Náběhový proud 50A 5,5kW 3F motor - zvládne 3x25B jistič?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#46 Příspěvek od PavelBlabla »

Zaky píše:Do trojúhelníka je mezi fáze zapojeno jedno vinutí, do hvězdy jsou mezi fáze zapojena dvě vinutí. Aby bylo napětí hvězda/trojúhelník stejné, je blbost a to i Číně. Pouze by ten motor mohl být po převinutí zapojen natvrdo do jednoho zapojení bez možnosti změny na svorkovnici. Jak už zde bylo x krát řečeno, dej sem fotky štítku a svorkovnice. Pokud nechceš, tak to na ten jistič prostě zapoj a buď bude padat, nebo ne a budeš mít jasno hned bez zbytečných diskuzí.
OK, není vyloučeno, že mi říkají napůl mylnou informaci, štítek z nich časem dostanu. Ale měl jsem za to, že jsem viděl motory s D a Y obě 400V, ale Vy tomu rozumíte 10x lépe, než já, bez ironie.
Ono to není tak jednoduché, jak říkáte - teprve řeším umístění stroje, který ještě nemám, neboť ten stroj váží 250kg. A protože vím, že tyhle stroje mají velký náběh, proto tenhle dotaz..

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#47 Příspěvek od petrfilipi »

PavelBlabla píše:...Motor prý má Y380V a D380V, v Číně to tak prý mají....
OK, v PRC to tak mohou mít. U nás se to píše tak, že např. při 690V mezi fázemi dostaneš z motoru, zapojeného do Y stejný výkon, jako při 400V mezi fázemi z motoru, zapojeného do D.
Nejsem konstruktér tak nevím, zdali by bylo vůbec možné vyrobit motor Y/D 380V/380V. Protože to, co Ti poslali z PRC napovídá tomu, že motor má plný výkon při D na 380V. A při zapojení na Y musí mít (při stejném napětí mezi fázemi) nižší výkon.

Ale ono je to defacto jedno. Důležitější je údaj D 380V (i když ty ho budeš připojovat na 400V). Tím pádem je možný provoz v D na 380V, čili je možný rozběh přepínačem z Y na D.

Nech si ještě v PRC odsouhlasit připojení motoru se štítkovým napětím 380V na síť o napětí 400V.

Petr

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#48 Příspěvek od PavelBlabla »

elektrosvit píše:Dobře, když tedy ten motor může jet v Y i D na 380 V, v jakém spojení byl dosud připojován na síť? V Y nebo v D? Byl případně měřen záběrný proud v obou konfiguracích, tedy v Y i D?
To nevím, zatím mám jen informace od výrobce. Dám sem ten štítek, jakmile jej budu mít...

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#49 Příspěvek od PavelBlabla »

petrfilipi píše:
PavelBlabla píše:...Motor prý má Y380V a D380V, v Číně to tak prý mají....
OK, v PRC to tak mohou mít. U nás se to píše tak, že např. při 690V mezi fázemi dostaneš z motoru, zapojeného do Y stejný výkon, jako při 400V mezi fázemi z motoru, zapojeného do D.
Nejsem konstruktér tak nevím, zdali by bylo vůbec možné vyrobit motor Y/D 380V/380V. Protože to, co Ti poslali z PRC napovídá tomu, že motor má plný výkon při D na 380V. A při zapojení na Y musí mít (při stejném napětí mezi fázemi) nižší výkon.

Ale ono je to defacto jedno. Důležitější je údaj D 380V (i když ty ho budeš připojovat na 400V). Tím pádem je možný provoz v D na 380V, čili je možný rozběh přepínačem z Y na D.

Nech si ještě v PRC odsouhlasit připojení motoru se štítkovým napětím 380V na síť o napětí 400V.

Petr
Ano, jen k tomu navíc říkali, že motor bude mít v Y nižší výkon, což chápu i já. Ale pokud by to napětí bylo opravdu stejné (někdo tu říká, že to není možné), tak si říkám, zda by přepínač Y/D stačil ten náběh dostatečně srazit.. Nepodařilo se mi vygooglit, jak se to počítá (tak, abych tomu rozuměl)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#50 Příspěvek od petrfilipi »

Ono je možné, že jsi viděl motory v D na 400V a v Y na 400V. Ale nebyl to ten samý motor.
Motory se vyrábějí v provedení Y/D 400/230 nebo Y/D 690/400. Takže jeden motor jede na 3 fáze jen v Y (a není možný rozběh Y/D), druhý motor jede na 3 fáze v D a u něho rozběh Y/D možný je.

Petr

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#51 Příspěvek od PavelBlabla »

Tak jsem se dostal o kousek dál, měl by to být tento motor (jsou tam uvedeny různé možnosti, je to na míru). Štítek ještě nemám. https://cntongbo.en.made-in-china.com/p ... Motor.html

Domnívám se, že si budu moci říct, jaké napětí chci. Pokud ano, měl bych si tedy říct o Y 690V, D 400V? Tohle by mělo těch 50A srazit na třetinu, tak to už musí fungovat, tedy pokud se motor roztočí.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#52 Příspěvek od Achab »

V daném případě 400V D (obvykle bez označení D). Odkazovaný motor Y2-132S1-2 / 5,5kW má při 400V proud 10,6A,
lze spouštět přepínačem Y/D.

