HDD Caviar WD5000AAJB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#46 Příspěvek od Celeron »

No jestli najdeš něco mezi 250 až 500GB Pata, tak bych jeden určitě vzal. Možná i dva, ten druhej by mohl být i menší, 160-250GB. Když tak do SZ.

To platí i pro jiný lidi. :)
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od Hubert_79 »

Ajaj, tak to takhle velké nejsou. Jde o 60 GB (vytažené z nějakého rekordéru pro kamerový systém) a 20 GB, kdysi provozováno v PC s Pentiem III.
:oops:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#48 Příspěvek od Celeron »

No ta 60GB by možná pomohla.

Když už jsem v tom matlání s diskama, zkusil jsem i pár PC regálovek, co držím kvůli ISA sběrnici. Stejně se kvůli vedru nedá pomalu vylízt z klimatizovanýho baráku.
Na jednom disku SMART hlásí hausnumero viz fotka. HD Tune prošlo bez chyby, žádnej jinej problém s diskem není. Takový provozní hodiny by nikdy nemohl natočit, to by musel běžet od doby kamenný. Stejnej údaj hlásí i jiný vyčítadla SMARTu :roll:
Přílohy
Fujitsu.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od Hubert_79 »

Podotýkám ale, že ona 60 GB je nezkoušená. Je to Seagate Barracuda ATA IV, ST360021A. Bylo to v rekordéru na kamerový systém - nalezenec u popelnic neznámé funkčnosti.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#50 Příspěvek od rnbw »

Celeron píše:No ta 60GB by možná pomohla.

Když už jsem v tom matlání s diskama, zkusil jsem i pár PC regálovek, co držím kvùli ISA sbìrnici. Stejnì se kvùli vedru nedá pomalu vylízt z klimatizovanýho baráku.
Na jednom disku SMART hlásí hausnumero viz fotka. HD Tune prošlo bez chyby, žádnej jinej problém s diskem není. Takový provozní hodiny by nikdy nemohl natoèit, to by musel bìžet od doby kamenný. Stejnej údaj hlásí i jiný vyèítadla SMARTu :roll:
Znovu opakujem, ze vyznam RAW hodnot nie je definovany. Niektory vyrobca tam ma pocet hodin priamo, niektory tam moze mat pocet minut alebo aj nieco uplne ine. Vacsina tych programov pre Windows na SMART su sracky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#51 Příspěvek od Celeron »

Přinesl jsem za flašku Tuzemáku Paťácký Seagate 320GB a WD Caviar 80GB. Oba v pořádku, Smart čistej, nakroutíno jen kolem 10000 hodin. Tak je na nějakou dobu vystaráno. Ale ty Pata disky z let 2004-2007 už začínají být docela úzkej profil. Před 6-7 rokama je prý ve sběrňáku přehazovali lopatou, byly na hromadě v každým PC a teď už nic, SATA a nebo provrtaný skrz naskrz.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#52 Příspěvek od rnbw »

V pripade nudze sa da pouzit SATA disk s redukciou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#53 Příspěvek od Celeron »

Může, ale u některých redukcí prý nejde boot. Teď mě jeden místní ajťák ukazoval redukci z 40 pinů Pata na CF kartu. Ty prý chodí bez problémů ale CF jsou cenově 32GB jako HDD 1T. Ale prý to viděl i na dvě SDHC a nebo dvě USB2 flešky. Jenže jak je to dlouhodobě datově spolehlivý neví.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#54 Příspěvek od rnbw »

Preco by nechodil? Funguje to uplne rovnako ako PATA disk. Pri bootovani musis, samozrejme, dbat na pripadne obmedzenie BIOSu na maximalnu velkost disku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#55 Příspěvek od Celeron »

Tak dnes se znova vyštěnil zde probíranej WD5000AADS (SATA 500GB). To je ten, co měl v HD Tune červený bloky od konce první čtvrtiny až do konce. Po zapnutí PC najede a je i čitelnej. Ale po cca 5 minutách se odpojí a později se zase připojí a to neustále dokola. HDD je studenej, asi se netočí. Plošák je naopak teplej, cca 45 st. Občas je slyšet zacvakání většinou v okamžiku odpojení. Vypadá to, že se odpojoval už dřív a HD Tune od okamžiku odpojení hodilo červený bloky.
Asi mrtvola na věky. Zkusit prohodit elektroniku na WD stejný velikosti, jeden Sata druhej Pata asi nemá smysl, nebo jo?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#56 Příspěvek od rnbw »

Elektroniku mozes prehodit jedine z uplne identickeho typu a este na nej prehodit flash. Ak teda je vobec externa, niektore modely ju maju integrovanu v procesore.

Ale mozes sa to pokusit opravit.
Naposledy upravil(a) rnbw dne 25 čer 2021, 14:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#57 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Preco by nechodil? Funguje to uplne rovnako ako PATA disk. Pri bootovani musis, samozrejme, dbat na pripadne obmedzenie BIOSu na maximalnu velkost disku.
Mám tady tu redukci z Pata kšandy na Sata disk. Strašně pomalý 1-1,5MB/s, chodí asi bez DMA jen v PIO módu. I ta letitá nejpomalejší USB fleška 512MB z doby W98, co mám, jede kolem 8MB/s. Kvůli rychlosti to je nepoužitelný, kór kdyby na tom měl být systém.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#58 Příspěvek od rnbw »

Jednu mame roky v starom serveri:

Kód: Vybrat vše

# hdparm -t --direct /dev/sdb

/dev/sdb:
 Timing O_DIRECT disk reads: 232 MB in  3.01 seconds =  77.00 MB/sec

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#59 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše: Ale mozes sa to pokusit opravit.
A co a jak na něm zkoušet opravit? To nevypadá na chyby na plotnách ale něco v elektronice, asi přehřejvání. Vyndal jsem ho, mám ho na kšandách. I když není vidět, podle "gyroskopickýho" odporu při naklápění a teploty asi 40 st se nyní točí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#60 Příspěvek od Celeron »

Disk se v HD Tune odpojuje (tedy hodí červený bloky až do konce) zcela náhodně, pokaždý jinde. Ukazuje 37 stupňů. Zkusil jsem mu dát pytlík s ledem, teplota spadla na 14 st, bohužel to dělá stále dál, takže přehříváním to nejspíš není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“