krystalová vložka(pøenoska)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#61 Příspěvek od Hill »

Když si vzpomenu, jak jsem kdysi postupně přicházel na to, co všechno krystalová přenoska potřebuje, aby to slušně hrálo, myslím, že cívky jsem nezkoušel jen proto, že jsem žádné po ruce neměl. Moje první přenoska totiž měla slídovou membránu spojenou vahadlem s držákem na výměnné jehly a s elektronikou měla společný jen krystalový mikrofon ve zvukovodu. Hned další přenoska už sice měla safírový hrot, ale elektromagnetický systém (k němu by snad ty tlumivky byly i užitečné, ale to už asi nezjistím). Jasně, že na šelakové desky na78 otáček.
Tak si to Kemo tak neber.

Tomáš

#62 Příspěvek od Tomáš »

Nevíte nìkdo, jak se ta krystalová gramo jehla, jak je na foto v tomto vláknu na stranì 2 (prodává jí Buèek), upevní do gramovložky VK4302?Díky za radu

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od durkovic »

Tak diky moc Hill

urobil som uravu gramovstupu podlatvojej rady a pridal som tam proti zemi na každý kanál kondík 1nF. Naozaj sa zvuk zmenil k lepšiemu a tie basy vzrástly, len teraz musim poťak hlastosti trocha viac vytáčať. asi sa zmenila aj hodnota vstupneho signalu z prenosky a teda na požadovanu hlasitosť je to potrebne vytočiť viac.

pridávam paru nostalgických vspomienok na roky 70-siate.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#64 Příspěvek od Hill »

Tak to se ti to chová správně: ideální krystalová přenoska je vlastně zdroj střídavého napětí, který má v sérii kapacitu v řádu stovek až tisícovky pikofaradů.
Když to zatížíš další kapacitou, vznikne ti kapacitní dělič, který sám o sobě je kmitočtově nezávislý. Napětí tedy na výstupu klesne v závislosti na dělicím poměru. Ale, protože na výstupu se obě kapacity sčítají, tváří se přenoska vůči vstupnímu odporu zesilovače jako by měla větší kapacitu a tedy se v poměru nárůstu kapacity rozšíří přenášené pásmo k nižším kmitočtům: když zvětšíš kapacitu dvakrát (tedy ke kapacitě krystalu přidáš ještě jeden kondík stejné kapacity), klesne výstupní napětí přenosky na polovinu, to je o 6dB. Současně ale se posune dolní mezní kmitočet na polovinu, úroveň hloubek na vstupu zesilovače tedy začne slábnout o oktávu níž.
Tomáš píše:Nevíte někdo, jak se ta krystalová gramo jehla, jak je na foto v tomto vláknu na straně 2 (prodává jí Buček), upevní do gramovložky VK4302?Díky za radu
Z fotky těžko usoudit, zda je ta chvějka do VK4302 nebo do VK311 či do CS29. Trochu se liší rozměrem té izobutylénové kostky. Normálně jde namáčknout místo původní a drží tam sama. Pokud je otvor větší, to je tuším u chvějky pro CS29, když ji chceš použít do VK, spraví to kapička silikonového tmelu zleva a druhá zprava (na tu kostku). Namáčkni to pak do tělesa přenosky a odstraň přebytek silikonu, co zůstal venku. Za pár hodin můžeš hrát.
Za takové řešení budu nejspíš zatracen, ale funguje to a k záchraně historického kousku někdy jiná cesta nevedla

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#65 Příspěvek od Oberleutnant »

Do gramovložky VK4302 jsem vložil chvějku od Bučka, jak je na foto v tomto vláknu na straně 2.Vespod toho obdélníkového otvoru jsou konektory, ale izobutylénová kostka chvějky se jich nedotýká :( Nevíte, jak to napravit?Asi by tam měla ještě být nějaká podložka...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#66 Příspěvek od Hill »

Tam žádné konektory nejsou. Je tam jen díra, do které ta kostka musí zapadnout. Když je menší a nedrží, poslouží například oboustranná samolepka, větší tloušťku k vymezení vůle obvykle stejně nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#67 Příspěvek od Oberleutnant »

Ta kostka mi zapadla do díry, ale v té gramovložce je ještě jedna větší a hlubší obdélníková díra a ta s tou chvějkou nemá nic společného?

