Spínání mikropájky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od AmarokCZ »

Nejdřív zkus kondík mezi + a - termočlánku, můžeš zkusit i kombinaci s větším (cca 1uF), jestli to nepomůže, tak něco kolem OZ, pak snad jen zkoušet "náhodně"

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#62 Příspěvek od p4ul »

S něčím jsem pohnul a pak to přestalo (prostě nepájivé pole :().

Já nevím, s tou teplotou je to divné. Zkratoval jsem vstup OZ, takže rozdíl napětí byl 0V a nastavil offset tak, aby displej ukazoval 0°C. Po odstranění drátové propojky jsem připojil termočlánek a pořád bylo na displeji 0°C. To je divné, protože logicky by se měla ukázat okolní teplota (nebo se mýlím a železo hrotu má i při okolní teplotě 24°C teplotu 0°C ?). Podle datasheetu by to tak být mělo. Chytl jsem tedy hrot a jeho úchyt do dlaně a teplota začala pomalu stoupat až na 8°C. Podle mě by měl termočlánek vracet po vychladnutí teplotu okolí, tzn. nějakých 0,9mV, ale vrací 0V.

Provedl jsem znovu měření. Připevnil jsem k hrotu teplotní senzor, který by měl měřit teplotu správně. Připnul jsem jej kolíčkem, takže se dotýkal hrotu těsně. Nastavil teplotu na 80°C, zapnul a monitoroval obě teploty. Když se teplota stabilizovala kolem nastavené teploty, vypnul jsem ohřívání. Teplota klesala dolů. Výsledek můžete vidět v grafu.

První obrázek:
* termočlánek vrací teplotu od 0°C
* zahřívání se přepísklo (dlouho zapnuté) a přeletělo nastavených 80°C
* teplota stabilizovaná kolem nastavených 80°C

Druhý obrázek:
* zdá se, že bez hrotu se železo zahřeje skoro na teplotu, kterou vrací termočlánek

Třetí obrázek:
* teploty na hrotu, při teplotě 80°C vracené termočlánkem
* je vidět velký pokles teplot, a blíž topnému tělísku se teplota blíží teplotě, kterou vrací termočlánek, tak si myslím, že to mám konečně správně nastaveno, uvnitř bude těch 80°C co vrací termočlánek
Přílohy
teplota_zeleza.gif
Různé teploty na hrotu a železe při 80°C vracených termočlánku.
(6.83 KiB) Staženo 57 x
teplota_bezHrotu.gif
Průběh teploty bez hrotu.
(7.99 KiB) Staženo 69 x
teplota_na_spicce.gif
Průběh teploty s hrotem.
(8.27 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
freediver
Příspěvky: 101
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

#63 Příspěvek od freediver »

Ma prosim niekto z vas nejake osvedcene zapojenie pre zobrazovanie teploty mikropajky (klasicka rucka 24V/48W s termoclankom) digitalnym LCD panelovym voltmerom - nejaky jednoduchy prevodnik. Dakujem.

Uživatelský avatar
zmatkar
Příspěvky: 4
Registrován: 11 dub 2006, 02:00
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od zmatkar »

p4ul píše:S něčím jsem pohnul a pak to přestalo (prostě nepájivé pole :().

Já nevím, s tou teplotou je to divné. Zkratoval jsem vstup OZ, takže rozdíl napětí byl 0V a nastavil offset tak, aby displej ukazoval 0°C. Po odstranění drátové propojky jsem připojil termočlánek a pořád bylo na displeji 0°C. To je divné, protože logicky by se měla ukázat okolní teplota (nebo se mýlím a železo hrotu má i při okolní teplotě 24°C teplotu 0°C ?). Podle datasheetu by to tak být mělo. Chytl jsem tedy hrot a jeho úchyt do dlaně a teplota začala pomalu stoupat až na 8°C. Podle mě by měl termočlánek vracet po vychladnutí teplotu okolí, tzn. nějakých 0,9mV, ale vrací 0V.
Posuv o cca 20°C je logický, termočlánek není absolutní, ale relativní čidlo, které měří rozdíl teplot mezi studeným a teplým koncem. Proto pokud bude okolní teplota 20°C, tak údaj z čidla bude o tuto hodnotu menší. Tj. pokud nebude ohřátý hrot, čidlo nedá žádné napětí. Správně by se měla teplota studeného konce kompenzovat, otázkou je jak moc je to nutné u této aplikace.

