Ukonèení vysílání rádia Èeský rozhlas v roce 2021 na AM

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#541 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše: Nikdo nepsal, že byly nechytatelné, ale mizerné. V tak zarušeném prostředí prostě čistý příjem AM i s dostatečným výkonem nedosáhneš
Nevím kde je u tebe sémantická hranice mezi "mizerný" a "nepřijímatelný", krasoduchu. Pro mě, když je něco mizerné = má to výrazně nedostatečnou kvalitu = nedá se to poslouchat. Nechytatelné.
Stejně bych takovou situaci v Praze (statisticky významnou) rád viděl, jako že to už je stejně pasé. Když se mi v dvakrát, třikrát větší vzdálenosti než Č. Brod - Praha na poněkud nadstandardní anténu nakmitá ke 20 V na rezonančním obvodu, s kompromisním proutkem to bude desetkrát míň, podobně na feritku. Naopak na 20 km bude síla pole větší, taková že zavře AVC běžného soudobého přijímače. Jaká by musela být energie v rušení v tom daném místě, to musí být mazec. Na všech pásmech.
Umím si představit že Liblice v Praze nezahrály někde v armovaných suterénech, v metru atd. Tam ale už teprv nevleze nějaká UHF s DABem?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#542 Příspěvek od Hill »

Správně, už je to pasé.
To rušení zblízka se dalo potlačit preselektorem (ten v přijímačích zrovna běžný nebyl), nebo zastrčením tranzistoráku do rámové antény naladěné na přijímaný kmitočet a natočením celého toho monstra správným směrem, případně mít mezi paneláky nataženou ještě L- nebo T-anténu a připojenou na nízko umístěnou odbočku té rámovky.
Kolik bylo asi posluchačů, kteří takové finty ještě znali, uměli je využívat, a současně to byli takoví masochisti, že snesli poslouchat totálně zparchantělou AM optimodulaci? Vždyť VKV má slušné pokrytí ve městech i mimo ně, programů na výběr, jeden stejnější, než druhý, moc o tom vědět netřeba, hraje to o několik koňských délek lépe, než AM, tak i ti, kdo si AM hýčkali z nostalgie, sportu, či muzejnických pohnutek, stejně ten AM přijímač zapínali jen vyjímečně.

A, pokud jde o ČRo na digitálu - paradox je, že na ČRo Hradec Králové volají dnes posluchači z Chebu, Helsinek, Toronta a ještě vzdálenějších vesnic, ale na DAB v autě tento program polovinu cesty z Jičína do Hradce mlčí, nebo je nahrazený příjmem FM (a to musím povolit v nastavení, kolem kterého chodím po špičkách, protože je příliš křehké: v ovládání SLDA udělali soudruzi od Blaupunktů někde chyby, a dodnes není verze, kde by je odstranili všechny, aniž by přitom nasekali jiné).

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#543 Příspěvek od houmr »

Žiju na vesnici a na dva lidi, kteří ČRo na AM poslouchali jsem narazil - oba sice měli na rádiu i FM, ale pouze OIRT...
Jeden byl nadšen tím, když jsem mu rádio přeladil na Countryradio (sám to nezváldl, náhon ladění prokluzoval) a tomu druhému jsem věnoval radiomagnetofon ze sběrného dvora, kde jsem mimochodem nalezl další dva staré AM tranzistoráky i s bateriema. Takže poslech na AM bych nepodceňoval...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#544 Příspěvek od xsc »

Taky jsem dostal za úkol přeladit staré rádio kvůli vypnutí AM. Tedy fakticky jsem ho dostal za úkol opravit, protože hrálo slabě a ulaďovalo se - dotyčný přijímal zrcadlem na OIRT :-)
Ohledně domácího vysílače pro stará rádia - tady už to vyřešil: https://www.youtube.com/watch?v=-nEzVMT6eRk

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#545 Příspěvek od lesana87 »

Už jste slyšeli Tyčky od skupiny CZ? :)
http://celeznova.cz/index.html

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#546 Příspěvek od ok1hga »

takže už je to tady . . .
. . . že by ještě bylo AM potřeba ???

https://digital.rozhlas.cz/polsky-rozhl ... va-8689701

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#547 Příspěvek od Hydrawerk »

Ano, lze naladit na 225kHz. http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
Šlo mi to i doma na feritovou anténu ve starém rádiu Olympia ATS-803A.

Uživatelský avatar
berkelay
Příspěvky: 11
Registrován: 01 říj 2007, 02:00

#548 Příspěvek od berkelay »

Ano, lze to chytit u nás zcela bez problému, tady je ten blok vysílání v ukrajinštině na mé Seleně
https://www.youtube.com/watch?v=KWxmHUFRBsQ

kupodivu zklamal přijímač Tescun PL-310et, na něm to v bytě bylo slyšet velmi špatně, prostě krátká feritka no

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#549 Příspěvek od Crifodo »

Třeba i Českému rozhlasu se najednou udělá názor a pohoní ČRa, že vlastně Topolná ještě dobrá a rovnou to vosolí na 2x750 kW ať se práší za Dukovanama.
Jestli ten vysílač teda mezitím nepopotáhli kikáni.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#550 Příspěvek od Lukas-Peca »

Vysílače v Topolné i Liblicích už byly odbřeměněny o olejová modulační trafa a tlumivky, které byly předány k likvidaci. Takže leda, že by si je nechali znova namotat nebo by likvidační firma vycítila příležitost, trafa schovala do skladu a teď je prodala za desetinásobnou cenu zpátky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#551 Příspěvek od Hill »

Obávám se, že to s tím schováním do skladu s pozdějším využitím (za jakou cenu, to netuším) se povedlo jen v GZ v Loděnicích. A tentokrát se totéž opakovat nebude.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#552 Příspěvek od Crifodo »

Lukas-Peca píše:Takže leda, že by si je nechali znova namotat.
Proč ne, když to navíc bude pojato jako vysílání "ven" které ve stávajícím režimu hradí MZ, tedy aktuálně kindrministr v helmě. Já už se tady ničemu nedivím.
Snad jen že stejný účel jako megawatt na DV by splnilo 25 kW na KV vysílačích, ale ty už byly odbřemeněny dávno.
Tuna mědi v cenách roku 2022 bude lahůdka. Nu što, lidu se předepíše další daň, on se rád otřese.
Ještě jsou tu taky bratři Rumuni, ty si těch AM vysílačů nechali pořád ještě snad 20 a dostříknou stejně daleko, ne li dál.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#553 Příspěvek od xsc »

Jestli v těch olejových trafech bylo PCB, jako v některých distribučních z té doby, tak se tomu nedivím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#554 Příspěvek od Hill »

Delor se vyplachoval a odevzdával hned na začátku devadesátek. Jak v kompenzačních kondenzátorech, spínačích, tak ve vn transformátorech. Jeho odevzdané množství se přísně sledovalo, takže bych čekal, že ani v těch modulačních trafech PCB už nebyly.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#555 Příspěvek od Achab »

Nakládání s Delorem se sledovalo už v 80 letech. V devadesátých ho občas potajmu vypustili do vykopané jámy...

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“