Čím budeme topit ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#46 Příspěvek od xsc »

Nesmyslných je těch 8%. To by jim to kolabovalo i při minimální spotřebě.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#47 Příspěvek od Crifodo »

Přesedni si. Samozřejmě ne 8% z celkové přenosové soustavy Německa, co tam kdy byla postavena, ale z té hodnoty, skrz kterou se bili v prsa že ji do roku 2035 udatně posílí, aby mohli ty větrníky připojovat bez stažených prdelí. Za ty biliony eur, o které bude"nečekaně" elektřina dražší, a nejen v Německu.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od petula »

nařídit , že každý dům musí mít elektropřípojku pro auto nelze. Takové nařízení je právně neplatné. Odporuje Ústavě ČR. A nejen té ĆR, ale i jiných EU zemí. Jde o to, že dle Ústavy ČR (což je velký soubor jednotlivých zákonů), každý občan má právo vlastnit majetek. Z toho ovšem vyplývá, že každý má také právo nevlastnit majetek. Tedy nelze nikomu žádným zákonem, vyhláškou, nařízením přikázat, aby něco vlastnil. Například, aby vlastnil auto, garáž, fotovoltaickou elektrárnu, televizi, internetovou přípojku... a tak podobně. Tedy nelze přikázat ani vlastnictví elektropřípojky pro elektromobil.

Četl jsem včera nápad Uršuly z Bruselu, že se místo plynem bude topit vodíkem. Zajímá mne, jak se to technicky provede, jak to chtějí realizovat. Jestli ten vodík budou distribuovat v trubkách jako zemní plyn, anebo ho rozvážet v bombách anebo každý dům bude mít vlastní vodíkárnu... třeba pražské činžáky v centru. Aby Praha neskončila jak libanonský Bejrut. Vodík je velmi výbušný. Nesmírně moc. Další věc je, že případný kotel na spalování vodíku (ty již pokusně existují) je technicky velmi komplikovaný a nesmírně drahý. Viděl jsem to nedavno na univerzitě v Brandenburgu. Pracují na tom už asi 20 let a EU jim dává dotace. Letos dostali 700 mio Eur. Alke mají výsledky, to je fakt. Kotel na vodík není žádné spotřebka jak kotel na zemní plyn. Je to vysoce sofistikované zařízení. To právě kvůli tomu, jak je vodík výbušný. Neumím si představit, že to bude mít někdo doma v bytě.
A výroba vodíku ... vodík se vyrábí elektrolýzou z destilované vody. Voda musí být velmi čistá, bez příměsí. Spotřeba proudu na rozklad vody na vodík a kyslík je velmi vysoká. Také spotřeba vody bude velmi vysoká. Němci se oprávněně obávají, že kdyby se mělo začít topit a jezdit na vodík, rapidně vzroste cena vody a bohužel zrovna na potvoru v okolí Berlína a Brandenburgu jsou už dnes problémy s vodou. Mimochodem, kvůli tomu tam vázne spuštění gigantické autofabriky Tesla u Brandenburgu. Musk tam byl na jaře a byl za pitomce, když řekl, že u Brandenburgu stále prší a vody je tam dost.
Ale k věci, elektrolýza vody je velmi nebezpečná činnost, může snadno dojít k výbuchu. Získaný vodík se pak musí kompresorem zkapalnit. To jsou další energetické náklady a musí se stále udržovat ve zkapalněném stavu a stále vše hlíddat, aby nedošlo k výbuchu.
To už je levnější topit elektřinou, než spotřebovávat elektřinu na rozklad vody, na zkapanění vodíku a udržování vodíku ve zkapalněném stavu a pak ten vodík v extrémně drahém kotli spalovat.
Čekám, kdy Uršula v Bruselu vymyslí, že každý bude mít doma maličkou atomovou elektrárničku, ideálně s fúzním reaktorem. :D

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od Hubert_79 »

Hele, nejsem si úplně jist tím "nejde nařídit". Řekl bych, že dnes už nezkolauduješ dům bez stání pro auto. Ať ho máš, či nikoli.
Ale mohu se mýlit.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#50 Příspěvek od termit256 »

petula píše:nařídit , že každý dům musí mít elektropřípojku pro auto nelze. Takové nařízení je právně neplatné. Odporuje Ústavě ČR. A nejen té ĆR, ale i jiných EU zemí. Jde o to, že dle Ústavy ČR (což je velký soubor jednotlivých zákonů), každý občan má právo vlastnit majetek. Z toho ovšem vyplývá, že každý má také právo nevlastnit majetek. Tedy nelze nikomu žádným zákonem, vyhláškou, nařízením přikázat, aby něco vlastnil. Například, aby vlastnil auto, garáž...
...pozarni hlasic, hasici pristroj apod.
Takze stavebni zakon je protiustavni? :-)

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od petula »

