Magnetofonová nostalgie (odděleno)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#526 Příspěvek od konosuke »

No a pak tu byly vdovy po padlejch vojácích násilně naverbovaných do wehrmachtu co fasovaly valuty z dojču ovšem vyměněné českou bankou na tuzexovy bony tedy v zásadě neplněhodnotná jakobyplatidla, tyto starší osoby evidentně nejevily zájem o nákup džínů, elektroniky, kazet, kosmetiky a značkových lihovin tož zájemců o odkup TK měly vždycky dost
(ale těch případů bylo málo, rok od roku méně) :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#527 Příspěvek od xsc »

To se prakticky týkalo jen Hlučínska, zbytek republiky to neznal.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#528 Příspěvek od sinclair »

No zbytek republiky musel vzít zavděk známým tirákem, nebo odírajícími veksláky za 6,-Kčs/1,-TK. To byla ale strašná verbež, co ti předváděli před Tuzexama... Jednou jsem bral za 5,-Kčs taky, nebylo zbytí.
Kvóta na čtvrtletí byla vyčerpaná a druhý řidič byl nemocný..

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#529 Příspěvek od konosuke »

Situace byla paranoidní...odčerpat lidem zdroje valut výměnou za potištěné
papírky (TK) pro nákup pár zbytečných pitomosti...no a co ? černý obchod
kvetl jedna radost :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#530 Příspěvek od ronoda »

Tohle se prodává na Aukru. Kutil je prostě kutil:-)
Přílohy
B400úpravakutila.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#531 Příspěvek od Hill »

Třeba se mu bé čtyřstovka dostala do drátů u kola. Dráty nevydržely, zuby a sem tam nějaká kost někdy taky ne, ale magneťák hrál. Jen novou kastli jaksi nesehnal, tak ji ubastlil...
Víte, že jedině řada B4, konkrétně modely s uchem, byly po takovém zacházení dál schopné provozu? Dokud nepraskl tlakový odlitek šasi a nasazené cívky neorvaly unašeče, nic se v tom nehnulo. Střepy polystyrenových krytů se vytahaly a hrálo se.
Od řady B5 a novějších bych už takovou odolnost neočekával. Ale ty už málokdo převážel na kole.
Ani v Trabantu to nebylo vždy ono, jen najít tu fotku, jak zesilovač Mono 50 při ostrém odbočení prorazil duroplastový bok kufru a roh mu koukal ven...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#532 Příspěvek od konosuke »

Škoda že se nedochovala fotka, jednou jsme "vylepšili" bazarovou Unitru
M2405 S (Forte) o vodítka (rovnátka) pásky na výkyvném táhlu (po vzoru
tuzexového Akai) rolny z nemagnetické nerezi, na pružinkách (z propisky)
horní panel magiče se prostě vrtnul na svorník asi M4, hotovo. No hrálo to
jakž-takž ale motor nedotáhl rychloposuv, poměry a rozložení sil v páskové
dráze se změnily...cílem a ideou "přestavby" bylo použití zvlněných pásků
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#533 Příspěvek od Hill »

Už jsem sem dal kdysi fotku, na čem a čím jsme ozvučovali kamarádovi filmy.
V pravém dolním rohu je modernější verze studentského prototypu pracovně nazvaného B426 (na šasi z B42 se setrvačníkem z B43 elektronika s kácéčky, rychlosti 19 - 9 - 4, samozřejmě stereo, monofonní příposlech, bezlupancové ovládání přítlačné kladky, poloprůhledný kryt umožňující nejen transport s nasazenými cívkami, ale také provoz s uzavřeným krytem, oddělené indikátory obou kanálů s pamětí špiček, zrušení všech mechanických funkcí vodivou páskou). Od doby pořízení fotky ten koženkový potah skrývající lepený původní kryt utrpěl sem tam nějaký šrám a v rohových spojích se odlepuje, zato víko nařezané na míru z bazarového výlisku krytu na některý litovelský gramofon a slepené čikuli (tehdy ještě trichlorovým).
Nevím, kdo si ho aspoň dodělal doma (před dvěma týdny jsme na srazu 49 let po matuře drželi minutu ticha mimo jiné i za ty dva spolužáky, kteří se do té přestavby také pustili, tak už se to asi nedovím). Když jsme se vrátili z vojny, řada B4 byla ukončená. Každopádně tento exemplář je dodnes hrající. Tonik25 ze Semil, VaDa a Ententeak z Jičína viděli a slyšeli, Aladar z Pelhřimova jen viděl, abych jmenoval některé členy tohoto fóra.
Chtěl jsem z něj udělat je přehrávač a osadit dráhu hlavou ANH210, ale nahrává stále kvalitně (když mu předem pročistím přepínače), tak je mi to líto, jakkoli jsem na něm naposledy nahrával někdy před 4 lety a ještě jen pár minut na ukázku. Zatím mám, co dělat, tak jsem si ještě nevyšetřil půl dne času, abych si s tím týden dva hrál...

