UPS BACK UPS250, má se tak chovat?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#61 Příspěvek od Vogon »

Ale blbost. Nic nikam nepřipojuj a jestli tě to ještě baví, tak mi prosím popiš jak se to chová.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#62 Příspěvek od Duvsan »

Myslel jsem, že je to už jasné. Připojím síť, všechno vypadá v pořádku. Relé sepne, baterie je dobíjena. Odpojím to, vemu do auta, zapíchnu, napětí baterie ukazuje cca 13,6V, relé nesepne (to je v pořádku), začne to přerušovaně houkat a žárovka nesvítí (měnič nepracuje). Problém jsou již zmiňovaná napětí na OZ. Když to nějakým zásahem změním (stáhnu napětí na pinu 6 IC4 nebo jej odpojím), piskler houká a měnič jede. C26 byl měněn, IC4 je vyměněn. Chyba musí být u některého odporu.
Teď to odsunu, chci vyklidit stůl. Až se k tomu vrátím a nějak pokročím, písnu.
Moc dík

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#63 Příspěvek od Vogon »

Není to jasný. Až budeš mít čas a chuť se v tom rejpat tak dej vědět.
Edit: A doprdky. Teď mi to docvaklo. To nemůžeš napsat rovnou, že se pokoušíš rozjet tuhle UPS v režimu bez PŘEDCHOZÍ přítomnosti síťového napětí, nebo-li provozovat ji jako samostatný měnič v autě?
Ono to samozřejmě u téhle UPS nejde.
Přiznám se že jsem taky idiot, protože furt hledám závadu a prostě mi nedošlo co chceš.
Je to jednoduché: Tato UPS nemá osazené kolébkové tlačítko J2, které v jedné poloze spojuje pin 8 IC4 se zemí a v druhé poloze zablokuje pískání na 30 sekund.
Tekže do střední a krajní (ten pin který je blíže kraji PCB) pozice J2 zapoj tlačítko nebo přepínač to je jedno.
Funguje to tak, že po zapnutí hlavního vypínače se musí ještě krátce uzemnit pin 8 IC4. K tomu je to tlačítko J2, které přepne UPS na provoz z baterie. Normálně to totiž funguje tak, že nejprve je detekována síť a až teprve potom !!! lze výpadkem sítě zapnout měnič. Takže není-li síť nefunguje měnič.
Pokud budeš šikovnej můžeš odpojit hlavní vypínač a dát místo něj dvojitý vypínač a spouštět měnič rovnou. Ale pak logicky nebude UPS fungovat na síť jako UPS, protože po sepnutí takto upraveného vypínače se přepne rovnou na baterie.
Je to jasný?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#64 Příspěvek od Duvsan »

A já myslel, že tohle se týká až těch s procesorem. Má to nějaký opodstatnění? Nelíbí se mi to.
Pochopil jsem, že J2 mám dát ke tlačítku, které po zapnutí zmáčknu a tím to "nastartuju". Po dobu mačkání sepne relé, pak zpátky rozepne. Překlopí se nějaký BKO, nebo co (C21 a R60?)?
Kdybych dal něco do série k R64 nebo paralelku k R68, co by to mělo za následky?
Dík

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#65 Příspěvek od Vogon »

Duvsan píše:Má to nějaký opodstatnění?
Ano. Má.
Duvsan píše:Nelíbí se mi to.
:-)
(Smajly se mi nelíbí, považuji to za hloupý manýrismus a neschopnost vyjádřit myšlenku slovy a proto je používám co nejméně; ale tomto případě se ovšem hodí.)
Duvsan píše:Pochopil jsem, že J2 mám dát ke tlačítku, které po zapnutí zmáčknu a tím to "nastartuju".
J2 se nikam nedává, J2 je pozice/název toho tlačítka.
Duvsan píše:Po dobu mačkání sepne relé, pak zpátky rozepne. Překlopí se nějaký BKO, nebo co (C21 a R60?)?
Ano překlopí se.
Duvsan píše:Kdybych dal něco do série k R64 nebo paralelku k R68, co by to mělo za následky?
Tak to nevím, prostě to zkus.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#66 Příspěvek od Duvsan »

U mě je J2 pozice s podnadpisem "TEST".
Jaký to má ten význam?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#67 Příspěvek od Vogon »

Že to má podnadpis test je v pořádku, protože to skutečně test je. UPS které nemají procesor (ten při studeném startu provede autotest baterií) nabízí uživateli provedení testu baterií ještě než se zapojí UPS do zálohování. Je to pochopitelné, protože zapojit UPS a teprve POTOM zkoušet baterie může způsobit havárii zálohovaného zařízení.
Takže J2 je kolébkové tlačítko, kde je jedna poloha vyhrazena funkci test.
Tato jedna poloha má dvě funkce: při signálu AC-OK se provede test invertoru a při signálu AC-FAIL se provede studený start invertoru a v obou případech musí být sepnut i hlavní vypínač

Celý ten cirkus má dva významy: Jednak zabránit studenému startu invertoru pouhým sepnutím hlavního vypínače a již zmíněný test. Chápu že se ti to nelíbí ale je potřeba si uvědomit, že existují stavy kdy je NEŽÁDOUCÍ nastartovat UPS pouhým stiskem jednoho tlačítka a nebo vypínače.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#68 Příspěvek od Vogon »

Tento příspěvek byl smazán autorem.
Ono se to nějak odeslalo dvakrát

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#69 Příspěvek od Duvsan »

Já právě koukám na IC5, IC6, IC3 a dál R17 a další. Myslel jsem, že je to jakýsi fázový závěs, který má srovnat IC7 a ten si to pak zapamatuje. Takže ono to je test invertoru.
Takže zapnout UPS, ten "TEST" dát na mínus pól baterie a záhy "TEST" rozpojit. Správně? Nebo nechat spojené?

