Aku bateriu na chalupu?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#61 Příspěvek od dracekvo »

Jelikoz jsem se o stavbu domaci vetrhe elektrarny zajimal, tak musim rict, ze to neni az takove hehe, jako ze na vrtuli pridelam vrtacku z globusu. Je treba taky zajistit nejakou brzdu, proti roztoceni na neprimerene otazky a v pripade tehle chaty, nejake automaticke poklapeni v pripade ze nastanou opravdu velke porivy vetru.
Tohle chce nejake technicke zazemi, nejake znalosti a manualni zrucnost. Uz jsem slysel o rade roztrhanych, ohnutych ci jinak rozmlacenych vrtulich, nebo ohnutych stozarech.
Uvedomte si, ze pri delce listu 1m je rychlost na konci uz docela velka a odstrediva sila taky narusta. Tohle roztocene odlitnou sousedovi do strechy, nebo auta, tak je z toho pruser jako blazen.
A posledni vec, stavba vetrhe elektrarny taky podleha urcite legislative.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#62 Příspěvek od Hill »

Nepleť si poloměr s průměrem - při délce listu půl metru už jsme jak odstředivou silou, tak výkonem, někde jinde, aby to ani legislativce netrápilo, a při převodovém poměru vrtačky se to dost účinně ubrzdí samo. Případně tomu pomůžeš převodem s ozubeným řemenem, aby sklíčidlo nebylo v ose vrtule.
Tam, kde fouká hodně, může posloužit i elektrický ventilátor chladiče auta, ten si přece za jízdy také musí nechat ledasco líbit.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#63 Příspěvek od dracekvo »

Jen jsem na to řekl svůj názor. Ať si z toho každý vezme to co uzná za vhodné. Nepletu si průměr a poloměr. Jen mi vzhledem k větrným podmínkám v ČR a učinnosti těhle elektráren příde zbytečný stavět cokoli, co má list kratší míň než 1 metr.
Mě nejlépe vychází, co do pořizovacích nákladů, údržby, složitosti zprovoznění nějaká elektrocentrála na benzín. Je pak možné používat veškeré zařízení na 230V.
Hlavně majitel nenapsal jak dlouhé a jaký pruřez mají vodiče natažené v chatě. Při 12V a spotřebě 100w už tam teče pěnkých 8A. Pokud tam jsou obyč světelné rozvody 1,5 mm tak nevím nevím.
Teď mě ještě napadla kombinace centrála + měnič napětí s funkcí dobíjení a dálkovým zapínáním přes vodič + baterie mezi 55 - 75 Ah, aby se kůli každému rozsvícení žárovky nemusela startovat centrála.

Požádám zakladatele témy, aby potom dal vědět, jakou možnost zvolil. Celkem mě to zajímá.

Uživatelský avatar
igis
Příspěvky: 20
Registrován: 02 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Handlová SK

#64 Příspěvek od igis »

lojzmen píše:V Hornbachu i jinde se dají koupit montážní svítilny na 12V, do autozásuvky, s dlouhou zářivkou nebo s asi dvackou LED.
Začal bych pomalu se starým automobilovým akumulátorem a s takovou svítilnou.
Potřebuješ zkušenosti a ještě nevíš, co přesně potřebuješ a tohle je nejlevnější.
A to vše postupně vylepšuj.
u nas na chalupe s podobnymi podmienkamy fungujeme stýmito lampamy
už asi 10 rokov odber okolo 0,3A aaku 12V/180Ah vedla toho rozvod 220V
napajany z centraly 950W s tym že ked sa nahodi centrala nabehne nabýjanie bat centralu vozime domov vazi cca 20kg a chalupa je totalna samota ked ideme menšia partia centrala ostava doma a použivame len neonky 5ks
Přílohy
1.jpg
1.jpg (5.74 KiB) Zobrazeno 111 x
A-ML1B4-12_525.jpg
(13.15 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od otakarv »

26.5.2009 v 17:30hod. byl pořad na ČT1 "Chalupa je hra".Tam se jednalo o využití sluneční energie.Lze zhlédnout na internetě.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... pa-je-hra/

Uživatelský avatar
deko
Příspěvky: 33
Registrován: 07 úno 2009, 01:00

#66 Příspěvek od deko »

ta vrtula namontovana na ventilator z chladica v aute ma zaujima. je na to niekde na nete navod? starych baterii, ktore nefungovali v traktore ale nejaka kapacita v nich este je, mam niekolko. takisto mam aj funkcny ventilator z chladica. uz len vyrobit vrtulku, nejaky drziak a dalsie zalezitosti a osadit to na (nepouzivany) komin... fuka u nas jak blazon tak by som s tym mohol pohanat router, satelitny prijimac a dalsie veci s malou (ale non-stop) spotrebou...

vdaka

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“