Vývoj prototypu.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od jezevec »

Tak "flaškovaný gin" si ani neuvědomil, že na sebe prozradil co je zač - tlučhuba.
K tomu hadexáckýmu zdroji, je to čínská kopie zdroje, co byl uveřejněn kdysi na webu a později trochu vylepšený jako známý zdroj G400.
dzinzlahve, víš alespoň, proč jsou uveřejněné parametry chybné?

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#62 Příspěvek od dzinzlahve »

dzinzlahve, víš alespoň, proč jsou uveřejněné parametry chybné?
Nevim, hledal sem "schema zdroje pro začátečníka" a našlo mi to tohleto. :?

A co by bylo lepší, v porovnatelné úrovni složitosti?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vykašli se na to. Vypadá to, že i v práci si z Tebe dělají legraci.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#64 Příspěvek od dzinzlahve »

ZdenekHQ píše:Vykašli se na to. Vypadá to, že i v práci si z Tebe dělají legraci.
Vůbec nevědí, že tohle dělám, nikdy sem jim o tom neřekl.

Vybral sem to náhodně... a co je na tom blbě?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#65 Příspěvek od Hydrawerk »

ZdenekHQ píše:Kdy už tu hadexáckou hrůzu zakážou prodávat a přejdou na moderní technologie. To stavěl snad už Klement Gottwald... :?
Myslíš ten zdroj G400 asi z roku 1996?
https://uloz.to/file/yErGFf01gioc/zdroj ... 1FGJH5ZN==
http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj/zdroj_G400.pdf
Co se ti na něm nelíbí? Na domácí bastlení by mohl být fajn, ne? Zapojení neobsahuje žádné speciální IO, které se časem přestanou vyrábět. Tranzistory a operační zesilovače tu asi budou napořád.
Nebo je lepší ubastlit nějaké zapojení se známým IO 723 (dnes prodáván např. jako UA723CN )? Ten přišel na trh snad v roce 1972...
Nebo znáš nějaké lepší, na světě často bastlené zapojení??
přejdou na moderní technologie
Myslíš tím co? Spínanej zdroj? Sice se používají déle než 30 let, ale na domácí bastlení to bejvá příliš obtížné... Né každej je danyk.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten zdroj si nese všechny neduhy lineárů. A spínaný zdroje, ty jsou sakra starší než 30 let. Na ten nejzákladnější samokmit potřebuješ vlastně jen tranzistor, tlumivku, diodu a filtrační elyt + nějakou referenci. Takže nejsi omezen ani embargem polovičů na východní blok (i když ono to bylo spíš naopak, soudruzi byli blbí a ti nestraníci, co uměli, ty pronásledovali).

Proč to neumí přepínání odboček? Proč je to na hraně parametrů? Proč tam není spínaná předstabilizace? Protože je to krám z doby, kdy 100W ztráty na KD503 bylo normální, ale neuchladitelný.

Můj otec pro mě spáchal kdysi podobnou hrůzu. Jenže já s tím krmil relativně velký bastldesky s TTL, trafák dával 40V a celý to bylo zavřený do krabičky 10x10x25cm bez chlazení a větracích otvorů, KD byl na pidichladiči mezi trafem a řídící deskou. Ale vždycky jsem byl vinen já, když to shořelo, že jsem neschopný blbec.

Mám to dodnes ve sklepě, on se nakonec asi prorazil i trafák, protože to docela kopalo a ničilo všechno kolem sebe.

Omlouvám se, ale snad jsem vysvětlil svoji alergii na tyhle zdroje. Už asi po páté. A je to důkaz, že i inženýr občas nemyslí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#67 Příspěvek od EKKAR »

