12V rozvod chata - baterka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#46 Příspěvek od Kremik »

Petr-II píše: "Čerpadlo" 12V/18W, kterým čerpám z 6-ti metrové hloubky
To je něco zubového, z ostřikovače?

Už dlouho přemýšlím nad nízkopříkonovým čerpadlem umožňujícím tahat vodu ze studny v případě výpadku el. Průtok není podstatný, může být téměř libovolně pomalý.
Čerpadlo z ostřikovačů ze Škodovky to teoreticky dávalo, u většiny kusů to dlouho nezvládalo guferko a motorek se zatopil. Chtěl bych na to něco životaschopnějšího. Raději s vrtulí než se zubama. Nebo něco pístovýho...?

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od dratek000 »


Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#48 Příspěvek od Kremik »

Hezké, podezřele levné, ale ponorku ne. Potřebuju něco, co napojím na stávající rozvod, jen to bude pomalé.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#49 Příspěvek od EKKAR »

Musíš uvažovat tzv. dopravní výšku čerpadla, což je součet vejšky pumpy nad hladinou a vejšky výtlaku nad úroveň pumpy. Ten krát koeficient tlakovejch ztrát v potrubí musíš mít MENŠÍ než je štítková hodnota samotný pumpy - aby ti byla schopná vůbec něco napumpovat. A ještě musí bejt samonasávací, abys ji pokaždý nemusel zalejvat - ponorky jsou v tomhle za vodou a zubovky umístěný těsně nad nejvyšší hladinu stojej hned za nima. Odstředivý a pístový pumpy nejsou samonasávací vždycky - některý to zvládnou z maxima kolem 7,5m, jiný jen asi z 1.5-2m a jiný vůbec. Za úvahu by stálo použití air-lift principu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#50 Příspěvek od Kremik »

Klidně ho zaleju. Ono by stejně bylo trvale "pod vodou".

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#51 Příspěvek od EKKAR »

A jak vysoko nad hladinou studny máš zásobník na vodu? A je přetlakovej (dřív nádoba se vzduchovým vankúšem, dneska výhradně s gumovým vakem), nebo samotížnej? Já jsem totiž narazil na jeden způsob, jak dopravovali vodu do nádrže až 10m vysoko pomocí air-liftu, což je v podstatě injektorovej napáječ pro parní kotel napojenej na sací straně na studnu a na výtlaku na vyvýšenou gravitační = samotížnou nádrž. Sloužilo to pro zalejvání vesnickýho zahradnictví a zdroj tlakovýho média pro air-lift byl prastarej stavební kompresor s dýzlovým Zetorem, kterej bylo potřeba roztáčet klikou. Vždycky se to nechalo "nabafat" do jímky, pak se otevřel ventil na vzduchu, s ječením a hvízdáním to nacákalo do nádrže na střeše bejvalý maštale vodu a pak se zas čekalo, až kompresor znovu nadupe kotel vzduchem aspoň na 6-8 atmosfér...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#52 Příspěvek od Kremik »

Zajímavý nápad, ale raději bych zůstal u nějakého menšího čerpadla :lol:

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#53 Příspěvek od stasek »

Tak co drátku, jak jsi dopadl. Už to máš koupený? Taky bych něco takovýho chtěl objednat. Narazil jsem na tohle
https://www.ebay.com/itm/10-20-30W-18V- ... 2170228317?
a zdá se mi ta cena směšně malá. To je opravdu za 2 stovky? Moc se mi to nezdá. Taky bych si chtěl koupit nějakej panýlek, mám sadu NiFe 12V/100Ah na nějaký blbnutí. Pokud by to bylo fakt tak levný tak neváhám.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od dratek000 »

Už to mám tak nějak objednaný. Zatím mě přišel panel 20W (z i4wifi) a baterky mám přislíbený :D z kombajnu :). Čekám na regl a na 12v E27 žárovky

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#55 Příspěvek od weed_smoker »

Oni existujou E27 na 12V :?: S E10,E14(a těma menšíma) jsou i na 12V,E27 mám jen 24V a 230V.V baráčku mám LED pásky,pokud jedou všecky,tak berou asi 3.5A (whitenergy jsou ale pěkný šmejdy,blbě drží lepidlo a po 3 letech začínaj vypadávat segmenty u těch na terásce na stropě - jsou to ty nezalitý jen s barvou přes spoje,ty druhý jsou stejnýho provedení,ale 100% OK).Ty žárovky budu dávat jenom ven,kde jde o styl.Jdu ale do Ba20d,maj dlouhou životnost a mám dobrej přísun těch použitých.Některý jsou i dvouvláknový 20/20W,ale jednovláknový jsou hezčí.Jedinej problém bude se stožárama,lucernový svítidlo nestojí v Polsku moc a patici za Ba20d vyměnit můžu,když v tom bude DC12V místo AC230V.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od ZdenekHQ »

Čím byste ohřívali vodu z 12V(24V) napájení? Žádnej velkej výkon, zato vytrvale, ono to moc kvůli úbytku na drátech nejde, ale nějak mně to vrtá v hlavě...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#57 Příspěvek od lesana87 »

Nějakou topnou patronou?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od ZdenekHQ »

Komerční topný těleso je pro chataře většinou drahý. I když na solár peníze mají. Spíš nějakej bastl...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#59 Příspěvek od stasek »

Hledal jsem nějakej panel a všude je napsáno, že se neposílá do české republiky. Nemohl by někdo poradit? Mám 12V NiFe 100Ah a chci to do toho ládovat. Je těch 12V na panelu maximum?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#60 Příspěvek od PeteBurns »

Na i4wifi.cz by mali mat, 12V panel nikdy nema 12V max, obycajne ma okolo 17V pri max. vykone, naprazdno okolo 20-22V...
V kazdej starej chladnicke z karavanu je 120W ohrievacia patrona, to by sa dalo mozno pouzit :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“