Už rostou...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#511 Příspěvek od warp »

Toto jsem našel 28.10.2016 - Hùrky u Rokycan
Přílohy
2016-10-28.jpg
(284.78 KiB) Staženo 31 x

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#512 Příspěvek od kokun »

KUBO píše: U nás ešte rastú hoci v noci tu mrzlo (-3°C), ale ...
Tak u nás bylo ráno cca -4°C. Ten graf (co jsem dával do odkazu), je ze Štítné - Popova, což je tak cca 4km od nás (na něm je vidět nejnižší teplota -5°C, taky nad ránem).
Do lesa to mám taky cca 4km, ale úplně opačným směrem. Před tím polednem už sice bylo +4°C, přesto jsem si vzal rukavice (původně jen na kolo) - nakonec byly dobré i v tom lese, docela tam foukal "ledový vítr" :wink:

To Celeron
Nedávno o tom mluvili v telce (tuším to ale bylo na "drbárně" - NOVĚ), takže asi taky brát s rezervou.
Ano říkali, že i jedlé mohou (při zmrznutí) vyvolat žaludeční potíže. Ale taky říkali, že hlavně tehdy, když dojde k několikanásobnému zmrznutí a následnému rozmrazení. Pokud prý jen jednou, tak by to nemělo snad vadit (a taky záleží, na kolik mínusových °C).
Když to vezmu kolem a kolem, tak je řada lidí (které znám) co uskladňují čerstvé hřiby (vcelku - třeba jen napůl rozkrojené) v mražáku. Dělá to i můj brácha, anebo taky jeden soused.
Už jsem tu psal, že já je zásadně jen suším - manželka je do mrazáku nechce, prý ji vadí, že jí pak načichne houbama celý mrazák (já jí ale tvrdím, že je to jen tím jejím "fajnovým šňupákem" :lol: ).

Ty moje dnešní vůbec nenesou následky mrazu - přestože rostly spíše na kraji lesa. Přitom 2 z nich nebyly vůbec vidět - byly celé schované pod listím. Nebýt toho, že k tomu dubu chodím už několik let pravidelně, tak bych je vůbec nenašel. Až po odhrnutí listí se objevila hlavička jednoho a hned vedle něj byl i ten druhý (ten byl ještě téměř celý v zemi - koukal mu jen kousek hlavičky. Proto ji má ještě i téměř celou bílou!).
Které to jsou - píšu v komentáři pod fotem:
Přílohy
4.11.2016a.jpg
2 praváci "od dubu":
- Ten co byl "vidět" je nejblíže na fotu, před "jankem" (má světle-hnědou hlavičku),
- a ten "schovaný" je na fotu uprostřed, za "jankem" (a je dostatečně patrné, že má hlavičku úplně bílou).
Fotil jsem už za šera na parapetu okna,
(290.53 KiB) Staženo 29 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#513 Příspěvek od kokun »

Tady:
ZdenekHQ píše:Pravda, ony ještě před týdnem rostly i letní houby, ale teď má být čas podzimních mlh a václavek, ne nočních mrazů.
Václavky rostou na/u pařezech/ů (slovensky "podpňovka"; peň = pařez) jsem (mj.) přinesl taky (na včerejších foto úplně vpravo, v krabici), by ale teď - "na Martina", vlastně už ani neměly růst (Sv. Václava je 28.9. a Sv. Martina je 11.11.) :o
Ale atlasy hub uvádějí výskyt třeba červenec - listopad. Mně se je podařilo (kdysi) nalézt nejdříve v srpnu, nejpozději takto v listopadu :wink:

EDIT:
A tady ještě přikládám foto, jak jsem je večer krájel a sušil - tedy ty praváky a janka:
Přílohy
4.11.2016b.jpg
Bylo jich víc, než na 1 sušičku.
Taky někdy suším na roštech nad radiátorem, když už se topí - jako teď (v létě na slunci) :-)
(295.1 KiB) Staženo 33 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#514 Příspěvek od KUBO »

Ja v lete suším tiež na slnku
Přílohy
20160730_143248.jpg
(251.18 KiB) Staženo 40 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#515 Příspěvek od kokun »

Njn - jen nesmí být vítr 8O :lol: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#516 Příspěvek od kokun »

Dnes.
Páč už 2 noci po sobě bylo mrazivo, po ránu pod nulou (a bude hůř :cry: ) tak jsem vyrazil už dnes dopoledne:
Přílohy
9.11.2016a.jpg
""Donald Trump s 1. dámou & ??? (Hillary?)""  :-)))
(292.3 KiB) Staženo 60 x
9.11.2016.jpg
KUBO by řekl: "Zadarilo sa"
(292.22 KiB) Staženo 53 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#517 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#518 Příspěvek od EKKAR »

Kono - jako bys ty pisálky neznal. A obzvlášť ty na h0vninky.cz - jak umějí nafukovat komáry na velikost velblouda.

