspěvek od Kremik »

Kdybyste náhodou měl někdo navíc OKEAN 202 (201,203) tak bych měl o něj zájem.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#51 Příspěvek od masar »

Selena 215 je z Minsku (viz Radiohistoria).
A ta zmíněná poslední verze bez indikátoru se vyráběla už v samostatném Bělorusku.
:wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#52 Příspěvek od EKKAR »

Já nevím, mně tyhle ruský prístroje moc k srdci nepřirostly - doma byla jen Rossija 303, Selga (tuším 404 ???) a pak Alpinist taky 410 nebo 415 - to všecko byly přenosný kabelkový střepy. Stolní přijímače jsme v rodině měli jen z Tesly, poslední léta měl děda RFT Saturn (ještě nejspíš někde na půdě leží, kdyby byl zájem). A ty ruský tranzistoráky, to byl jeden střep ... Nezapomenu, jak mi máti vynadala, když jsem si ubastlil ze střev tuneru uzmutýho na sběráku svoje první stereo VKV rádio a pustil ho přes 2x5W zesík (samozřejmě tenkrát s MBA810 :lol: :lol: :lol: ) do beden - hrálo to slušně, ani to moc nešumělo, ale jak byla máti zvyklá na ty alpinistický škvrkoty a šustoty, tak jí to hrozně dunělo a cinkalo ... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#53 Příspěvek od Hifista »

Tady se zase diskuze zásluhou lidí, kteří musí planě žvanit do všeho a všem uhnula od zadaného tématu.
Vzal jsem své tři přístroje této řady na pozorování. Dva se chovají tak, že indikátor měřící úbytek napětí na emitorovém odporu R10 tranzistoru T7 ignoruje slabší signály, ale při silných se vychyluje až do druhé poloviny stupnice. Jeden z nich - Okean214- je z náběhu výroby, kdy se přístroje osazovaly ve vf a mf části tranzistory npn, druhý je ze závěru výroby. U přístroje třetího indikátor reaguje i na slabé signály, ale při silných se vychýlí sotva do poloviny stupnice. Porovnáním mají všechny tři zhruba stejnou citlivost, takže lze těžko říci odkud rozdíly pochází. Bez signálu je u všech na emitorovém odporu úbytek zhruba 0,8-0,9V.
Bez kontroly správného sladění rozmítačem lze těžko učinit nějaký určitý závěr. Tyto přístroje mají dnes kolem 35ti let, tak na nějaké odchylky již mají nárok.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od cputakt »

Křemík: mám tady jen Spidolu 240. Má jen východní normu a po zběžném otestování chytím na zrcadlo asi tři stanice. Klidně za něhjaký jiný křáp vyměním.
Jinak co jsem zkoušel tak indikátor mi začne reagovat jen pokud snížím odpor na trimru R30. Ale potom se jen jemně rafika pohne ale snížením toho odporu už se zase ztrácí citlivost přijmu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#55 Příspěvek od masar »

Hifista píše:...Dva se chovají tak, že indikátor měřící úbytek napětí na emitorovém odporu R10 tranzistoru T7 ignoruje slabší signály, ale při silných se vychyluje až do druhé poloviny stupnice...
Tady je třeba si uvědomit, že bez signálu je úbytek (a výchylka) největší a směřuje doleva (!) (tzn. ve vypnutém stavu je ručička na pravém okraji). Čím silnější signál, tím se tranzistory více zavírají a úbytek na emitorových odporech klesá, výchylka se zmenšuje směrem doprava. Z hlediska měření AVC se jedná o dva emitorové sledovače zapojené "proti cestě signálu" (první stupeň T10, druhý T7). AVC je zavedeno do prvních dvou stupňů mf zesilovače a podle jeho celkové účinnosti se liší velikost AVC jednotlivých modelů. U modelu 215 se měří AVC na emitoru T7. Podle schematu je bez signálu na emitorovém odporu R10 4,4-3,7=0,7V. Pokud je při tomto napětí ručička indikátoru za levým "rohem", je jasné, že na slabé signály reagovat nemůže. Proto je třeba trimrem R26 nastavit takové napětí bez signálu, kdy se ručička právě uvolní od levého dorazu. Další průběh regulace je úměrný účinnosti AVC při dalším zavírání obou tranzistorů T7 a T10. Pokud bychom chtěli citlivost indikace zvětšit, musíme snížit vliv regulace T10 ve prospěch T7. A to je právě to mnou zmíněné "drbání levou rukou za pravým uchem".
Dále je ze schemátka zřejmé, že ani sebevětší signál nemůže nikdy zcela zavřít T7 a maximální výchylka (0V) je tedy nedosažitelná.
:wink:
Přílohy
Jedná se o náhradní schema obvodu AVC (bez vf funkce)
Jedná se o náhradní schema obvodu AVC (bez vf funkce)

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#56 Příspěvek od martin-f »

Dávam si dohromady rádio Selena B215. Všimol som si že pri ladení na LW a MW rozsahu v jednej polohe (označené čiarou na obrázku) všetky ruchy ustanú, rádio len šumí a nechytí žiadnu stanicu. Najprv som myslel že sa tam proste nič nevysiela. No vedľa Seleny som si pustil VEF 206 a divil som sa, koľko staníc naladím.

Je to presne tá hranica označená čiarou. A na tejto hranici mi rádio stíchne u oboch rozsahov. Karusel mám čistý, ESR kondenzátorov v poriadku. Netuším čoho sa chytiť.

Obrázek

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#57 Příspěvek od OK2STO »

Prohlédnul bych otočný kondenzátor, zda nemá vyhnutý plech na rotoru
a tak se zkratuje a radio neladí.
Jarda

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#58 Příspěvek od martin-f »

Len taká otázka, nerobilo by to bordel na všetkých rozsahoch? Možno kecám, preto sa pýtam.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#59 Příspěvek od xsc »

Na všech AM. FM používá jinou sekci.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“