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#68 Příspěvek od Oberleutnant »

Přikládám foto gramovložky, mě tam chybí ta podložka v té obdélníkové díře...
Přílohy
09930004.jpg
(28.45 KiB) Staženo 128 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#69 Příspěvek od Hill »

Tam taky nikdy žádná nebyla, pro tyto přenosky se dělaly chvějky s větší kostkou, šly tam namáčknout akorát tak do roviny. Ty máš chvějku pro jinou konstrukci přenosky, tak musíš buď zvětšit kostku na šířku nebo zúžit díru.
Jestli tou podložkou myslíš ty "brejle" v úzké příčné díře blíž k hrotu, tedy ten pružný člen, který má kmity přenášet na krystalová dvojčata, pak je zbytečné s tou přenoskou něco dělat. Patrně už ho někdo vyrval a krystaly se odebraly do vinanového nebe.
Přílohy
RFT_CS.jpg
To jsou sice střeva z jiné přenosky, ale u VK4... je to podobné. Bez toho přenosového členu tam nemá co hrát.
(14.26 KiB) Staženo 80 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#70 Příspěvek od konosuke »

obr.1.) gramofonová vložka s krystalickým snímacím systémem a safírovým hrotem. Hodí se do přístrojů vyrobených v bývalé NDR, ale byly jí osazovány i některé jiné značky.

obr.2.) v Čechách nejrozšířenější typ krystalické jehly. Byly jí osazovány takřka všechny gramofony nižší třídy.
Přílohy
RFT24.jpg
RFT24.jpg (3.55 KiB) Zobrazeno 86 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#71 Příspěvek od konosuke »

...
Přílohy
DK-SVK4302.jpg
DK-SVK4302.jpg (5.17 KiB) Zobrazeno 82 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#72 Příspěvek od Oberleutnant »

Objednal jsem si na www.tipa.eu gramovložku VK4302, na stránkách mají fotografii originální vložky(přidal jsem ji i na toto vlákno) a přitom mně zaslali úplně jiné provedení vložky s jiným úchytem jehly a navíc to má ještě přepínač, který u té originální nemá co dělat...Vůbec jsem nepočítal s tím, že mě takhle zklamou a navíc to stálo 636 Kč.Jsou to k****i... :heat: Co vy na to?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od stepa »

Co my na to? Posli sem fotky toho co ti poslali a typ jaky typ ti poslali. Pokud ti poslali jiny typ prenosky, tak jim popis problem a ze to spletli(i to se stava, hnedka kvuli tomu nemusi byt k****i) a at to napravi. Z toho tveho popisu se vic neda vyvodit. Jaky prepinac? Myslis to na hrotu? To tam je kvuli tomu, ze je oboustranny a az znicis jeden, otocis to na druhou stranu a hrajes dal. Posli fotky.

BTW nevim proc si to nekoupil u AME, maji podle me lepsi jednani.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#74 Příspěvek od Oberleutnant »

Ano, myslím ten přepínač na hrotu, na foto mají originální vložku bez přepínače a přitom mi zašlou něco jiného.Já chtěl originální vložku a to je právě ta jak mají na foto a ne tuhle!Je to podvod!Na stránkách mají mít skutečnou fotku!

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od stepa »

Oberleutnant píše:Ano, myslím ten přepínač na hrotu, na foto mají originální vložku bez přepínače a přitom mi zašlou něco jiného.Já chtěl originální vložku a to je právě ta jak mají na foto a ne tuhle!Je to podvod!Na stránkách mají mít skutečnou fotku!
Prijdes mi trochu mimo(sorry)...misto abys byl rad, ze ti vydrzi 2x tolik, tak se ti to nelibi. ORIGINALNI vlozku NOVOU patrne nikde nesezenes, protoze se pokud vim delaji pouze tyhle s otacecim hrotem, leda snad koupit neco jeteho.

A jestli se ti to zda jako velky podvod(ze tam je krapet jina fotka), tak to res s Tipou, tady to nevyresis :wink: . Ja bych byl teda rad, ze mi vydrzi dele. Nebo ti jde o vzhled?
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“