předzesilovač pro gramec

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#61 Příspěvek od konosuke »

Pro nenáročné tento
posloužil pro šásko Tesla HC43 s přenoskou AT91 připojené na recívr
Tesla Sopran 635A
napájení baterkou 3R12 4.5V
(to jenom tak pro legraci)
Přílohy
ph-simpl.gif
(3.23 KiB) Staženo 38 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#62 Příspěvek od Cust »

jojo, to je opravdu legrace
ale pokud opravdu chcete něco, co moc nešumí a opravdu hraje, a zároveň chcete stlačit cenu na dřeň, pak toto (R3 chce dát ještě trošku menší, aby to mělo větší zisk):
Přílohy
op27_phono.png

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#63 Příspěvek od Cust »

Á propo, dorazili mi stabilizátory z číny. V USA a v Evropě jsou aktuálně nesehnatelné a dodávky se obnoví příští rok v létě. Tedy udělám poslední opravy, vyrobím pár kusů tišťáků a pro zájemce po odzkoušení/revizi je odešlu se stavebním návodem. Všem, kteří se přihlásili, ještě separé napíšu SZ k domluvení podrobností.
Děkuji všem za připomínky a i za ty, které jsem původně označil za hloupé. ;-)
Čust

PS: Budou ještě drobné úpravy R19 bude šumět, když ho budeme snižovat začne šumět Q2, optimum podle výpočtu od pasu bude někde těsně pod 100 Ω, R18 musíme snížit ve stejném poměru. První nástřel je tedy R18 = 100 Ω, R19 = 10 kΩ.
A R12 asi bude lepší dát na 1 kΩ.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#64 Příspěvek od Cust »

Tak jsem si cvičně zapojil (čistě z bezpečnostních důvodů) vstup předzesilovače (ty vstupní tranzistory) a DC složka je přesně 50 mV na kusu který jsem si osadil do nepájivého pole (na jednom gate 47 kOhm na druhém 100 Ohm).
Tedy za prvním OZ bude do 200 mV a na kondenzátoru, který má DC složku rušit bude 500 mV. Snesitelné (když pominu vliv DC na velikost kapacity kondenzátorů) bude napětí do cca 5V (max cca 10 V, aby se neovlivňovala přebuditelnost). Krom toho vliv změny kapacity na DC finálního kondenzátoru by měl být zanedbatelný. Frekvenční zlom je nastaven na 10 Hz. Změna +- 20 % kapacity bude naprosto uchem nepostřehnutelná.
DC složka na kondenzátorech v RIAA kompenzaci bude nižší než 26 mV!!!
Tedy beru koncepci se vstupními JFETy na jednom čipu, hlavně první OZ v DC pohodě a rozumném common mode a obvod bez zpětnovazebního DC serva jako vyhovující, nebál bych se říct, že lepší než s DC servem a rozhozeným vstupem prvního OZ (Actidamp IV).
Ještě přijde celková kontrola zapojení (zichr je zichr) a předpokládám, že do konce týdne dodám seznam součástek s odkazem na eshop, cenu součástek, které bych mohl dodat ze zásob v šuplíku a cenu tišťáku pro zájemce.
Toto už budu posílat přes SZ všem, kteří se přihlásili...
Případné postřehy a náměty jsem ještě schopný zakomponovat.
Á propo, na vstup bude dodána možnost změny zátěže MM přenosky, a to buď pájením (přetavením plošek v těsné blízkosti) nebo přes jumper s roztečí 1.27 mm. Uvidím jestli se jumper vleze pod víko stínicího kastlíku. Bude to o prsa. :-)

EDIT: ještě jsem zkoušel rozhazovat vstup ohmicky a vycházeli mi rozdíly v DC do ±20 %, snesitelné by měli být do ±500 %. Tak to beru jako ok.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od Mikras »

Chtěl bych se zeptat, jaký význam nebo důvod má ta možná změna zátěže MM přenosky. A k tomu mě napadá i druhá otázka, jak je to s připojením MC přenosky k tomuto předzesilovači? Vím, že MC jsou trochu jiná finanční liga, ale nikde jsem se spolehlivě nedopátral, jak je to s jejich výstupním napětím (menší než u MM systému?). RIAA asi splňují oba systémy.