V tabulce je vidět, že údaje se příliš neliší od hodnot, které jsem výše uvedl pro 380V: 5,5kW - 11,2A, 7,5kW - 14,6A
(u motorů MEZ cca 11,3 a 15A).

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#53 Příspěvek od Zaky »

Je to motor na 690V do hvězdy / 400V do trojúhelníka a jeho spouštění přepínačem hvězda/trojúhelník je vhodné. S tím napětím je to tak, že do hvězdy na 690V a do trojúhelníka na 400V má motor stejný výkon, pokud jej zapojíš na 400V (nebo obecně na menší napětí, než 690V) do hvězdy, výkon a s tím i moment a rozběhový proud jdou dolů. Moment motoru musí ale postačit k tomu, aby se stroj spolehlivě a v rozumném čase roztočil na otáčky blízké pracovním, po roztočení se přepne motor do trojúhelníka a může dodávat svůj plný jmenovitý výkon. Na cirkulárce to mám řešeno časovým relé a stykačem, abych nemusel verglovat přepínačem ručně. Dá se to realizovat pomocí jednoho stykače, ale mnozí mi to tu rozmlouvali, že se mi vytáhne oblouk přes kontakty a bude oheň. Zatím se tak nestalo, použitý stykač má dost dlouhý zdvih :-) Bezpečnější je to ale určitě pomocí dvou navzájem blokovaných stykačů.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#54 Příspěvek od petrfilipi »

Jen poznámka k Zakymu:
úplně správně by se to asi mělo realizovat pomocí 2 stykačů, které jsou ještě navíc sepnuty s malinkou prodlevou. Vyrábí se na to speciální rozběhová relé, která mají jednak čas pro přepnutí Y/D (třeba 10s) a druhak čas, kdy se odepne 1. relé a sepne 2. relé (třeba 80ms).
V příloze je plán sepnutí rozběhového relé Schrack ZR6SD052.

Petr
Přílohy
ReleY-D.jpg

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#55 Příspěvek od PavelBlabla »

Achab píše:V daném případě 400V D (obvykle bez označení D). Odkazovaný motor Y2-132S1-2 / 5,5kW má při 400V proud 10,6A,
lze spouštět přepínačem Y/D.

V tabulce je vidět, že údaje se příliš neliší od hodnot, které jsem výše uvedl pro 380V: 5,5kW - 11,2A, 7,5kW - 14,6A
(u motorů MEZ cca 11,3 a 15A).
No proud po náběhu takový samozřejmě bude, o to se nikdo nepře :) ale na náběh motoru s uvedeným zařízením budete potřebovat těch 40-50A - tedy kdyby se to startovalo v trojúhelníku 400V.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#56 Příspěvek od palmalsport »

Tak používat ruční přepínač Y/D, je archaické. Pokaždé to bude o tom, že člověk nikdy správně neodhadne čas přepnutí.
Osobně bych dal přednost hotovému výrobku se stykači, než přepínač. Je to elegantní a profesionální řešení. :)

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#57 Příspěvek od PavelBlabla »

Ok, tak se dostáváme k přepínači. Dejme tomu, že automatický.
Stačí tohle? https://cz.rs-online.com/web/p/spoustec ... k/5287397/

A proč bych si, řekněme, měl koupit spíš tohle? http://www.rav-naradi.cz/kategorie/bow/ ... -a-7-5-kw/

Není ten první nějaký nebezpečný, potřebuju k tomu ještě x dalších ochran...?? Ještě jednou díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#58 Příspěvek od Achab »

Záleží na četnosti spínání. Pro občasné použití ruční přepínač stačí a je mnohem levnější. Ale u hotového zařízení s výkonem nad 3kW bych čekal, že bude dodané i s přepínačem, nebo jiným rozběhovým zařízením. Možná jde o samostatnou jednotku, určenou k odborné instalaci. V tom případě by měly být příslušné montážní a provozní požadavky v dokumentaci.
PavelBlabla píše:Proud po náběhu takový samozřejmě bude, o to se nikdo nepře...
Ano, ale prvně udaný proud 15A neodpovídal výkonu 5,5kW.

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#59 Příspěvek od PavelBlabla »

Dobře, můžeš mi, jako blbci, vysvětlit, jaká jsou nebezpečí ručního přepínače? Tj. nebezpečí pro mě a jaká jsou nebezpečí pro ten motor? Čekám, že by se ten stroj zapnul tak max 20x do měsíce...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#60 Příspěvek od rezis »

Nebezpečí tam nejsou. Pokud to přepneš rychleji než dosáhne motor správných otáček tak vyhodíš ten 25B jistič. A ještě pokud bys ho zapomněl v Y a nepřepnul motor do D tak má nižší výkon a můžeš ho spálit. Nicméně to poznáš - při zátěži prudce budou klesat otáčky.
Sežeň si elektrikáře ať ti to celé zapojí. Automatický rozběh je mnohem lepší a nic neřešíš, navíc myslím, že musí jít postavit do 3tis. i s patřičnými ochranami.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“