Uživatelský avatar
zmatkar
Příspěvky: 4
Registrován: 11 dub 2006, 02:00
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od zmatkar »

freediver píše:Ma prosim niekto z vas nejake osvedcene zapojenie pre zobrazovanie teploty mikropajky (klasicka rucka 24V/48W s termoclankom) digitalnym LCD panelovym voltmerom - nejaky jednoduchy prevodnik. Dakujem.
Ja jsem tedka nedavno dokoncil ridici cast pro takovouto mikropajku, ridi to ATmega8 a celkove to neni moc slozity - 1xOZ a ta mega + par soucastek okolo. Zatim to tedy jeste nemam nikde publikovane, ale funkcni to je. Jeste je totiz treba trochu poladit regulaci a upravit PCB.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od stepa »

stepa píše:Spokojeny zatim jsem, chodi to dobre, hrot tam mam zatim puvodni, ale porad se nemuzu dokopat ke koupi dalsich hrotu. Nevim jak to bude za par let se sehnanim...to nevi asi nikdo(muzes si nasyslit zasoby).
No spokojeni vyprchalo po temer roce...pajim pajim, vypnu. Za hodku jdu pokracovat a co to? Ledka na mikropajecce nesvitila, nenahrival se hrot, teplota nestoupala. Tak jsem vytah pero a promeruju kontakty...no na telisku bylo asi 8kOhm, tim bych toho moc nezapajel-telisko je prepaleny. Tak jsem telisko podrobil operaci a co nevidim puvodne to byl svar na konci spiraly...no svar se nam nejak rozpojil. Takze to vyresila koupe nove rucky...vysla levneji nez samotne telisko. Takze bacha nato, s pajeckou jsem pajel tak prumerne(spise lehce nadprumerne), nekdy chvilku, nekdy nekolik hodin. Doporucuju koupit nahradni telisko(celou rucku), dokud ji jeste prodavaji.
Přílohy
telisko.jpg
(10.08 KiB) Staženo 61 x
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od Fox_VK »

Co si myslíte o tadytomto ?
Tady by se k napájení čistě teoreticky dala použít nabíječka autobareijí. radši s odporem a nebo případěn autobaterka samotná.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od stepa »

A co k tomu chces slyset? Pouzitelny to bude, ale maly vykon pera...pri prohrivani vetsich kovovych casti u toho asi usnes :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od Fox_VK »

stepa píše:A co k tomu chces slyset?
No nejlépe zkušenosti ostatních - něco typu schořelo po po půl roce, nebo používám tři roky a je to žůžo nebo že to nemá termočlánek ale měří to teplotu jiným způsobem a podobně
stepa píše:Pouzitelny to bude, ale maly vykon pera...pri prohrivani vetsich kovovych casti u toho asi usnes :)
Co je větší kovová součást ? Na velké věci mám trafopájku případně plynovku. jde mi hlavně o SMDčka a pájení magnetickým polem zničitelných součástek.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od Fox_VK »

Netušíte jak je to s linearitou těch termočlánků ?
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od Fox_VK »

No to by mně vážně zajímalo jak ta moje ručka měři teplotu konektor je
tam din5 ovšem jenom se třema kolíkama dva jsou topná spirála(1,3) ovšem jestli je tam termočlánek tak je dobře schovaný protože ať měřím jak měřím mezi ničím se mi žádné napětí naměřit nedaří. :(

Obrázek

Je v měření termočlánku nějaký fígl ? Co jsem prohrabával internet tak by se teplota měla dát měřit čistě jenom milivitmetrem.

Eště je tu možnost vyzkošet řízení na základě změny odporu topné spirály. Proud měřit buď přes bočník+zesilovač nebo možná rogovského cívkou. Problém je jak ty dvě napětí vydělit - nejlépe analogově a co nejednodušej.
Napdámně zkusit nahradit odpory v neinvertujícím zapojení zesilovače s OZ. "něčím" co lineráně mnění odpor v závislosti na napětí - možná optočlen s fotdiodou, který je ovšem zas drahý. NA neivertující vstup přivést pevně dané napětí a změna zesílení by se rovnala změně odporu.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Fox_VK dne 24 bře 2009, 17:49, celkem upraveno 1 x.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od stepa »

A nebude to reseny jako v ERS50? Tam se meri teplota hrotu v dobe, kdy je vypnute topeni.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#73 Příspěvek od Andrea »

Fox_VK píše:Je v měření termočlánku nějaký fígl ? Co jsem prohrabával internet tak by se teplota měla dát měřit čistě jenom milivitmetrem.
Dá se tak měřit, ale pokud to měříš při pokojové teplotě tak je tam nula, protože oba konce mají stejnou teplotu. Pokud hrot zahříváš, tak třeba termočlánek K dává přibližně 41uV na °C rozdílu teplý-studený konec.

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od Fox_VK »

Jaj vy ste rychlící.
Měřil jsem to za tepla (hrot už tavil cín) při zapnutém topení se mi tak mi maximálně ve měřicích šnurách indukoval bordel z napájecích kabelů. ve vypnutém stavu se zahřátou páječkou jsem nenaměřil žádné napětí.
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#75 Příspěvek od Atlan »

TAk potom to nemera ale odhaduje :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“