Zdeňku, on i ten G400 se dá používat naprosto normálně, ale holt se musí počítat s tím, že to právě je analog - lineár a tím pádem bude topit. Takže buď se mu musejí omezit podmínky pro používání, nebo se musí zkonstruovat tak, aby bez úhony vydržel všecko v rámci deklarovanejch podmínek - a ty jsou bohužel u Galuškovy verze přestřelený, takže ano, pro blbuvzdornej provoz se musí k němu ubastlit aspoň něco, co omezí buď nadměrný oteplení, nebo do dokáže v dostatečný míře odvést vznikající teplo mimo konstrukci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#68 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Protože je to krám z doby, kdy 100W ztráty na KD503 bylo normální, ale neuchladitelný.
...
Ale vždycky jsem byl vinen já, když to shořelo, že jsem neschopný blbec.
Podobnej zdroj někdy v půlce osmdesátek zveřejnili v modrým AR a součástí zapojení byl i bimetal nakreslený u chladiče toho KD503. Zdroj jsem tenkrát taky vytvořil a dodnes jsem ho neodhodil, lineár proto, že jsem často opravoval i vyráběl něco přijímacího na AM a kvůli tomu jsem i vypínal CRT monitor a zhasínal úsporku. Je fakt, že už před 50 lety Tesla posadila k radiostanici VXN kmitací zdroj pro anodový napětí. Ale na těch 75 MHz germaniovej samokmit nedokmitl a navíc se stanice na FM používala v 99% se zataženou šumovou bránou.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pak to nesmíš označit jako zdroj pro začátečníky.

Oni totiž neumí posoudit, jak se to v létě bude chovat. A já už vidím, jak s tím někdo krmí třeba RPI + kameru na 5V či 3V3.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#70 Příspěvek od Hydrawerk »

ZdenekHQ píše:A spínaný zdroje, ty jsou sakra starší než 30 let.
Tak vlastně vím, že se vyskytovaly v dřevěných televizorech Tesla v 80. letech. Optrony nebyly, tak si vystačili s budicím tráfkem...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#71 Příspěvek od Hydrawerk »

ZdenekHQ píše: Omlouvám se, ale snad jsem vysvětlil svoji alergii na tyhle zdroje.
Znáš nějaké lepší zapojení? Nevyšlo něco v Amáru poslední dobou?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#72 Příspěvek od Hydrawerk »

Můj otec někdy ubastlil tento zdroj, asi v 80. letech. Od roku 2010 ho moc nepoužívám. Asi funguje dodnes. Bude tam MAA723 předpokládám. Chladič je dostačující, i větrací otvory se povedly. Trafo se zatím neprorazilo. Má primár na 220 i 380V (za komunistů nebylo 230 a 400V), dá se to přepínat přepínačem schoveným pod větracími otvory. Regulace proudu není. Při zkratu se proud omezí asi na 2A. Jednou jsem akorát vyměňoval chrastící potenciometr.
Přílohy
zdroj 002.jpg
zdroj 001.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#73 Příspěvek od Crifodo »

Hydrawerk píše:v dřevěných televizorech Tesla v 80. letech. Optrony nebyly, tak
Optočleny Tesla byly začátkem osmdesátek (černá kostka s barevným puntíkem podle proudového přenosu), koncem sedmdesátek asi byly ty v pitomém pouzdru tvaru 3mm kovová trubička se skleněným zátavem
https://www.teslakatalog.cz/WK16414.html

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#74 Příspěvek od Kremik »

Myslím, že jako pulsní zdroj se dá považovat i vibrační měnič a ty se vyskytovaly už sakra dávno. V dětství jsem si hrával s autorádiem, jež sestávalo ze dvou bedýnek, z nichž jedna, ta větší, byl právě ten měnič. Byl to asi nejstarší měnič, co jsem měl kdy v prackách :-) Samozřejmě celé v elektronkách.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od jezevec »

Některými zatracovaný zdroj G400 mám postavený někdy od půlky devadesátých let, tenkrát vyšel v Elektroinzertu. Trafo je převinuté C z TV Rubín (docela těžké) a zapojení mírně upraveno, aby mohl fungovat do 30V s max. proudem 4A
Je postaven jako dvojitý, v konci 1x KD503, chladič ve tvaru tunelu s ventilátorem. Přepínání rozsahu je automatické směrem nahoru. Ty 4A při nabíjení 12V baterky beru trvale.
Funguje už přes 25 let bez poruchy.
Přílohy
P1010065B.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“