555 blikač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#61 Příspěvek od EKKAR »

CD4060 nemusíš používat jako oscilátor, můžeš ho využít jenom jako děličku ... V takovým případě použiješ svoji 555 jako generátor kmitočtu a u 4060 jeho oscilátorový součástky necháš neosazený, respektive oscilátor zablokuješ připojením jen odporu "v jedný poloze" - prohlídni si datasheet, i takový využití tam je určitě popsaný. ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#62 Příspěvek od masar »

bitak píše:...střída 50% je nutná. Potřebuju generovat dost přesně tyto frekvence: 7808Hz, 9766Hz a 13537Hz...
Jde o to, s jakou přesností chceš dané kmitočty generovat a s jakou stabilitou. S 555 budeš velmi rád za 78xxHz, 97xxHz a 135xxHz.
Vypadá to opět na "základní výzkum" bez základních znalostí.
:wink:
p.s.
bitak píše:...Jak zvolím hodnotu potenciometru pro regulaci střídy?...
Podle předpokládané nesymetrie, v tvém případě 70:30 (ikdyž tomu moc nevěřím). Tzn. že hodnota potenciometru musí tvořit >20% z celkové hodnoty Rx k dosažení symetrie.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#63 Příspěvek od breta1 »

bitak
Ptáš se, jak zjistit hodnoty časovacích součástek Rt, Ct.

Popíšu příklad pro f=9766Hz.
Zvolíme výstup Q3, tedy děličku 2^3=8x.
Pro žádaný kmitočet 9766Hz na výstupu Q3 (s naprosto přesnou střídou 50%) tedy musí oscilátor s Rt, Ct mít kmitočet 8x vyšší, tedy 78128Hz.
Z přiloženého grafu pak přibližně pro tento kmitočet odečteš hodnotu Rt=5k a Ct=1n (v grafu jsem to označil červenou tečkou). Odor R2 se doporučuje zvolit 5xRt=25k.
Změnou Rt pak můžeš změnit žádané kmitočty.
Při použití stabilizovaného napájecího napětí a kvalitního Ct bude přesnost přibližně stejná jako u 555 s následnou děličkou, celá konstrukce bude ale jednodušší.
Pozn.
Jestli to není tajné, proč zrovna tyto 3 kmitočty?
Přílohy
ct rt.PNG
(54.81 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
bitak
Příspěvky: 184
Registrován: 02 lis 2005, 01:00

#64 Příspěvek od bitak »

to Ekkar: Co myslíš tím připojením jen odporu "v jedný poloze"? V datasheetu jsem nic nenašel.

to Masar: Generovaná frekvence i její střída 1:1 by měla být hodně přesná a stabilní. Zatím toho moc nevím, kolega co mi to zadal jel na služebku. Viděl jsem jejich původní prototyp s 556, který nějak nefungoval. Měli tam keramické kondíky na časování, což je první problém. Druhým byla střída. Proto jsem hledal něco, co bude dávat opravdu poctivých 50%
A ano, nejsem moc zkušený. Ale když se pro něco zapálím, tak nepovolím, dokud to nerozlousknu. Ať už sám, nebo s pomocí.

to Breta1: Moc toho zatím nevím, ale údajně by přivedením těchto tří frekvencí a stiskem určité kombinace tlačítek na jakémsi zařízení mělo být povoleno přeflešování jeho sw

JEŠTĚ JEDNOU VŠEM DĚKUJI ZA JAKÉKOLIV REAKCE

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#65 Příspěvek od masar »

bitak píše:...údajně by přivedením těchto tří frekvencí a stiskem určité kombinace tlačítek na jakémsi zařízení mělo být povoleno přeflešování jeho sw...
Snad se nebude jednat o bankomat. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#66 Příspěvek od EKKAR »

bitak píše:to Ekkar: Co myslíš tím připojením jen odporu "v jedný poloze"? V datasheetu jsem nic nenašel....
Podívej se třeba sem: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... D4060.html na obrázek "Fig.11", "Fig.12." a "Fig.13" - tam máš různý zapojení vnitřního oscilátoru nebo možný přivedení vnějšího zdroje impulsů. "Zablokováním oscilátoru v jedný poloze" jsem myslel jeho zastavení/zablokování v nekmitajícím stavu, aby se na příslušnej vstup dal přivádět externí signál, aniž by ho ovlivňoval vlastní oscilační obvod švába. Jak vidíš, možností je povícero - a v datasheetu to najít lze ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bitak
Příspěvky: 184
Registrován: 02 lis 2005, 01:00

#67 Příspěvek od bitak »

Tak tohohle schémátka jsem si nevšiml. Stejně ale stále tápu nad tím, jak bych měl zapojit vývody 9 a 10.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#68 Příspěvek od EKKAR »

Nijak - pokud to bude šlapat bez ničeho dalšího, nechat nepřipojený. Přes odpor k definovanýmu potenciálu jen v tom případě, že to bude neželaně kmitat.
Stačí?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bitak
Příspěvky: 184
Registrován: 02 lis 2005, 01:00

#69 Příspěvek od bitak »

Bankomat ne, snad něco z automobilové techniky :roll:

Uživatelský avatar
bitak
Příspěvky: 184
Registrován: 02 lis 2005, 01:00

#70 Příspěvek od bitak »

Ano, děkuji

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#71 Příspěvek od masar »

Pokud se jedná jen o příležitostné a krátkodobé použití (neflashuje se furt), nebylo by vhodnější softwarové řešení pomocí noťasu nebo androidu?
Např. přehrávat v obyčejném playeru vzorky z YouTube? Nebo použít nějaký sw generátor?
Požadavek na přesnost a stabilitu může splnit jen od krystalu odvozený kmitočet. V tomto případě je to úkol pro nějaký MCU.
:wink:

Uživatelský avatar
bitak
Příspěvky: 184
Registrován: 02 lis 2005, 01:00

#72 Příspěvek od bitak »

uPC jsem navrhoval jako první věc, právě kvůli krystalu. Ovšem nikdo to nepochopil. Sám to nechápu

Odpovědět

Zpět na „Poradna“