A ještě taková poznámka o uhlí a Německu (na vysvětlenou, u mne doma není signál žádné české TV, ani českého rozhlasu, ale za to mám dobrý příjem německých TV a též francouzských a anglickojazyčných. Takže sleduju Němce, ty jejich nápady a mám v Německu dost známých..)
Tedy k věci: Němci chtějí odstavit uhelné elektrárny a být na uhlí nezávislí. To asi udělají, díky Annaleně Baerbock, to byla svého času mistrně světa ve skákání na trampolíně, pak se dala na dráhu političky a dotáhla to zatím na ministryni zahraničí Německa. Háček je v tom, že Annalena a též Scholz a Lindner jsou báječní politici, ale mizerní odborníci. Když odstaví uhelné elektrárny, budou muset uhlí spalovat někde jinde, než v elektrárnách. protože ze spalování uhlí vzniká spousta užitečných vedlejších výrobků. Například obyčejná sádra a spousty dalších materiálů pro průmysl a to nejen stavební. Německo dnes dováží uhlí z Donbasu. Ne přímo, ale přes Polsko.
Může se zdát, že tedy budou Němci dovážet všechny ty chybějící materiály, které nevyrobí doma, když nebudou spalovat uhlí. Ale má to háček, budou více závislí. A letos zjistili, že jejich průmysl má vážné problémy, protože není hořčík. Hořčík se kdysi vyráběl v Německu i jinde v Evropě. Zdrojem je kámen dolomit. Jenže výroba hořčíku je energeticky velmi náročná, ekologicky problémová. Tak Němci a další EU země výrobu hořčíku zastavili. Poslední byla hořčíkárna v Norsku, tuším zavřená v roce 2000. Výroba hořčíku se delegovala do Číny. No jistě, kam jinam, že. Jenže Čína má dnes energetické problémy. Mnoho čínských firem stojí, protože elektřina je jen někdy, občas. Tím pádem není hořčík. Tím pádem Německo nemá hořčík do hliníkových slitin, plechy pro auta a spoustu dalšího. Němci se probrali a začali řešit, že otevřou opět doma vlastní hořčíkárnu.
Tak s tím uhlím to nakonec může dopadnout nějak podobně.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od petula »

termit256 píše:
petula píše:nařídit , že každý dům musí mít elektropřípojku pro auto nelze. Takové nařízení je právně neplatné. Odporuje Ústavě ČR. A nejen té ĆR, ale i jiných EU zemí. Jde o to, že dle Ústavy ČR (což je velký soubor jednotlivých zákonů), každý občan má právo vlastnit majetek. Z toho ovšem vyplývá, že každý má také právo nevlastnit majetek. Tedy nelze nikomu žádným zákonem, vyhláškou, nařízením přikázat, aby něco vlastnil. Například, aby vlastnil auto, garáž...
...pozarni hlasic, hasici pristroj apod.
Takze stavebni zakon je protiustavni? :-)
Nikoliv celý stavební zákon, ale ta ustanovení, která přikazují vlastnictví jsou protiústavní. Je mi líto, je to tak. Nelze nařídit vlastnictví. Tečka. Přes Ústavu ČR vlak nejede. Třeba pražské stavební předpisy nařizují, že každá bytová jednotka musí vlastnit dvě parkovací stání pro osobní vozidlo. Jenže to opět naráží na Ústavu ČR. Parkovací stání je část pozemku nebo garáž. Je to nemovitost. Nelze nařídit vlastnictví parkoviště ani garáže. Lze nařízovat pouze budovám ve státním vlastnictví, nikoliv soukromým subjektům.
Na druhou stranu málokdo se bude bránit tomu, že nedá pár stovek za hasicí přístroj, že.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#53 Příspěvek od pepik9 »

Myslím, že v ústavě není ani to, že by někdo měl platit daně. "Jsou to spíš jen takové pokyny."

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#54 Příspěvek od xsc »

Crifodo píše:Přesedni si. Samozřejmě ne 8% z celkové přenosové soustavy Německa, co tam kdy byla postavena, ale z té hodnoty, skrz kterou se bili v prsa že ji do roku 2035 udatně posílí, aby mohli ty větrníky připojovat bez stažených prdelí. Za ty biliony eur, o které bude"nečekaně" elektřina dražší, a nejen v Německu.
Tak piš srozumitelně. Z
"Ví někdo, kolik procent přenosových sítí mají Němci aktuálně postaveno k těm svým obnovitelným větrníkům? O letošku se říkalo, že 8 %"
rozhodně nevyplývá, že míníš plánované nové vedení. Větrníky už zjevně připojené jsou.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#55 Příspěvek od xsc »

petula píše:Nikoliv celý stavební zákon, ale ta ustanovení, která přikazují vlastnictví jsou protiústavní. Je mi líto, je to tak. Nelze nařídit vlastnictví.
Není to pravda, to je jen tvůj účelový výklad. Prostě je to povinná součást domu, jinak ti nebude zkolaudován. Takže postavit to nemusíš, ale nebudeš bydlet, nikdo ti nezavede sítě atd...

