Krystalka pro chlapecka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ignaciusjreilly
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 146
Registrován: 30 čer 2020, 02:00

#46 Příspěvek od ignaciusjreilly »

Dekuji vsem za prispevky.

Potrebuji presne co nejjednoduzsi zapojeni ve stylu, tady je drat antena, tady je drat uzemneni, zde se signal ladi, moduluje atd.

Nasel jsem obvod TA 7642, tak snad i ta ty diody (OA 05 - sekl jsem se v oznaceni) budou stacit.

Jen mam dalsi dotaz: Nechci, aby to maleho prastilo, nebo nedej buh, do domu blesk. Bude stacit bleskojistka 70V 4 ks venku pred domem antena - uzemneni a doma jedna pro sichr?

Dekuji

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od Hubert_79 »

ZdenekHQ píše: Nejhorší je, když je dítě ve stresu, že mu rodiče vybrali povolání. Vyzkouším, nechce, nevadí.
Jako první bod eliminuješ volby jako "youtuber" a podobně. Moje mladá že bude "spisovatelka". No, dobře. Vysvětlili jsme si, že taková SŠ není, že tedy něco jiného a spisovatelka může být ať vystuduje co chce. Základkou sotva prolezla, takže se nabízelo nějaké SOU. Ale ne, nepůjde přece na SOU, to by byla ostuda apod (© moje bývalá paní), takže co? Zdravotnické lyceum. Jedna z nejtěžších škol. Má za sebou prvák, tak těžko soudit. Jen si myslím, že současná situace (zavřené školy) ji zachránila před reparátem. Ale - vybrala si to sama.
ignaciusjreilly píše:Nechci, aby to maleho prastilo, nebo nedej buh, do domu blesk. Bude stacit bleskojistka 70V 4 ks venku pred domem antena - uzemneni a doma jedna pro sichr?
Nezapínat při bouřce.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#48 Příspěvek od kunc75 »


Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#49 Příspěvek od sinclair »

Jak daleko máš vzdušnou čarou k nejbližšímu SV vysílači?
To je to nejpodstatnější, aby ušetřil sobě a klukovi zklamání.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#50 Příspěvek od EKKAR »

Já se bojím, že na AM dneska chytne spíš impulsní rušení od nějakýho spínáku - je jich všude 6 půlek a o nějakým odrušení neslyšely ani náhodou ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#51 Příspěvek od konosuke »

mě se první krystalka rozehrála na drát natažený napříč pod stropem místnosti (anténa) zem na vodovod (tenkrát plastové roury nebyly) točítko 350 pF ze starého lampáče, hrotovka 4NN44 a telefonní sluchátko 50Ω stavební návod pocházel z knížečky Marsík (kde skončila nevím) takové pokusy - výsledky se nezapomíná :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#52 Příspěvek od EKKAR »

Nj, Kono - ale KDY to bylo, když ty pamatuješ hnědý uhlí, když ještě bylo zelený?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#53 Příspěvek od konosuke »

za velkejch mrazů dyž sinus 30° byl venku menší než 0.5 a stát řídil Gusta
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#54 Příspěvek od EKKAR »

Herdek, ten Gusta mi něco říká, nebyl to ten, co jeho portrét museli přestat vydávat na známkách, protože nedržely na dopisech? Lidi totiž častějc plivali na tu potištěnou stranu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#55 Příspěvek od kokun »

ignaciusjreilly píše:...
Jen mam dalsi dotaz: Nechci, aby to maleho prastilo, nebo nedej buh, do domu blesk. Bude stacit bleskojistka 70V 4 ks venku pred domem antena - uzemneni a doma jedna pro sichr?
Taky se k ochraně za bouřky používal jednoduchý spínač, který měl na sobě jiskřiště. Obyčejně se montoval mezi okenní křídla u kastlových oken: http://www.retroraj.cz/shop/index.php?s ... osid=73579
Přílohy
Před bouřkou stačí přesunutím páčky propojit anténu přímo s uzemněním a tím zároveň odpojit vstup rádia.
Před bouřkou stačí přesunutím páčky propojit anténu přímo s uzemněním a tím zároveň odpojit vstup rádia.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od Mek7 »

ignaciusjreilly píše:Dekuji vsem za prispevky.

Potrebuji presne co nejjednoduzsi zapojeni ve stylu, tady je drat antena, tady je drat uzemneni, zde se signal ladi, moduluje atd.

Nasel jsem obvod TA 7642, tak snad i ta ty diody (OA 05 - sekl jsem se v oznaceni) budou stacit.

Jen mam dalsi dotaz: Nechci, aby to maleho prastilo, nebo nedej buh, do domu blesk. Bude stacit bleskojistka 70V 4 ks venku pred domem antena - uzemneni a doma jedna pro sichr?

Dekuji
TA7642 nevyzaduje germaniovu diodu. Tiez som s tym asi pred 2 rokmi experimentoval, chytil som DV aj SV na feritku zo stareho prijimaca, takze som nemusel zhanat VF lanko ani laborovat s navijanim. Jedinu nevyhodu oproti krystalke to ma, ze to vyzaduje zdroj napatia.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#57 Příspěvek od Hydrawerk »

EKKAR píše: ale narazil jsem na nedostatek vysokoimprdelančních sluchátek
Jo, ty se dnes blbě shání... Do kterýho roku se vůbec vyráběly?? 1990? Osobně mám model Brunet & Cie type F. Prej jsou staré. Asi dědictví po pradědovi. Zná je někdo? https://www.radiomuseum.org/r/brunet_ec ... ype_f.html
Naštěstí se tehdy vyráběly s životností nafurt, takže jsem je zrovna vyzkoušel pomocí nf generátoru a fungujou i po cca 90 letech.

OK, takže před stavbou krystalky doporučuji pořídit nějaký NF zesilovač aspoň na běžná sluchátka, třeba s LM386.
Přílohy
brunet type F.jpg
brunet type F pic02.jpg

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#58 Příspěvek od danhard »

Germaniové diody u mě k mání :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:Ty jsi byl taky speciální dárek...
To víš, otec dělal na Kojále a já chtěl taky vysílat. Těch vylomenin s rušičkou bylo víc, třeba jsem namontoval rušičku prabábě zespodu do stolu, takže jí tam nehrál oblíbenej Hlas Ameriky, ale pak to našla a situace se otočila... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ignaciusjreilly
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 146
Registrován: 30 čer 2020, 02:00

#60 Příspěvek od ignaciusjreilly »

danhard píše:Germaniové diody u mě k mání :D
Jake a kolik za kolik?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“