Udržovací proud Pb akumulátoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od jova1 »

Rozdíl výšky hladin je za normálního stavu během dne těch cca 5-50cm. Mohou, ale nastat stavy, kdy stoupne hladina tak, že se celé tohle zařízení zatopí a výšky hladin se na nějakou dobu vyrovnají. Proto tam potřebuju mít jako zálohu ten akumulátor. Stav kdy by to bylo bez vody, by nastat neměl.
Stavebně je to prostě obdélníkový kanálek 26x30cm, mezi dvěma komorami, které se různě napouští a odtékají. Nic se tam nesmí změnit. Už jen zasunutí tohohle „vehementu“ zvyšuje hladinu první komory a ovlivňuje průtokové poměry. Já jen doufám, že se zase po nějaké době ustálí na stejné úrovni a nebudou rozhazovat moc měření. :?
Proto preferuji trvalé a více méně stále stejné zatížení toho generátoru, aby při jeho odlehčení při nabití aku, nedocházelo ke zvýšení průtoku.
Naposledy upravil(a) jova1 dne 08 dub 2020, 22:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#47 Příspěvek od kutilmil »

No ten spád je malý. Tým pádom sa reálne dá využiť len kinetická energia vody, trorá je malá. Ináč myslím si, že lopatky nemáš vhodne zvolené. V tomto prípade by zrejme mali byť rovné a mali by relatívne natesno zapadať do nejakého žlabu, cez ktorý preteká vody.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od jova1 »

Já se naopak domnívám, že lopatky jsou zvoleny dobře. Sice do ideálu toho Ponceletova kola mají daleko, ale miskovitá lopatka určitě bude mít větší účinnost než rovná. Vzdálenost mezi lopatkou a dnem žlabu je cca 5mm.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#49 Příspěvek od kutilmil »

Nemyslím si to v tomto prípade jovo. Platilo by to, ak by si tú vodu lial na kolo z vrchu vo vhodnom mieste. Tá voda by sa nabrala do lopatky a svojou hmotnosťou by pôsobila relatívne velkým krútiacim momentom na kolo.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od jova1 »

Mám pocit, že účinnost říká něco jiného:
http://mve.energetika.cz/vodnikolaDD/hrebenac.htm
http://mve.energetika.cz/vodnikolaDD/poncelet.htm

Ale tohle skutečně už není podstatné. Já jsem s výkonem spokojený, pro to co potřebuju je dostatečný a předělávat lopatky na zkoušku už nebudu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#51 Příspěvek od kutilmil »

Neviem uvidíš.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od workhard »

Řekl bych, že s těsnými rovnými lopatkami ve válcovém korytě (něco na styl Archimédova šroubu) by to asi mělo nižší otáčky, ale určitě vyšší krouťák.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od jova1 »

Dneska jsem tam zabudoval další verzi. Dám tomu tak týden a budu zkoumat, jak se osvědčilo to mazání vodou. Dodatečně jsem zjistil, že při daném průtoku a rozměrech kola nemám šanci to Ponceletovo kolo postavit tak, jak by mělo být. Možná ještě vyměním na zkoušku lopatky za méně zakřivené a zlepším tím jejich sklon při zanořování do vody.
https://youtu.be/PyVkMmhV_dM

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#54 Příspěvek od kutilmil »

Viem ze si nenechas poradit ale uvidis ze nakoniec skoncis u rovnych lopatiek, ba dokonca najlepsiu ucinnost budu mat ked budu rovne ale mierne vyhnute v smere toku. Len par stupnov alebo by mohli byt ako keby kolme ale mierne posunute mimo os. Nechcel som ta uz minule presvedovat a ani by si sa nedal. Aby sa dal vyuzit princip tvojho kola tak voda by musela mat relatyvne velku rychlost. Inac to mazanie nemas dobre vymyslene. Na to neustale kyvanie tou rurkou spotrebovavas zbytocne vela energie. Pisem na mobile snad sa to da citat.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od jova1 »

Kyž to takhle popisuješ, tak takto vypadá Sagebienovo vodní kolohttps://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/ ... sAllowed=n
Co se týká toho mazání, nějak jsem potřeboval dostat vodu výš než je hladina a tenhle vyvážený systém se mi zdál nejjednoduší. Máš nějaký lepší?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#56 Příspěvek od kutilmil »

Ja su ve vani. Mam zaseknute kryža. Vylezu napisu. On ten system neni vyvaženy. Ja vidim že tam u teho kola máš závažíčko. Nemasti to. Ulož to kolo valivo. Ja ti ešte napišem ket budem na pelechu. Jak vylezu s tej vane po je....

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#57 Příspěvek od kutilmil »

Ahoj. tak už som v posteli. No zjednoduším to. Ten čerpací mechanizmus je vyvážený ale len staticky a aj to pri dobrej vôly len v jednom bode alebo v dvoch okolo horizontálnej osi. Nad osou a pod osou niekde o nejaky uhol. Aby to bolo vyvážené aj dynamicky museli by tie ramená byť rovnako dlhé. Teraz má totiž každé rameno inakšiu rýchlosť, iné zrýchlenie a inú hmotnosť. Nerieš to a kašli na to. Urob to tak aby si to nemusel mastiť. To je strašná komplikácia. A aj tie prevody a ti robia zle. Daj tam nerezové C3 ložisko. Som presvedčený že vydrí naveky. Hlavne nejaké primerané. A ohladom toho kola si to trafil presne. to je ono. ja som si nevedel spomenúť ako sa volá. Ak chceš a dáš mi potrebné údaje môžem ti spočítať počet lopatiek a ich uhol. to ale až zajtra.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od jova1 »

Dík za nabídku výpočtů, ale zůstanu u prohnutých lopatek. Něco jsem si už nasimuloval v grafickém editoru a vypadá to použitelně, tak to zkusím vyrobit. Ony ty prohnuté lopatky mají výhodu v tom, že hezky drží tvar a nedeformují se. V konečném výsledku to bude zřejmě taková kombinace Zuppingerponceletova kola. :D
Co se týká čerpadla vody, s tímhle převodem, rychlostí pohybu a množstvím, které to přesunuje nahoru, to kolo ani neví, že něco čerpá. Uvidím, jak dlouho tam ten plast díky tomu vydrží.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#59 Příspěvek od kutilmil »

OK.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od jova1 »

Dneska proběhla montáž „laminárního proudění“.
Skoro 600 brček v rouře před průtokoměrem, dělá na uklidnění měřených údajů úplné divy. :D
Přílohy
Laminární proudění.jpg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“