Motorek větráku z mikrovlnky (pro rotační jiskřiště?)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#46 Příspěvek od jade »

Představoval jsem si to tak, že by síťový kmitočet řídil PWM, s tím, že by byla možnost nastavení fáze buď ručně, nebo právě pomocí nějakého snímání polohy rotoru.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#47 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud máš přesný motorek, žádný takový, co má jen třícívkový rotor, a pokud máš možnost na motorek - na hřídel - přidělat "synchronizační magnet", můžeš to spáchat z pomocí fázovýho závěsu. K synchronizačnímu magnetu dáš cívku, nebo hallswitch. Frekvenci rotujícího magnetu budeš porovnávat s frekvencí sítě. U starých videí něco podobnýho taky fungovalo, než se objevily ty placatý motorky bez uhlíků s elektronickou komutací pomocí hallovkama řízeným švábem - u tónové hřídele, nebo jak se jmenuje ten trn, co určuje rychlost posunu pásku skrz mechaniku. Zase na druhou stranu - na čerpadlo z automatky se mi podařilo naroubovat (zapojení v příloze), kdy jsem převinul stator shodným počten závitů na statorových cívkách. Počet závitů a tloušťku drátu jsem střelil od pasu a taky to tak podle toho fungovalo (na prázdno šlo moc do otáček a v zátěži mi na to nestačil 12V zdroj)
Přílohy
Ten NTC termistor má být PTC - je to pojistka, co jistila elektroniku při zablokování vrtule. Při nadproudu se ohřeje a omezí proud motorem. Já jsem to vyřadil
Ten NTC termistor má být PTC - je to pojistka, co jistila elektroniku při zablokování vrtule. Při nadproudu se ohřeje a omezí proud motorem. Já jsem to vyřadil

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#48 Příspěvek od jade »

Problém je ale to, že motorek pohání jiskřiště. Jakákoliv sonda v jeho blízkosti bude silně rušená. Proto bych asi, z důvodu zbytečně si nekomplikovat život, zvolil nastavení fáze manuální.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#49 Příspěvek od lesana87 »

Bez snímání polohy neudržíš ani frekvenci, natož fázi.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#50 Příspěvek od Artaban001 »

To bys musel vyzkoušet. Jinak do frézování rotoru z větráku mikrovlnky se Ti nechce?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#51 Příspěvek od jade »

To by chtělo šikovného frézaře...
Doma flexkou tedy určitě ne :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“