Pokud jde o jumper, mě by stačila možnost propájení pomocí kapky cínu. Destička by mohla umožňovat obě varianty. Pájecí plošky ve tvaru rozděleného oválku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#66 Příspěvek od Cust »

@Mikras, MC i MM je z hlediska korekcí stejné - to určuje výrobce desek (respektive norma po výrobce). Prostě musíš sejmout signál z drážky desky a upravit ho do korekt podoby a je jedno čím to snímáš... MC jsou obecně lepší, ale mají obvykle daleko nižší napěťový výstup. Tedy reprodukce je citlivější na šum preampu. Ale, MC přenosky vyžadují výrazně nížšší ohmickou zátěž, a to takovou, že vlastně obvod pro aktivní tlumení vhodné pro MM přenosky začíná být zbytečný - vstupní zatěžovací rezistor už nešumí tak moc. Nicméně, tento preamp lze použít pro MC verzi s tím, že se zvedne zesílené celého obvodu, zmenší se výrazně zatěžovací odpor na vstupu a zvětší se zatěžovací kapacita na vstupu. No, problema. Nicméně, pro MC přenosku bych udělal jednodušší preamp asi bez aktivního tlumení, možná jen s jedním JFETem na vstupu, ale celkově by asi parametry vycházeli obdobně. Tedy tohle je navrženo pro MM, ale vhodné i pro MC. Udělat to pro MC jinak, aby to bylo lepší, moc nejde. Tedy pokud to bude chtít někdo pro MC přenosku, dodám mu jiné hodnoty rezistorů...

A proč jiná zátěž? Protože jiná přenoska. Každá přenoska má nějakou svoji konstrukci a vyžaduje nějaké vhodné zatížení. Tedy pro každou přenosku to bude jiné a je vhodné dodržet doporučení výrobce přenosek. U tohoto preampu se to týká změny vstupní kapacity a pokud budeme chtít použít i MC, tak musíme změnit odpory i v aktivním tlumení a změnit odpor i ve zpětných vazbách jednotlivých stupňů, abychom dosáhli vyšší citlivosti.
Naposledy upravil(a) Cust dne 26 črc 2022, 16:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#67 Příspěvek od Hill »

Cust píše:...ale pokud opravdu chcete něco, co moc nešumí a opravdu hraje, a zároveň chcete stlačit cenu na dřeň, pak toto (R3 chce dát ještě trošku menší, aby to mělo větší zisk):
Mně se tam osvědčil NJM4580, bez výběru se z něj dostane odstup s/š lepší, než 60 dB, i když se povedly kusy, se kterými to dosáhlo na odstup i kolem 64 dB. To je okatování kostů o další dvě kila...

EDIT:
našel jsem schéma předzesíku s dělenými korekcemi, a chvíli mi trvalo, než jsem mu dal v editoru štábní kulturu.
Spolu s přenoskou Shure M75-6S na šasi SG40 to hrálo lépe, než uspokojivě, v pohodě to zvládaly dvě baterky 6F22 9 V, ale na 2x12 V to mělo větší rezevu rozkmitu.
Musel jsem to tehdy i měřit a doladit průběh, ale, jestli se něco zachovalo, možná najdu, až budu hledat něco jiného (vlastně toto schéma jsem objevil náhodou, když jsem hledal obálku od Yamahy, obsahující touch - response kontaktní gumky na dvě oktávy... ty jsem pochopitelně doteď nenašel, musel jsem objednat nové, ale stejně se to do soboty kvůli dovoleným nestihne...)
Přílohy
Zobrazen jeden kanál.
<br />Původ někdy mezi 1992 a 1996, když už konečně bylo na výběr z více rychlých nešumáků.
Zobrazen jeden kanál.
Původ někdy mezi 1992 a 1996, když už konečně bylo na výběr z více rychlých nešumáků.
Naposledy upravil(a) Hill dne 27 črc 2022, 16:17, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#68 Příspěvek od Cust »

Hille, jojo, ten OP27 je na hraně.
Super by to mohlo být s tím LMEčkem a nebo s OPA1612, to by hrálo jak z praku :-) a bez problémů i s MC přenoskou. Ale přece jen bych to udělal raději dvojstupňově s pasivní korekcí, což ta OPA1612 "nabízí" a bude to v porovnání s běžnou produkcí nepřekonatelné.
EDIT: Asi sem hodím schéma/PCb pro zájemce i v tomto provedení. Ale už to nebudu osobně vyrábět...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#69 Příspěvek od EKKAR »