Obrázek

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#534 Příspěvek od konosuke »

Jo tak to bylo...pak jsem úpravu chtěl vylepšit elektrickým odizolováním rolny a tykadel od plechového šasi magiče aby posloužily jako element koncového vypínání pásku, no myšlenka průměrně dobrá při použití pásků Scotch 220 co měly
na konci vlepený úsek vodivého alobalu délky cca 100mm kdežto Basf, Agfa ty prosvištěly jakobynic, návrh časem upadl pro nezájem klientely, no vyvinout spínací obvod s fotodiodou jsem tenkrát nedokázal (neexistoval internet a 20 různých
hotových schémat zapojení) samostudiem dostupného tisku a časopisů neobjevil nic vhodného pro účel tento
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#535 Příspěvek od Mysteri »

Hill píše:...Od řady B5 a novějších bych už takovou odolnost neočekával...
By si sa čudoval... rovnako, ako ja: R.1979, na internáte som niesol B101, robil blbosti až mi vyletel z rúk a z medziposchodia 1. a 2. poschodia letel dole. Napočudovanie, panel zostal celý a jediná újma bola, že zotrvačník sa ,,zatesnal" do chasis, stačilo ho iba vyraziť späť a magič hral. Mne odľahlo, lebo nebol môj... Najviac sa do dnes čudujem, že to vydržali budíky. Na mieste dopadu bolo iba lino...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#536 Příspěvek od Celeron »

Budíky sice vydržely ale stejně časem odešly i bez napětí a pohybu. Nevhodný tavidlo nebo lepidlo sežralo a přerušilo cívku deprézu u spousty těhle budíků. Info od starých přeloučských Tesláků.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#537 Příspěvek od TheLastUnicorn »

S budíkama jsem měl za svou prax problém jen s těma u SM260. Ty kotoučákový chodí zpravidla bez problémů doteď...když si odmyslím, že ty starší jsou neskutečně líný.
Když se tady spomenul ten autostop při doběhnutí pásku na konec a přetržení, tak já to u svý B73 řešil ukořistěným optosnímačem Omron. :lol:
Přílohy
Obrázok 002.jpg
Obrázok 031.jpg

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#538 Příspěvek od Lukas-Peca »

Co byste zkontrolovali u reverzní kazetové mechaniky, která při spuštění přehrávání ve směru A krčí začátek pásky? Zaváděcí páska proběhne v pořádku, magnetickou pásku krčí, po chvíli se to uklidní a pak už celá kazeta hraje, jak má. Na pásce je vidět šikmá ostrá přeloženina. Pásková dráha je čistá, přítlačná kladka je měkká a hladká, tah přivíjecí spojky se zdá pocitově dobrý. Už jsem se s tím u pár magneťáků setkal, většinou to byly nějaké asijské krámy, tak jsem to neřešil, ale zrovna tento bych zprovoznil rád.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#539 Příspěvek od Hill »

Obvykle to dělá příliš utažená přivíjecí spojka (zanesený filc obrusem plastu z třecí plochy). Zaváděčka je tužší, než pásek, tak to zvládne, neuhne ani při mírně skloněné přítlačné kladce. Pásek je ale na nerovnoměrný přítlak kladky nahoře a dole citlivější (také ji nakloní, po letech má kladka na čepu už nějakou tu vůli a "jde za páskem"), pásek ujede nahoru nebo dolů a zlomí se mu okraj, nebo se na něm udělají šikmé lomy.
Jak se zvětšuje průměr návinu, tah pásku klesá a zvládne to.
Zkontroluj tu spojku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#540 Příspěvek od termit256 »

Pri hledani neceho jineho jsem nasel zajimavy zpusob otaceni kazet (doslova).
Netusim jestli to byla bezna zalezitost, ale osobne jsem tohle nazivo nikdy nevidel.
https://youtu.be/tZNniwPM_hY

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“