Mikropájka ERS50

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#481 Příspěvek od Sendyx »

Na první pohled to odpovídá "J" článku... studený konec bude na nějakých 30-40°C.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#482 Příspěvek od voodoo400 »

Teplota nebola meraná priamo na termočlanku ale v hrote, tak predpokladám, že na termočlanku sú teploty trošku vyššie kedže je tesne pri špirále a s hrotom sa dotýka len bodom. Ale pre nastavenie pajkovacky sú toto zaujímavejšie hodnoty, lebo je tam zahrnutý aj prechod tepla na hrot.

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#483 Příspěvek od yeeshkul »

Když si chci přidělat šňůru přes pětikolík, vyberu libovolný dva kolíky? Nebo je víc na jistotu spojit dva a dva?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#484 Příspěvek od termit256 »

Cim vic koliku pozijes, tim lip.
Ale tim te pajecce moc nepomuzes. Nejlepsi reseni je tento prehistoricky kram hodit do kose a koupit si za petikilo moderni vykonnou pajecku jako treba tohle.
https://www.ebay.com/itm/303670385298
Je to uplne jina liga nez ta pomala rachotina ERS50 i kdyz je to cina.
Nechapu proc se porad nekdo snazi tento elektrosrot tunit.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#485 Příspěvek od Kvicala_r »

mám ERS předělanou na 4-kolík, abych mohl pohodlně přehazovat celé ručky. vždy 2+2 kolíky. Mám i dvě T12 a rozhodně bych tu ERS nezatracoval. Pájím s ní stejně rád, i když má pomalejší nájezd. Pokud máš ještě hroty, je jí rozhodně škoda. Je to opravitelná poctivá kovářská práce...

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#486 Příspěvek od makak »

Ty T12 jsou bezva, dobrý princip. Potíž je jediná, je jich mraky variant a není jasné, který konkrétní model a od jakého dodavatele koupit, aby to nepodpálilo barák, když to člověk nechá pár minut bez dozoru.
Prodává to vůbec nějaký renomovaný dodavatel s patřičnou zárukou a garancí kvality, nebo je to dostupné jenom na čínských webech s neznámým původem a neznámou kvalitou ?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#487 Příspěvek od termit256 »

Original hrot je Hakko T12. Zbytek je odvozen od tohoto "standardu" a mel by byt kompatibilni. Jen stoji zhruba tolik co cela cinska pajeci stanice :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#488 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Je to uplne jina liga nez ta pomala rachotina ERS50 i kdyz je to cina.
Nechapu proc se porad nekdo snazi tento elektrosrot tunit.
No no no no :!: Mám tady originál páječku Ersa z roku 1981. Je přímo na 230V a regulace je kapilárovým bimetalovým :!: termostatem přímo v rukojeti pájky. Teplota se nastavuje otáčením ochrannýho prstence mezi tělískem a rukojetí. Hrot je ostrej, pájet se s tím dá plošáky třída 4 bez problémů. 75W, hrot je 40 let stále původní a nejeví žádný známky vyhřátí či oxidace. Měl jsem možnost dělat s pár pájecíma stanicema za hromady tisíc a ta Erza není o nic horší. Na servis beru jedině ji, proč se tahat s nějakejma škatulema a dalšíma krámama. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#489 Příspěvek od termit256 »

To je zjevne neco jineho nez ERS50. Ta ma nizky vykon, velkou skatuli s trafem a zadnou zpetnou vazbu v regulaci. Na drobne akce v terenu taky pouzivam neco podobneho jako ty, jen v modernejsim provedeni. https://www.ebay.com/itm/402974647036 Mam jich par nakoupenych a rozstrkanych vsude mozne aby pro prilozitostne poiziti byly hned po ruce.
Jestli vydrzi 40let netusim (pri mem pouzivani je to dost mozne) ale u pajecky za 2 kila mne to nijak netrapi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#490 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Ta ma nizky vykon, velkou skatuli s trafem a zadnou zpetnou vazbu v regulaci.
Hmm, a to jsem si dosud myslel, že termočlánek v tělísku je zpětná vazba v regulaci. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#491 Příspěvek od Kvicala_r »

Termite, nezkoušel jsi alespoň jednu z nich rozdělat? By mě celkem zajímalo, jak je to moc bezpečné..

Mám i horkovzduch "dvojče T12" a tam se s tím moc neštvali. Mají na tom konektoru PE i spínaný živý. Nevěřím, že ten konektor je stavěný na 230 VAC. Bez dozoru ji raději nikde nenechávám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#492 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
termit256 píše:Ta ma nizky vykon, velkou skatuli s trafem a zadnou zpetnou vazbu v regulaci.
Hmm, a to jsem si dosud myslel, že termočlánek v tělísku je zpětná vazba v regulaci. :lol:
Jo, dival jsem se jen velice povrchne na to schema, prehlid jsem ze je v serii s topnym telesem.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#493 Příspěvek od termit256 »

Kvicala_r píše:Termite, nezkoušel jsi alespoň jednu z nich rozdělat? By mě celkem zajímalo, jak je to moc bezpečné..

Mám i horkovzduch "dvojče T12" a tam se s tím moc neštvali. Mají na tom konektoru PE i spínaný živý. Nevěřím, že ten konektor je stavěný na 230 VAC. Bez dozoru ji raději nikde nenechávám.
Ty pajecky jsou na 24V.
Ja tyhle konkretne nepouzivam, kupoval jsem stanici kdyz jeste tyhle levne klony T12 neexistovaly, ale pouzivam velice podobne jen nejsou kompatibilni s T12, ale jinak se chovaji stejne.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#494 Příspěvek od passion »

Páječky T12 áno, ale na tento horkovzduch z odkazu ide cez ten okrúhly konektor regulovaných živých 230V.

Kvicala_r - mám presne ten istý horkovzduch, teplota je stabilná, len kecá o asi 50C. Nevieš prosím ťa, kde a ako to ide skalibrovať? V menu som nič nenašiel a ani trimer ako na staršej verzii bez konektora tam nie je.

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#495 Příspěvek od yeeshkul »

ERS 50 mám už 10 let a pájím opravdu hodně. Mám dvě, když se jedna rozbije, nastoupí druhá. Naštěstí se to neděje často a oprava je jednoduchá. Mám k nim tak trochu otcovský vztah, tak si je pravděpodobně nechám i do budoucna. Jedné jsem udělal novou desku s doporučenými vylepšeními, ale tu musím ještě oživit.
Za 10 let jsem opravoval tohle
- 2x šňůra
- 2x spálený tyristor
- 1x spálená usměrňovací dioda
- 1x spálená LED
Ale ta páječka jede 6 hodin denně.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“