Germaniový zesíček

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#556 Příspěvek od sinclair »

Ale bambus je v pohodě, sám nekmitá, dokud se k tomu nedonutí nějakou vyloženou prasečinou.
Většina československého výkonového bambusu, má Ft do 150kHz, tak jaký velký kmitání. Jó, pokud někdo zprasí zpětnou vazbu, nebo namotá budicí trafák tak blbě, jako já, tak potom jo.
Takový TW3, to je nf Temelín, narvaný drátama sem-tam a je docela v pohodě. Koncový stupně přinutila kmitat jenom hrubá závada. Předek se rozkmitával až po čase, kvůli zoxidovaným kontaktům mizerných přepínačů, takže se musely doplnit nějaký odpory, aby ZV předzesilovače, anebo korekcí, za žádného stavu přepnutí nezůstala úplně rozpojená.
S modernějším přepínačem, byla pak novější TW30G pouhá brnkačka, to chodilo samo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#557 Příspěvek od EKKAR »

Já jsem reagoval na spojitost různejch verzí KU605 o různým Ft s dlouhým napájecím vedením k pojistkám neboli vlastně v kolektorech těch trandů a vznikem kmitání u nich - o bambusu v tý reakci nebylo ani žbl.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#558 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Jirko, tady jde pravděpodobně o dýlku drátovýho přívodu mezi trafem, pojistkou v Remoskovým pouzdru na zadním panelu a výkonovýma trandama
No jasně, ty pojistky v plošáku ty dýlkya případný kmitání eliminovaly. Zase se blbějc měnily ale co si pamatuju tak moc nebouchaly.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#559 Příspěvek od danhard »

1,5A pojistky samozřejmě odcházely a v návodu nebylo specifikované jaký typ.
Kromtoho při zkratu chránily tak akorát zdroj.
A tranzistory byly na drátech, indukčnosti byly všude a kmitalo to v oblasti 5MHz, většinou při odchodu z limitace s 8R.
Tranzistory s malou betou (ale katalogově v mezích) se zase blbě vybudily do 4R.
Buzení jsem měl napájený z hlavního 30V dvucestně, jen mělo vlastní dvě diody a filtraci a budicí trafo bylo 2:1:1 (resp. 1:1:1:1) a menší proud budíče.
Ušetřil jsem tak 5W vytápění a jeden velkej elyt ve filtraci.

ps. taky budící trafo bylo opřené o zem a né o napájení, prostě takové cypoviny jsem nedělal :D
Jo a blokování napájení 1. stupně jsem měl bootstrapem, zkreslení šlo o řád dolů.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#560 Příspěvek od sinclair »

Ale to už neposlouchals originál :D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#561 Příspěvek od danhard »

To ne, stejně to dlouho nehrálo, ale blbosti návrhu Ti můžu ukázat i na tom Tvým skoro originálu.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#562 Příspěvek od Xeon_sk »

Vpredu na vlákne sa viedla diskusia o MDA2020. Netušil som, že to môže byť taká zaujímavá téma. Chcel som ich odmerať v základnom zapojení, ale už som ich doma nenašiel. Mám tu ale gramofón NZC300 s MDA2010 (2ks) tak som pomeral aspoň tie. Medzi kanálmi a dokonca ani medzi prístrojmi neboli žiadne významné rozdiely.
Napájanie je realizované zdrojom s pomerne malým ST aby tie konce vydržali. Jadro je z plechov EI25x20. Má 2x12Vef sekundárneho napätia. Naprázdno tam je 2x17V a tesne pred limitáciou je 2x12,7v do 4Ω a 2x13,6V do 8Ω.

Výstupné napätie (ef.) pred limitáciou pre záťaž 4Ω
1kHz.....6,5V.... 10W
60Hz.....6,33V
40Hz.....6,27V

Výstupné napätie (ef.) pred limitáciou pre záťaž 8Ω
1kHz.....7,7V.... 7,5W
60Hz.....n/a
40Hz.....7,5V

Kľudové rušivé napätie na výstupe je 0,47mV, teda odstup asi 60dB vztiahnuté k 50mW výkonu.