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od petula »

Hubert_79 píše:Hele, nejsem si úplně jist tím "nejde nařídit". Řekl bych, že dnes už nezkolauduješ dům bez stání pro auto. Ať ho máš, či nikoli.
Ale mohu se mýlit.
já jsem zkolaudoval. místní ouřada ze stavebního se mnou raději do soudního sporu nešel. By prohrál... Nejsem advokát, ale od roku 2000 do roku 2010 jsem se bavil tím, že jsem zastupoval lidi před civilním soudem ve funkci obecního zmocněnce. To lze u civilních věcí, nikoliv u trestních. Dělal jsem to ne pro prachy, ale z principu. Bavilo mne to. Na rozdíl od advokátů, kteří mají mraky kauz a nemají čas se na stání připravit, já se vždy připravil a vždy jsem advokáta proti strany a často i soudce "rozhodil". Soudci též mají mraky kauz a sotva mají čas soi prolisytovat spis. Obvykle to dělají v přestávkách mezi jednáními. Tak já se připoravoval důkladně a za 10 let jsem neprohrál jediný spor a to ani žaloby na stát. Při žalobách na stát jste v nervýhodě, protože žalkujete Ministerstvo spravedlnosti, které řídí justici. Paradoxně v Praze 2, kde je sídlo MS ČR. A tak soud i žalované jsou totéž.
A pokud jde o stavební úřady, nemyslete si, že co vám poví ouřada ze stavbního je svaté. Ani omylem ne.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od petula »

xsc píše:
petula píše:Nikoliv celý stavební zákon, ale ta ustanovení, která přikazují vlastnictví jsou protiústavní. Je mi líto, je to tak. Nelze nařídit vlastnictví.
Není to pravda, to je jen tvůj účelový výklad. Prostě je to povinná součást domu, jinak ti nebude zkolaudován. Takže postavit to nemusíš, ale nebudeš bydlet, nikdo ti nezavede sítě atd...
Skutečně se mýlíte. To co píšete je výklad ouřady ze stavebního.
Když úřad nezkolauduje a oddůvodní, že nemáte parkovací stání, bez ohledu na to zda máte či nemáte auto, pak podejte žalobu ke správnímu soudu. Já Vám ji napíši gratis. A uvidíte ten cvrkot :D

Ustanovení na povinnost dvou stání na vlastním pozemku vzniklo ze snahy vytlačit vozidla z ulic, kde parkují. Jenže takto to nelze. Nelze nařídit vlastnictví stání. Stát má zcela jiné jednodušší možnosti jak vytlačit parkující vozidla z ulic, než porušovat Ústavu. Stačí k tomu vhodně rozmístěné dopravní značky o zákaxzu stání a rozdávání pokut.

A propó, to co teď napíši se nebude líbit majitelům aut, ale je to tak.
Vlastnictví auta nezakládá majiteli auta právo jezdit s autem a parkovat kde se mu zachce. Vlastnictví auta a právo jerj používat jsou dva odlišné pojmy. Je však povinností majitele vozidla zajistit pro vlastní vozidlo parkování. Kdekoliv, kde to je dovoleno. Což nemusí být nutně na vlastním pozemku, ale můžete si pronajmout stání v garáži.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#58 Příspěvek od xsc »

A vyhrál někdo takovou žalobu, nebo je to zas jen další právnická teorie?

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od Hubert_79 »

Dám ti tip na spor, kdy svlíkneš stát z fuseklí.
Nikdo ti přece nemůže nařídit cokoli vlastnit. Takže takové oblečení, třeba. Když budeš po venku chodit nahatej, tak bude problém. No a to je protiústavní, ne? Že si musíš opatřit oblečení.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od petula »

xsc píše:
Crifodo píše:Přesedni si. Samozřejmě ne 8% z celkové přenosové soustavy Německa, co tam kdy byla postavena, ale z té hodnoty, skrz kterou se bili v prsa že ji do roku 2035 udatně posílí, aby mohli ty větrníky připojovat bez stažených prdelí. Za ty biliony eur, o které bude"nečekaně" elektřina dražší, a nejen v Německu.
Tak piš srozumitelně. Z
"Ví někdo, kolik procent přenosových sítí mají Němci aktuálně postaveno k těm svým obnovitelným větrníkům? O letošku se říkalo, že 8 %"
rozhodně nevyplývá, že míníš plánované nové vedení. Větrníky už zjevně připojené jsou.
Myslím, jsem to tu někde nedavno psal... Na ZDF ukazovali nedavno pořad právě o přenosových soustavách Sever - Jih. Souviselo to s výrokem kancléřky, že chce do roka snad 1 milion přípojek pro auta. Což byl kolosální nesmysl. Ale v tom pořadu ukazovali mapu přenosových tras a říkali, že jim chybí min. 50%.
Další debata byla o postavení nových polí větrných elektráren. Ty staré se budou obměňovat za nové, účinnější. Generátory z těch starých se prý vyvezou, prodají do východních zemí. Potíž je v tom, že schválení stavebního projektu větrné elektrárny trvá v Německu asi 6 let. Což je moc dlouho. Říkali v pořadu, že je nutmo to zkrátit.

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“