EAGLE - otázky a odpovědi

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#496 Příspěvek od lesana87 »

U těch starých verzí Eagla schémata a desky nakreslený v cracklý verzi nešly otevřít v legální verzi. Byl na to legalizer.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#497 Příspěvek od masar »

Ano. Error 296. Je ke stažení tady.
:wink:

Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 120
Registrován: 24 čer 2004, 02:00
Bydliště: Chomutov

#498 Příspěvek od komar »

Dííík všem, hlavnì Mas. perfektní, už to funguje. :D

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#499 Příspěvek od tomas001 »

Předem se omlouvám za hloupý dotaz.
Kdyby někdo teoreticky chtěl sehnat Eagle v plné verzi, aby nemusel kupovat SW za 500 USD jen kvůli tomu, že 1x za 2 roky potřebuje udělat PCB větší než 80x100 mm, kde by se dal sehnat cracklý Eagle bez trojských koní a jiných podobných radostí?
Jeden můj známý věnoval docela dost času hledání nějakého cracku a bohužel jediné, co našel, byly viry...
Berte to prosím jen jako teoretický dotaz. :wink:
Děkuji!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#500 Příspěvek od rnbw »

Pouzi KiCad.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#501 Příspěvek od danhard »

Pokud se spokojíš s 15 let starou verzí 4, tak se to určitě něco najde :D

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#502 Příspěvek od jirys »

Tomas kdyby jsi chtel plne Altium tak napis sz .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#503 Příspěvek od termit256 »

Kdyby "znamy" chtel teoreticky neco takoveho najit, poradil bych mu at se regne na nejakem warezovem foru kde to jiste najde i s komentari jestli funguje. Urcite bych nedoufal ze mi nekdo postne link na foru kde je sireni warezu zakazano ;-)

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#504 Příspěvek od tomas001 »

Mám "začátečnický" dotaz k nastavení vrstev plošného spoje ve Fusion 360.

Poprvé dělám dvouvrstvý PCB. Dosud jsem dělal jen jednovrstvé, tak jsem tohle nemusel řešit. Jakým způsobem nastavím, které součástky chci shora a které zdola? Jak potom nastavím, aby autorouter přiváděl cesty k součástkám z té správné strany? Zatím jsem to nijak nenastavoval a bral jsem to tak, že všechny součástky jsou shora. Autorouter mi udělal nějaké návrhy, ale přivádí k součástkám cesty, jak se mu hodí. Běžně k jedné součástce přivádí část cest v horní vrstvě, část v dolní, bez ohledu na to, jestli je to u dané součástky technicky možné. Jak nastavím, ze které strany chci součástku a jak potom donutím Fusion 360 (Eagle), aby ke konkrétním součástkám přiváděl cesty z konkrétní požadované (horní nebo dolní) strany PCB?
Díky za radu.

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#505 Příspěvek od h_honza »

Pokud se u nějaké součástky nedají vést spoje po některé straně, tak footprint v knihovně musí obsahovat nějakou zakázanou plochu, kterou pak router respektuje (stejně tak kontrola návrhových pravidel). Jak se to specifikuje, záleží na systému, Fusion neznám. Pokud jsou součástky z obou stran, nejspíš bude třeba mít pro každou stranu specifický footprint. Předpokládat, že stačí odzrcadlit a otočit složení průchodu (pokud je to THT, drátové vývody) je poněkud nebezpečné (horní a spodní vrstva můžou mít rozdílná pravidla), takže bych moc nepředpokládal, že to systémy budou umět. KiCad určitě ne. Altium pochybuju.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#506 Příspěvek od termit256 »

Soucastky na druhou stranu presunes prikazem mirror. Autorouter ti bude tahat spoje tam, kde jsou pady. Pokud jde o vyvodovou soucastku, ta ma pady z obou stran a proto autorouter taha spoje ze ktere strany uzna za vhodne. Pokud by ti to melo necemu vadit (nevim cemu) tak na danou stranu udelej kolem padu kolecko ve vrstve tRestrict nebo bRestrict a autorouter se tomu vyhne.
Popisuju jak se to dela v eagle, fusion je nejaka orezana verze 3D CADu Inventor, pokud si vzpominam, v tom se budou navrhovat plosnaky tezko.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#507 Příspěvek od tomas001 »

Je řada součástek THT, které se shora nedají letovat - třeba DIL kódový switch, PRT konektory, držáky trubičkových pojistek atd.
Fusion 360 není jen ořezaná verze 3D CADu - tak se nyní jmenuje placený nejnovější Eagle. Potřebuji dělat plošňák přes 80x100 mm a schéma mám v Eaglu a nechce se mi to celé předělávat do KiCadu. Proto na návrh PCB používám Fusion 360, který není nic jiného než nový placený Eagle.

Metoda, kdy si budu kolem součástek dělat kolečka ve vrstvě tRestrict se mi zdá trochu jako nesystémové řešení - spíš bych potřeboval radu od někoho, kdo zná Eagle a ví, jak se to má skutečně udělat.
Díky.
termit256 píše:Soucastky na druhou stranu presunes prikazem mirror. Autorouter ti bude tahat spoje tam, kde jsou pady. Pokud jde o vyvodovou soucastku, ta ma pady z obou stran a proto autorouter taha spoje ze ktere strany uzna za vhodne. Pokud by ti to melo necemu vadit (nevim cemu) tak na danou stranu udelej kolem padu kolecko ve vrstve tRestrict nebo bRestrict a autorouter se tomu vyhne.
Popisuju jak se to dela v eagle, fusion je nejaka orezana verze 3D CADu Inventor, pokud si vzpominam, v tom se budou navrhovat plosnaky tezko.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#508 Příspěvek od rnbw »

Nepocita nahodou s tym, ze mas prekovene diery?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#509 Příspěvek od termit256 »

tomas001 píše:Je řada součástek THT, které se shora nedají letovat - třeba DIL kódový switch, PRT konektory, držáky trubičkových pojistek atd.
[/quote]

Tyhle soucastky maji pady z obou stran, cemu ti vadi ze autorouter natahne spoj pod soucastkou a proc bys tam chtel pajet? Psal jsem ti ze s tim koleckem to udelat jde, ale nema to zadny smysl. Pokud chces routovat jen spodni vrstvu, tak si vrstvu top v autorouteru vypni. Nejak nechapu co vlastne chces.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#510 Příspěvek od tomas001 »

Zkrátka, vyrábím zařízení, které je natolik komplikované, že součástky nelze pospojovat jednovrstvým spojem bez spousty křížení. Řešení je tedy dvouvrstvý spoj.
Správně bych očekával, že autorouter udělá všem THT součástkám pady vždy na opačné straně desky, než je součástka. Když v autorouteru udělám spoj, tak tam k padům běžně vedou cesty po stejné straně, na jaké je THT součástka, jako by Eagle předpokládal, že všechny pady budou oboustranné a budou mít prokovené díry - což se v praxi těžko udělá. Doma to neudělám a neznám firmu, která by dělala kusovou výrobu PCB s prokovenými otvory. Nebo někdo o takové firmě víte?
Jednoduchým řešením by bylo udělat pady jen ze spodní strany a spoje k padům vést taky po spodní straně. Na vrchní straně PCB by tedy byly jen cesty kvůli křížení spojů. A o to mi jde - jestli se to v Eaglu dá nějak nastavit.

Odpovědět

Zpět na „Software“