Oprava spínaného ATX zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#46 Příspěvek od stasek »

Rád bych měl alespoň základní znalosti v tomto případě, bohužel.
Zatížil jsem větěv 3,3V odporem 1 ohm, naměřil jsem 3,1V
5,0V - 2,2ohm - 4,8V
12,0V - 6,1ohm - 12,04V
Všechny byly zatíženy současně, snažil jsem se o stejnoměrné zatížení

Jestli jsou naměřené hodnoty odpovídající, nevím.
Ten zdroj nepotřebuji, snažil jsem se ho s vaší pomocí opravit jen z dlouhé chvíle.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#47 Příspěvek od sr71 »

Opravoval jsem teï nìkolik rùzných PC zdrojù øízených pøevážnì pomocí TL494 (jsou to zdroje s upravenou kabeláží urèené pro napájení jiných zaøízení než pc).
U 2ks jsem zatím nepøišel na pøíèinu závady.
První s øídícím IO TL494 má na výstupech 5 a 12V cca polovièní napìtí, které pøi zatížení klesá k nule, ale zdroj se nevypne a po odlehèení nabìhnou zase ta polovièní napìtí. Podobnou závadu mì u jednoho zdroje zpùsobovaly vadné budící tranzistory mezi TL494 a budícím trafem (udivilo mì že ty tranzistory byly oba úplnì vadné a pøesto ten zdroj naprázdno nìjak jel) Jenže v tomto pøípadì se zdá vše dobré (budící tranzistory mìøeny vypájené, výkonové tranzistory, diody, elyty, vše se zdá ok, preventivnì jsem vymìnil i TL494 a nic se nezmìnilo). Uref na IO je 5V, na pinu 2 je 2,5V, na pinu 1 je málo protože jsou výstupní napìtí nízká, vypadá to jakoby nefungovala regulaèní smyèka, ale nevím proè.
Druhý zdroj je øízen obvodem s oznaèením "2012 GNEDT02" a u toho je zase problém s tím že výstupní napìtí pulsují smìrem dolù na cca 60% jmenovité hodnoty, to pulsování, pokles napìtí smìrem dolù se opakuje cca 2x/sekundu.
Nemáte nìkdo nìjaký nápad na co se zamìøit?

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#48 Příspěvek od sis2 »

Zdroj s TL494 se rozbíhá jako samokmit, nejsou to "budicí tranzistory", i když se jim tak říká. Dvojice tranzistorů, buzených z výstupů řídícího obvodu 494, slouží k omezování zpětné vazby, způsobující samobuzení - tím se reguluje výkonový spínač v polomostu. Śamponek to tu kdysi nazýval přidušení nebo zhubňování výstupu... :D .
Takže zdroj s vadnou dvojicí těch malých tranzistorů klidně může naběhnout, ale nebude fungovat regulace (stabilizace) výstupu.
Už jsem se u těchto zdrojů setkal s vadným vinutím budicího trafa, v takovém případě byl výstup měkký a napětí nízké.
Zkontroloval bych ještě napětí na pinu 4 + obvody PG a ochrany proti přetížení - jestli tam třeba není nějaký vadný malý elyt?
Naposledy upravil(a) sis2 dne 20 lis 2019, 10:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#49 Příspěvek od breta1 »

ATX zdroj s TL494 nemá žádný samokmit.
Výstupy TL494 budí ty malé tranzistory šířkovou modulací, šířku impulzů udává zpětná vazba z výstupu

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#50 Příspěvek od zvaty »

Tak kde je teď pravda?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#51 Příspěvek od p32 »

To je snad jednoduché, ne? Mrkni na schéma:Obrázek

A nějaké jiné schéma TL494:Obrázek

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#52 Příspěvek od sis2 »

To schéma je ti na dvě věci, když tomu nerozumíš!
Mezi primární vinutí výkonového trafa a výstup polomostu je zapojeno vinutí budicího trafa, prostřednictvím něho se zavádí kladná zpětná vazba, která způsobí rozkmitání - úplně stejně jako u měničů v kompaktních zářivkách, elektronických halogenových "trafech" a dalších spínaných zdrojích s polomostovou topologií, které řídící obvod nemají.
Podrobně popsaná funkce je třeba tady --- text pod obrázkem 11.
Teprve až se měnič rozkmitá, vyrobí mimo jiné i napájecí napětí pro 494 a ten ho začne řídit.
Samozřejmě to neplatí, pokud je tam vedle hlavního zdroje samostatný (standby) zdroj a ten napájí také řídící obvod - jak to mají některé ATX zdroje. Ale i tam může být s výhodou použit polomost s kladnou zpětnou vazbou proudem primáru výkonového trafa přes trafo budicí. A nemusí to být jen s obvody 494 - viz následující obrázky...
Novější a výkonnější zdroje jsou zapojené a řízené jinak. Ale to už není o 494.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“