Edit, to nedává smysl. Test invertoru musí být brán z výstupu.
Kašlu na to. Zkusím podle návodu a pisnu. Děkuju

Dobrou noc

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#70 Příspěvek od Duvsan »

Dnes jsem to zkusil a je to přesně jak jsi popsal. Takže na přední panel přibyde tlačítko. Jaká barva by se hodila?
Žárovka svítí o něco míň, než u sítě, snad to postačí pro kotel.

Ještě budu muset dořešit zachřiplej bzučák. Chci, aby ohlásil potíž (podpětí baterie), ale aď nekvičí furt.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#71 Příspěvek od Vogon »

Zvuková signalizace má několik režimů:
1.) Pištět přerušovaně v případě chodu na baterie. Tuto signalizaci nelze vypnout, pouze "pozdržet" asi o třicet sekund. Po této době začne opět přerušovaně pištět.
2.) Přerušovaně pištět v případě sepnutí hlavního vypínače, jestliže NENÍ UPS zapnuta do sítě. Důvod je ten aby o tom uživatel věděl.
3.) Trvale pištět v případě poklesu napětí baterie na 9,7V při chodu invertoru.
Překopat tuto signalizaci na pouhé hlášení stavu baterie, tedy režim 3.) je natolik složité, že doporučuji zhotovit nějaký jednoduchý signalizátor vybití baterie a bzučák úplně odpojit.

Co se týká výstupního napětí, to lze nastavit jedním ze čtyř trimrů VR1-VR4.
Nastavuje se: Úroveň napětí pro přepnutí ze sítě na baterii, typicky 195V.
Dobíjecí napětí 13,8V. Výstupní napětí - měřit TRMS. Šířku výstupního obdélníku - tohle nastavit osciloskopem.
Bohužel už si nepamatuji co který dělá ale v dokumentaci je to napsáno.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#72 Příspěvek od Duvsan »

Předpokládám, že ty režimy se nastavují čtveřicí mikropřepínačů na zadní straně bedny.
Když ne jinak, tak jako poslední možnost ke spojnici diod D30, D31 a D18 fláknu TL431 a nastavím ji dělič rovnou od baterie. Ale musí být slušnější řešení. Co využít "CC LOW BATTERY"?
Proč je napětí nastaveno na 195V, když v síti je 230V (toho času 220V)?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#73 Příspěvek od Vogon »

>Předpokládám, že ty režimy se nastavují čtveřicí mikropřepínačů na zadní >straně bedny.
Nevím jaké režimy máš na mysli ale ty přepínače pouze upravují již nastavené hodnoty. Tzn. že VR1-VR4 se nastaví nějaký základ a přepínačem vzadu se to upraví podle místních podmínek, například při trvalém podpětí nebo přepětí v síti.

> Když ne jinak, tak jako poslední možnost ke spojnici diod D30, D31 a D18 >fláknu TL431 a nastavím ji dělič rovnou od baterie. Ale musí být slušnější >řešení. Co využít "CC LOW BATTERY"?
Jo to je možnost. Mě připadlo tak nějak jednodušší řešit to jedním tranzistorem a zenerkou ale udělej jak myslíš.

>Proč je napětí nastaveno na 195V, když v síti je 230V (toho času 220V)?
To je nastavení spodní hranice přepínacího napětí kdy UPS odpojí zátěž od sítě a spustí invertor. Při návrhu téhle UPS se James tehdy rozhodl, že 195V je tak nějak dolní hranice rozumného provozu počítačového zdroje a tak spočítal hodnoty součástek na tohle napětí ale pravda je že on tehdy docela chlastal, takže těžko říct jak k týhle hodnotě přišel. Prostě to tak je.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#74 Příspěvek od Duvsan »

Sme se nepochopili. Já myslel, že se bavíme o napětí, které produkuje měnič.
S tou ZD a trandem to taky jde, TL431 mi přijde přesnější. Ale asi na tom tolik nesejde.
Takže těmi mikropřepínači se se zvukem nic nedělá?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#75 Příspěvek od Vogon »

Aha, jasně.
Jo, přepínač vzadu zpozdí hlášení o přepnutí na baterie o 30 sekund.
Tzn. je li vypnut píská UPS okamžitě při výpadku, což může být poněkud seroucí při častých krátkodobých výpadcích. Je-li sepnut, píská UPS až po 30 sekundách výpadku napájecího napětí.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“