Zesilovač V-MOS 60 DPS

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#61 Příspěvek od Petr603 »

Kupoval jsem je pres e-shop,teda kupoval jsem tam jine veci a tohle vzal jen na zkousku.Meli to byt KUN dle popisu,ale resit to nebudu,jen poslani baliku tam by vyslo na cenu tech tranzistoru.
Ty ostatni maji naprosto rovne kridelka.Az bude chvilka casu tak je promerim na Ugs at zjistim jestli je to tak jak pise sinclair.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#62 Příspěvek od sinclair »

Teoreticky by to mohlo chodit i se staršími BUZ, nebo i staršími IRF, ovšem staršími nejméně patnáct let. Tehdy totiž IRF530-630 bylo něco zcela jiného, než je v tom pouzdře dneska, takže jsem ochoten uvěřit, že to Petrovi603 s těmi starými IRF chodí.
Mně například i DPA380 se "starými" fety bez problémů chodily a dodnes chodí. Ovšem poté, co jsem se pokusil stejný zesilovač osadit byť vybíranými, ale moderními-současnými IRF640/9640, hořely jako jedna fakule.
Dnešní moderní IRF jsou optimalizovány hlavně z hlediska spínacích vlastností a v zesilovači takové tranzistory použije opravdu jen 🤐. Pikantní na celé věci je, že IRFP240/9240, ačkoli by údajně měly mít shodný čip a jen větší pouzdro, v DPA380 chodí jak z praku a nic se neděje.

Napráskat do lineárního režimu třeba deset fetů natvrdo paralelně, bez balastních odporů srovnávajících Ugs je široká dálnice do pekel, jak se o tom záhy někteří idioti přesvědčí.
V měniči, kde v podstatě závisí jen na technologické shodnosti fetů a jejich shodném Rdson je to vcelku jedno, ale i tam se někdy k elektrodě S dělají cesty o jmenovitém a definovaném odporu - Andrea o tom bude vědět své/ , ale v zesilovači v zásadě nikoliv, protože napětí Ugs je i u shodných fetů z jedné série značně rozdílné, balastní odpory tam vycházejí dokonce ještě o cosi větší, než u bipolárních tranzistorů.
Nehledě k tomu, že žádný mosfet /snad kromě IRL-logic level/ nelze v zesilovači otevřít naplno bez toho, aby byl budicí stupeň napájen napětím o fous vyšším, než koncový.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#63 Příspěvek od BASTLECS »

Koukám přátelé, že nám vlákno opět obživlo.
Asi jsem trochu natvrdlej, ale jaksi nechápu snahu osazovat V-MOS 60 tranzistory BUZ, či IRF, když je evidentně jasné, že KUN 10, na kterých byl zesilovač postaven fungují zcela bezchybně. Jak už podotkl před časem Petr603, a před chvílí Sinclair, dají se ty KUN pořád sehnal velice snadno a levně:
http://www.elektronika.cz/inshop/script ... ItemID=494
Tak proč se zbytečně zabývat nějakými BUZ a IRF?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#64 Příspěvek od sinclair »

Tady na tom Galuszkově EI pozor, oba bratři Galuszkové jsou darebáci z podstaty už od časů Elektroinzertu a rádi posílají něco, co buď člověk vůbec nechtěl, nebo věci použité, ale původně deklarované jako nepoužité a nadnormativní.
Svoboda /sc-elektronik/ s tím zřejmě definitivně končí, když jsem m včera volal, tak byl protivnej jak drát ve voku a hrozně neochotnej, rozjel se až v momentu, kdy jsem ohlásil odběr tisícového množství jisté položky.
KUN05-KUN20 mají z vertikálních fetů, co znám, naprosto bezkonkurenční linearitu, byly totiž vyráběné podle původních topologií Siemens a já věřím, že PRÁVĚ S KUN20 by šel bezproblémový 300W mosfetový zesilovač postavit.
Jestli můžu doporučit, tak nešetřete a nakupte si do zásoby, bude to s nimi jako svého času s KD15003 v TO3. Jednoho krásného dne prostě definitivně zmizí a UŽ NEBUDOU.

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#65 Příspěvek od Petr603 »

Tak sem zkousel merit Ugs tech BUN20 a vyslo to priblizne takto.

3ks - cca. 4.7V
6ks - cca. 4.2V
5Ks - cca. 3.8V
2ks - cca. 3.2V

Mereno pri 100mA.

Je to dobre nebo spatne? Zatim jsem zadne jine tranzistory pro porovnani merit nezkousel.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#66 Příspěvek od BASTLECS »

sinclair píše:Tady na tom Galuszkově EI pozor ..............
.............. Jednoho krásného dne prostě definitivně zmizí a UŽ NEBUDOU.
Vzhledem k tomu, že mě záměr postavit V-MOS 60 pořád neopouští, objednal jsem si u toho Galuszky 15ks KUN10 (sicher ist sicher, co kdyby došlo na vícekanál), a všechno jsou to nepoužité funglovky. Zřejmě jsem měl štěstí, a Sinclairovu špatnou zkušenost nemohu potvrdit. Prý jich mají ještě dost, a jestli jak říká Sinclair "jednoho krásného dne prostě definitivně zmizí a UŽ NEBUDOU", asi možná ještě přiobjednám. Co kdyby ..... že.

