Leptaci roztoky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#46 Příspěvek od makak »

Stříkání chloridu na desku by bylo docela složité. Dobrá varianta je nádobka, ve které je deska zavěšená svisle a odspodu se probublává roztok vzduchovačem do akvárka.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#47 Příspěvek od termit256 »

Tim strikanim se to proti bublani dost urychli. Problem neni strikani samotne, ale cerpadlo.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#48 Příspěvek od Sendyx »

Viděl jsem mnohem jednodušší verzi, svislá nádoba, slepená z plexiskla, v ní deska zavěšená svisle a pohyb leptadla dělá svisle zavěšený plastový válec s lopatkami, poháněný motorkem. Popřípadě magnetická míchačka...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#49 Příspěvek od termit256 »

Jo, o necem takovem uvazuju. Jak to udelat s co nejmensim usilim a co nejlepsi funkcnosti. Az neco vyrobim, hodim sem vysledek :-)

Zatim jsem dospel k zaveru, ze neni zadnym jednoduchym levnym a rychlym zpusobem mozne zajistit ohrev pomoci elektriny, takze mam v planu udelat plochou nadobu s dvojitymi stenami, kde se bude chlorid zahrivat cirkulujici teplou vodou z vodovodu. Proste se cely bazmek polozi na linku nebo do koupelny a odpadni chladnejsi voda potece do drezu. Vnitrni nadoba na chlorid bude ze skla kvuli tepelne vodivosti.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#50 Příspěvek od Sendyx »

Myslím, že vcelku zbytečně složité. Kolega si dělal elektrický ohřev - 100W skleněné topné těleso, podle výpočtů to mělo ohřát lázeň na 40°C do 2 hodin. Nakonec se leptalo tak, že se kanystr s chloridem strčil na hodinu do kýblu s horkou vodou a bylo.

BTW, více výrobců PCB končí, viděl jsem v odprodeji i malou vanu na prototypovky.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#51 Příspěvek od termit256 »

2 hodiny je silena doba a navic ja zahrivam na cca 60-70C, prave proto jsem to zavrhl. Ja delam desky doma pomoci toner transfer metody, takze jsem zvyklej mit desky hotove do 10minut po dokonceni navrhu.

Ta konstrukce nadoby nebude nijak slozita, v podstate jsou to 4 sklenene desky mezi nimiz budou plastove profily z plotovek z recyklatu a vse dohromady slepene silikonem. Nic co by se nezvladlo za par kacek a pul hodky prace. Ty vnejsi desky dam spis plexisklove, kvuli nerozbitnosti.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#52 Příspěvek od Sendyx »

2 hodiny byly vzhledem k objemu lázně, počítalo se s deskama až 250 x 400mm. Jestli řešíš něco malého, tak to jsou jiné poměry...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“