Jaký cín použít?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
arda
Příspěvky: 60
Registrován: 19 zář 2005, 02:00

#61 Příspěvek od arda »

Nechci zakládat nové vlákno tak to lupnu sem- nemáte někdo zkušenosti s tímhle typem pájky?
FLUITIN 1532 60%Sn 38%Pb 2%Cu
Obrázek

Případně s tavidlem X39 od Multicore (Sn63/37)
Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#62 Příspěvek od josef-1 »

Je to již dlouho, co se vedla diskuze v tomhle vlákně, ale chtěl bych vznést dotaz, zda máte někdo zkušenosti s nízkotavitelnými pájkami, jedná se mi o teploty tavení cca 70-100 sťupňů C. Možná by se mohlo jednat o tzv. Woodův kov apod. Jedná se mi o použití např. ve funkci tepelných pojistek u tansformátorů apod. Dříve se podobné pájky používaly u různých síťových transformátorů radiopřijímačů apod.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#63 Příspěvek od Sendyx »

Mám zkušenosti s používáním pájek s teplotou tání cca 72, 90, 110 a 125 st. C. Co platí pro jednu, neplatí moc pro druhou, taky je trochu problém najít tavidlo, které je účinné při tak nízkých teplotách. Pájí se s tím většinou blbě, smáčivost nic moc, je to citlivé na znečistění dalšími kovy, spoje bývají hnusné. Při tuhnutí se většinou vyskytuje kašovitá fáze, kdy vznikají trhliny a nevzhledný povrch. Nejhorší byla myslím pájka pro 90st., ale možná jiný typ pájky pro podobnou teplotu by fungoval líp.

Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od Dremarcus »

Ještě jsem nedočetl téma do konce, ale koupil jsem v číně cín 63Sn 37pb 0,3mm a to samé v 1mm.

Pájet s tím teda vůbec nejde. Dnes jsem koupil v obchodě hrubý cín(obal jsem někde ztratil) a pájení super. Je možné že v číně to ojebali?

Teplota aby se vůbec čínan roztavil 380°C
Teplota z obchodu 320°C

Ta teplota je orientační mám postavenou pájku s ručkou PACE...

Pokud by měl někdo zájem o ty čínany tak pošlu za český cín...
Dremarcus

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od forbidden »

Ta teplota odpovídá spíš bezolovu. Já s olovem pájím na 280 °C, ale mám kompaktní hrot, tak nemusím příliš přepalovat teplotu.
To je tak, když se všechno kupuje v číně. Já tam kupuju jen to, co u nás není, nebo je, ale stejně dovoz z té samé číny. Jinak je podporovat nehodlám.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#66 Příspěvek od Eleman »

To je divný. 63Sn 37Pb je eutektická pájka s teplotou tání/tuhnutí 183 °C. Doporučená pracovní teplota je kolem 265 °C.
Kde asi udělali soudruzi z ČLR chybu? :?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#67 Příspěvek od rnbw »

Dali tam nespravny stitok :D Tomu sa hovori setrenie na (ne)spravnom mieset... Tiez tam kupujem len to, co sa tu kupit neda.

BTW. Teplotu mam nastavenu priblizne na 350 stupnov (SL-20, SL-30).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#68 Příspěvek od Atlan »

Predali mu nieco celkom ine hlavne ze zarobili... Nevhapem preco kupovat cin v číne. To uz radsej kupim tu, vela toho nespotrebujes,a mas to komu otrepat o hlavu ak by nieco.

Tak ze vykonove tranzistory a cin sa v cine nekupuje :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#69 Příspěvek od sinclair »

Atlane, nebylo by jednodušší sepsat krátký seznam toho, co se u rejžáka ještě výhodně kupuje?
Namísto toho, co se tam raději už nekupuje"? :D :D

Jak to tak poslední dobou sleduju /všecky ty napálený lidi/, tak vyjmenovávání toho všeho, co už je na hovno, to by bylo na několik stran :D

Mezi náma - výkoňáky nešly v centrální rejži koupit žádný rozumný a poctivý už před 15 rokama, natož tak dneska.
Pokud byl prodejce z Taiwanu či Hongkongu, tak tehdy ještě jo, dokonce i výborné fety vč. výkonového audia.
Ale dneska je velice riskantní kupovat tam jakékoli dražší zboží nad dolar za kus. Natož, když na to má být spolehnutí..

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#70 Příspěvek od rnbw »

Kupuje sa tam len to, co sa u nas kupit neda (napr. vselijake specializovane IO). A zasadne viac kusov, odporucam dvojnasobok potrebneho mnozstva.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#71 Příspěvek od BOBOBO »

Zase nějaké kecy , kupuji up down zdroje , PWM regulátory , stmívače , NF zesy malé i velké , kabely , sluchátka , lepidla , elektroniku k aku , termostaty , světla atd. Za ty ceny a dopravu až do branky nekoupím zde ani DPS bez poštovného ... Cca ze 100 koupí dvakrát nic .

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#72 Příspěvek od PeteBurns »

Vzdy sa tam dala a da kupit dobra kvalita, ale treba ju aj zaplatit - nielen vsetka elektronika co mam, ale dokonca aj moja sada klucov Halfords z UK s dozivotnou zarukou je odtial a dodnes sa nezlomil ani jeden ;)

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od kybler »

Tak ono třeba u cínu je to jak na co. :)
Jednou jsem z nouze (teď hned potřeba) koupil cívku trubičkovýho cínu někde z hobbymarketu, pájelo se s ním strašně, nedržel, hrudkoval, skončil ve skříni. Pak se letlampou pájelo topení, klasika SnPb hořela, přepalovala se, fleky od kalafuny na zdech, vytáhnul jsem po letech ten cín ze skříně a naprostá paráda, všechno šlo nádherně. :D
Teď už SAC305, hodí se na elektroniku i na trubky. :)
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#74 Příspěvek od BOBOBO »

Na technické pájení mi soused přivezl kýbl trubičky trojky se salmiakem . Někdo blbě objednal u Siemense a on to vezl do šrotu ..... Určitě je olovnatý , krásně teče . Spájel celé okapy na baráku i se svody .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“