Výhodný pro případný zájemce by bylo když už nechceš dělat celý preampy, tak aspoň zajistit výrobu DPS s množstevní slevou, aby si každej nepsal o jednu-dvě desky. Ale zas by asi byl problém s clem, co? Boha jeho ty bastardi ouřednický, ta 🤐 Brusel a její manýry, to se šíří hůř než ten údajnej netopejří výrus od nenažranejch žaboksichtů - a normálnímu člověku to spíš pobere elán než aby mu to bylo k nějakýmu přínosu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#70 Příspěvek od Cust »

Jednu/dvě desky budou stejně vyrábět jako poolservice. Takže budou stačit gerber data. Ještě můžu zkusit Boskovickou Gatemu, že bych zaplatil šablony pro klasickou výrobu a oni by nám dali nějakou bastlířskou slevu pro opakovanou výrobu. Myslím ale, že by se to v kusovce stejně nevyplatilo. Teď asi poprvé vyzkouším čínu. Pro zákazníky i naši firmu jsem vždy nechal výrobu na Gatemě dříve i Pragoboard, ale poolservis je tam příšerně drahý.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#71 Příspěvek od konosuke »

Pěkná věcička, to jo...vždycky jsem jako vrchol chápal actidamp a teď
tohle, s čím to bude komunikovat, gramec, přenoska, power zesil?
(možná je to v textu článku uvedeno, vidím trochu špatně, chce to čtecí brejle
ach jo.)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#72 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, že se předpokládá dobré šasi, kvalitní přenoska, zesilovač i bedny v odpovídajícím poslechovém prostoru. Bez toho by bylo celkem jedno, jak kvalitní RIAA předzesilovač použiješ.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od Mikras »

Já mám třeba k dispozici NC-430 aktuálně osazenou přenoskou SHURE (typ z hlavy nevím, doplním) s novým hrotem. Zajímavost - s původním hrotem mi na jedné desce přeskakovala kousek do předu, s novým ne. Pod lupou jsem zjistil, že ten hrot byl o hodně větší, možná i "tupější". To kdyžtak ještě proberu v samostatném vláknu. V záloze je NC-450 s ORTOPHON OMB-5. V záloze je proto, že se mi zdálo, že při přehrávání desek 33 slyším nějaký infrazvuk, vibrace, nebo co... AV receiver Kenwood KR-3050 s bednama JAMO Studio 105 na ozvučení malého panelákového obýváku stačí bohatě. Receiver má Phono vstup, ale jak jsem se již jinde zmínil, je z něj slyšet šum. Uvidíme, jak se bude chovat tento preamp. Už jen pro ten pocit, že si kousek toho řetězce postavím vlastnoručně, i když podle cizího návodu, bude jistým zadostiučiněním, že jsem pro kvalitu zvuku taky něčím přispěl a nenechal vše na komerci. :-) NC-450 půjde časem k nějakému odborníkovi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#74 Příspěvek od Cust »

Já hraju pořád na to co jsem kdysi ještě jako štěně vyrobil. Tedy pořád ne, manželka nebo děti mi likvidovali jednu přenosku za druhou. Takže gramec nějaký rok ležel - tento víkend budu po letech sestavovat znovu audiořetězec - už mi snad všichni vyrostli a bude klid od zničených jehliček. :-)

PS: Jdu sestavovat BOM i s odkazy na eshopy...
Přílohy
gramo.jpg

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#75 Příspěvek od Cust »

Tak BOM jsem zatím nezvládnul... Ále, udělal jsem revizi PCB a trošku jsem to učesal...
Aktuálně je standardní zatěžovací kapacita 100 pF, dá se měnit ještě o 51 pF či o 220 pF. Tedy hodnoty 100, 151 320, 371 pF, ale můžete si osadit cokoliv jiného... Myslím, že by to mohlo být nahotovo. (konkrétní cinch jsou v černé a červené barvě: https://www.tme.eu/cz/details/keys971/k ... stone/971/ )
Přílohy
PhonoRIAA_top.jpg

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“