Fakt je, že penízovkám se ve sněhu daří víc, než když jsou holomrazy - a ty další houby, co tam popisuje autor, neboli ohnivce (šarlatový a rakouský), ty rostou jak kde a skoro nikdo je nesbírá, protože Češi jsou zvyklí na MASITÝ houby. Čech skoro nikdy neuvažuje nad houbou jako nad kořením, ale spíš jako nad základem jídla, nebo aspoň nad hodně důležitou další složkou - taková bramboračka je sice dobrá, když je v ní ale hrst hub (i sušenejch), je 2x lepší - minimálně. A to žádným ohnivcem nenahradíš. A pohříchu ani penízovkou ne, protože to je tenkonohá a malokloboučková houbička, sice rostoucí v trsech, ale na hnijícím LISTNATÝM dřevě - a na takový v českejch (skoro) monokulturních lesích je velký umění narazit, tudíž kdo ví kam na ni chodit, ten o takovým místě nemluví. Když kdekoliv v republice pošleš dneska do lesa 20 lidí tvrdících o sobě, že jsou dobří houbaři, tak penízovku najde s bídou 1 z nich - a to ještě jen proto, že o ní ví vícero let.

Úmyslně pomíjím hlívu ústřičnou, protože ta se pěstuje na úmyslně infikovanejch špalcích osikovýho nebo topolovýho dřeva dneska už můžu říct PRŮMYSLOVĚ a jde ji koupit celoročně ve skoro každým supermarketu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#519 Příspěvek od kokun »

Část citace z článku:
Zimní houby obvykle rostou na odumřelém dřevě, jsou barevně pestré a ideálním počasím pro jejich sběr jsou teploty kolem nuly. Jinak totiž hrozí, že si je houbař přinese domů zmrzlé.
No nwm kde tedy rostou, když u nás jsou stále tuhé noční mrazy (třeba včera -17,5; dnes asi -14,5 a i teď je tam už zase skoro -10°C :cry: ). A i po poledni, kdy je nejtepleji (kolem 14.÷15. hod.) se to většinou ani nedostane nad nulu!
Poslední hřiby (3 praváky) jsem donesl 24. listopadu - a to už i ty byly namoklé, protože předtím byly pár dnů namočené v mokrém sněhu, který už tehdy napadl a zase slezl.
A že bych musel chodit i v zimě a "škrabat to ze stromů" - takového "hřibového hladu" u mně ještě nebylo (mám nasušeno hafo). Manželka třeba odmítá kuchtit a konzumovat i některé letní méně známé druhy hub, natož něco takového.
Je fakt, že na houby nechodím ani zjara (na smrže a kačenky), až jeho koncem (kdy už začínají růst ty "hřibovité") a pak hl. v létě a na podzim :wink:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... STIT01.gif
Přílohy
DMULTI-B1STIT01 (10).gif
Že by při tomhle měly růst nějaké hřiby? :-)
(50.76 KiB) Staženo 55 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#520 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, já si to pamatuju podle svýho nebožtíka dědy. Ten nesebral s výjimkou polního žampiónu (pečárky) žádnou houbu, která měla na spodku klobouku lupeny. Rourkatý houby bral všema 10, ale lupenitou odmítal i kupovanou hlívu, o tom, že by vzal do huby lupenitou houbu sebranou v lese se nedalo vůbec ani uvažovat. Přitom já seberu skoro všecko, co je sežratelný - bedly, lišky, ryzce, růžovky, kotrče, pýchavky - akorát do holubinek se nepouštím (je těžký rozpoznat zrovna tu jednu nejedlou = hořkou nebo štiplavou, která zkazí celej košík) a taky se šedivkama neriskuju (snadná záměna za tygrovanou), ale před dědu "na výřad" i na talíř smělo akorát to, co má rourky ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: A to roste výhradně od června (jo, hřiby "travňáci" blbnou občas už v květnu) do zámrzu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#521 Příspěvek od KUBO »

Tak u nás už začala hubárska sezóna smrčkami. Bohužiaľ foto som nestihol urobiť.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#522 Příspěvek od kokun »

Teď po 12.hod. jsem taky přišel z menšího lesíka, jen kousek nad městem.
Potřeboval jsem nějaký klacek a manželka chtěla přinést kytičku jarních květinek.
Klacek i ty kytky jsem donesl - ale po nějakých houbách (smržích, o kterých jsem si myslel, že by v této lokalitě mohly snad i nějaké růst) ani dechu, ani slechu.
A v lese sucho jak na Sahaře - zase u nás nejméně 3 týdny ani kapka. Jen poměrně vysoké teploty a společně s větry zem dokonale vysušily :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#523 Příspěvek od KUBO »

Tak dnešný úlovok. Noc bola mimoriadne teplá a teraz je tu pomaly 20°C. Už čakám čo za čudo sa priženie po tých teplých dňoch.
Přílohy
20170402_135334.jpg
(250.47 KiB) Staženo 77 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#524 Příspěvek od konosuke »

Tohle je nespravedlivé, nedemokratické, nečastné a nesportovní ! U nás neroste nic. Budu si stěžovat na úřadu ombudsdmanky a pak uvidíte ! :lol: :lol: :lol:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#525 Příspěvek od KUBO »

Nemáte aj v Česku podobnú stránku ako mi http://www.nahuby.sk/
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“