Je to celkom dobrý gramofón na dobové gramoplatne, ktoré už boli viackrát hrané. Ja tam mám prenosku JVC Z-4S (z Tuzexu) a až na chýbajúcu fyziologickú korekciu ragulátora hlasitosti k nemu nemám výhrady.
Přílohy
NZC300.jpg
Naposledy upravil(a) Xeon_sk dne 07 říj 2020, 11:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#563 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ne MBA2020 ale MDA... :D

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#564 Příspěvek od Xeon_sk »

Ďakujem za pripomienku - opravené.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#565 Příspěvek od sinclair »

No když nemáš k tomu zvuku výhrady, tak Ti to asi stačí.
Ale to je takto v pořádku, každý má jiné uši, nároky a představy.
To máš, jako s chlastem. Někdo má hubu akorát tak na tuzemák a nic mu z něj není. Jiný ho nemůže ani cítit, protože mu ráno mohl rozervat hlavu..:D
Pak se ale jednou navalí Jackem a zjistí, že mu ráno po Jackovi, kromě žízně, vůbec nic není. :D
A stejně je to se zesilovači.
Jakmile jednou zjistíš, že existuje i citelně lepší cesta, přes jakou poslouchat, na starou se nevrátíš, nebo jen z nouze.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#566 Příspěvek od Xeon_sk »

Máš pravdu. Len ja osobne nedokážem opovrhovať jednoduchými vecami. Tak nejak ma Svet vychoval. Som muzikant, hudbu počúvam od roku 1965, HiFi od roku 1968. Dokáže ma uspokojiť aj stredná kvalita, pretože mi ide hlavne o hudbu. Ten zosík v NZC300 má pre -1dB rozsah 30Hz až 18kHz, skreslenie asi 1% a odstup viac než dostatočný. Mám niekoľko párov celkom dobrých reprosústav a veľkú miestnosť na posluch.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#567 Příspěvek od sinclair »

To není opovržení nad jednoduchostí nějakých věcí, ale jejich zařazením do kategorie, kam podle parametrů patří.
I obvodově velmi jednoduchý zesilovač, dokáže hrát bez nepříjemného zkreslení. To vůbec není o jednoduchosti.
Pro začátek úplně postačí si uvědomit, že kvazoše byly vždycky jen berlička, jak něco obejít. V tomto případě absenci komplementárního prvku, ať už do integrované, nebo diskrétní struktury.
Vždycky to tak bylo a výsledky tomu odpovídají. Už nejmíň 45 roků, přesněji od r. 1972, od představení motorolácké MJ2955, není nutně potřeba ty berličky vyrábět.
Leda snad pro dosažení autentického zvuku, ale tahle potřeba nijak nesouvisí s nutností, souvisí jenom se zájmem, to je něco jiného.
Něco jiného je, vědomě hledat autentický zvuk nějakého zapojení a jiná věc je, považovat objektivně špatné za standard. To se teď velmi dobře daří číňanům, vysoce vyleštit prdy.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#568 Příspěvek od Xeon_sk »

Tak samozrejme, že ten NZC300 nepoužívam. Jednoducho som skúsil ako hrá s veľkými debnami.
Teraz práve som skúsil akú hladinu akustického tlaku bežne používam pri hraní, tu v mojej miestnosti. Mám možnosť zanamenávať o. i. najvyššiu hodnotu a tá činí 80 dB vo vzdialenosti 3,5m od reprosústav.
Pokiaľ sa týka hlasitosti, niečo iné je skúsiť koľko to dá a niečo iné je potom hudbu 2 hodiny počúvať. Tých 80 dB je pre mňa až moc a nie je to potichu, rád by som si nepokazil sluch.
Aj z príspevkov Duvsana bolo cítiť určité rozpoloženie, že prečo by 6W malo byť furt v limitácii. Pre neho teda uvádzam, že na tých mojich 80 dB (Pioneer CS720A vo vzdialenosti 3,5m) je potrebný výkon asi 2 až 4W. Indikátor ukazuje tak, že 2W LEDka blikne občas (to už sú tie špičky) a 8W nikdy.
Autentický zvuk... Ten už som dávno nepočul. Stačí uviesť ako príklad bicie. Mám ich tu a občas si zahrám aj keď som basgitarista. To, čo v skladbách má predstavovať bicie, je často iba karikatúra.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#569 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ještě k tomu "vařiči". Teď to tahám hodně z hloubky zbytku mozku, ale nechladilo se to původně vařením nějaké tekutiny s nízkým bodem varu (tj. nižším než voda)?

Možná to tady už padlo, já to nečetl všechno, ale naskočil mně nějakej článek z AR....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#570 Příspěvek od Celeron »

Ono to byl spíš tím čoudem z odpařujícího se pevnýho CO2. Ale kdo měl zdroje v nemocnici, existovala taková skleněná aupule asi 0,25l s páčkou alá sifón, ve který byla nějaká ochlazovačka, snad -17 st. Vytékalo to z toho s minimálním přetlakem. Kolem 1980 jsme to používali na ochlazování součástek když něco haprovalo. Tehdá ještě nebyly spreje. Kdysi to používali jako první pomoc "okopaný" fotbalisti.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“