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#67 Příspěvek od Petr603 »

Ja mam taky kladnou zkusenost z objednavkou u Galuszky.Bral sem tam uz ani nevim kolik KUN10,tenkrat byla navic cena nizsi nez ted.Nicmene se divil ze objednavam tranzistory za cca. 200kc a postu chci platit 150kc jak maji uvedeno na webu.Rekl sem mu co nadelam,jinde sem tehda KUN nenasel.Balicek me prisel bez problemu,a dokonce cena nizsi.. Snizil me postovne na 100kc.

No a uz sem ty KUN10 dneska vsechny promeril,maji Ugs 2,8-4,5V. Vetsina nad 3,2V,zase pri 100mA.
Tak myslim ze i ty BUN od denkla nebudou snad z te nejhorsi serie a budou pouzitelne..

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#68 Příspěvek od sinclair »

Kluci Vaše pozitivní zkušenosti s Galuszkou opravdu nemůžu potvrdit, ale to teď není podstatné. Máte svoje 🤐 a dokud Vás nenapadne někam je práskat paralelně, všecko bude dobrý. To Ugs u nich naměřený odpovídá, odpovídá tehdejším technologickým možnostem, tedy rozprach jak prase. Při paralelním řazení byste museli do Sourců narvat odpory aspoň 0R47, aby se to trochu srovnalo a to, jak si jistě umíte spočítat, již beztak špatné účinnosti těch konců moc nepřidá..
Já si udělal zásoby v roce 1992 ještě u pohrobků bývalé Tesly Eltos Uh. Brod, ve firmě ETROS, kde byl o 🤐 naprosto minimální zájem, nikdo totiž pořádně nevěděl, na co to je.
Stejně na tom byly i některé KDY, KF422/423, KF469/470, KD366B/KD367B, KD649T/650T a spousta dalších, byly za jednotky korun kus a dávaly se bonusy zdarma třeba v podobě 100ks KU612...
Ke konci téhle firmy se už např. diody KY251-255, KY27x a KY132 prodávaly na váhu za deset korun deset deka, výkonové 10A diody, tyristory a triaky se prodávaly za cenu střeliva do praku.
Strašný poměry tehdy...srdce krvácelo, dneska z toho takoví různí Denklové a Galuszkové docela dobře žijou.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#69 Příspěvek od BASTLECS »

sinclair píše:....... dneska z toho takoví různí Denklové a Galuszkové docela dobře žijou.
A byli by blbý kdyby nežili.
Jak je vidět na příkladu KUN, dnes není žádná sranda sehnat kvalitní součástky pro audio, a prodejců, kteří se v tom trochu vyznají je už jako šafránu. V obchodě sedí mnohdy vyučený tesař, který od Vás chce typové označení, nebo katalogové číslo, nejlépe mu ještě poradit ve kterém šuplíku to má. Garance původu součástky nepřichází v úvahu. Když poptáváte např originál IO Panasonic, prodejce vám s ledovým klidem odkýve, že to je opravdu originál, a přitom si domů přinesete čínský "odjebok".
Kupoval jsem v eshopu GM elyty do zdroje a v objednávce jsem zdůraznil, že chci pouze Jamicon. Samozřejmě mi přišly Hitano. Chtěl jsem tranzistory MJE15030 (31) ale pouze Motoroly. Dorazily GM. Při vracení zboží se se mnou ještě dohadovali o poštovné a storno poplatky, přitom se jednalo o jasné nedodržení podmínek objednávky.
Četl jsem i o případech operáků LM833 dovezených z Číny. Byly to ve skutečnosti TL072 s potiskem LM833. To ovšem nemůže vědět ani prodejce.
Také by mě zajímalo, jestli existuje obchod který za úplatu provádí párování tranzistorů. Ptal jsem se na to v GESu, že bych si za to pochopitelně připlatil. Prodavač na mě koukal dost nechápavě, dokonce jsem mu musel vysvětlit, k čemu je to dobré.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#70 Příspěvek od Sendyx »

Haha, ukaž mi obchod, ve kterém se bude válet na to technika. Vůbec potkat podobnou techniku je docela zázrak kdekoliv.
Přílohy
rack4807.jpg
(96.78 KiB) Staženo 113 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#71 Příspěvek od sinclair »

Ne, párování jako takové zmizelo zánikem Tesly a nikdo se tím už nezabývá. Jsem ochoten udělat ledacos, záleží na tom, co to má být, zda něco zcela běžného, jako BC, BF, MJE a podobně, nebo třeba i nějaký kádéčka. Ale stejně jako Tesla, tak ani já to pochopitelně nebudu dělat zadarmo. Je s tím dost otrava, nejvíc s Darlingtonama a pak s fetama.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#72 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Haha, ukaž mi obchod, ve kterém se bude válet na to technika.
Obchod typu GM asi ne, ale proč ne servisák. Četl jsem už někde programové prohlášení odhodleného soukromníka, že před smrtí vyrobí universální velkokapacitní samo činný kompjutrem ovládaný lampoměřič, s převodníky a relátky a a a ... :roll:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#73 Příspěvek od Sendyx »

Do čí mrti ? :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#74 Příspěvek od Crifodo »

kdosi píše:Když je třeba klást si cíle, tak raději nemalé :)
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 7&start=15

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#75 Příspěvek od Sendyx »

Crifodo píše:
kdosi píše:Když je třeba klást si cíle, tak raději nemalé :)
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 7&start=15

Neboj, už se zase nějaký krok udělal. Do konce prázdnin proběhne rozhodnutí, na čem to poběží a pak už jenom nákup řízení a první etapa firmware 8-) .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“