Kmitání elektronkového zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od Brudr »

masar píše:Ano, ale vytažení koncových elektronek ještě nezlikviduje elektrostatické pole kolem vodičů žhavicího napětí, zvláště, když není uzemněno, tedy když se přes kapacitu vinutí transformátoru může na těchto vodičích objevit relativně vysoká úroveň rušivého napětí. :wink:
Možná ano. Ale při zkroucených přívodních drátech, připojených na střídavé napětí? O tom jsem nikdy neuvažoval.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#62 Příspěvek od masar »

Zkroucení vodičů se provádí kvůli omezení magnetického pole. Na elektrické pole prakticky nemá vliv. K tomu slouží elektrostatické stínění. :wink:
Proto považuji za nejvhodnější testovat vliv tohoto žhavicího okruhu jeho odpojením (v tomto případě obou vodičů) od trafa v nažhaveném stavu konc. elektronek, aby zůstal zachován rušivý odstup od ostatních zdrojů (zvlnění nap. napětí atd.) a sledovat na osciloskopu velikost poklesu rušivého napětí. Pak budu vědět, čeho mohu dosáhnout v ideálním případě. :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od pajosek2 »

No jo jenže autor se k tomu tak nějak nevyjadřuje. :cry:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#64 Příspěvek od masar »

Jednoduše utek...
:wink:

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od Roxio »

Ale neutekl jen sem neměl teď kom toliko času tu vysedávat. :wink: Takže pánové rušení ze střídavého žhavení to není dělal sem pár testů odpojoval žhavení atd. délkou kabelů to také není a určitě ani délkou vývodů součástek. Koukal sem jak tu diskutuje te o tom žhavení proč některí z vás nedokáži pochopit proč se na ty vstupní elky a invertor použil stejnosměrné napětí. Pravě přece kvůly tomu abych se vyhnul problémům s brumem který způsobuje střídavý způsob žhavení. Masar díky za rady to co si tu navrhnul už sem zkoušel sice dříve a nepomohlo to, ale nedalo mi to a zkusil sem to znovu a výsledek žádný. Tady se pár jedinců diví jak to že mám v invertoru spojené žhavení s katodami uznejte že by to byla hloupost a on by takto nemohl pracovat masar má pravdu je to Proficadem. Pak tu byl někdo kdo si asi nepřečetl jak je zapojen invertor a furt se dožadoval připojení katod na zem. Vždyť je to invertor z katodovou vazbou a kde by ta vazba asi vznikla když by byly obě katody na zemi? :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#66 Příspěvek od masar »

Neutek, tak se omlouvám... :wink:
No vidíš, takže jsme se přece jen pohnuli dál. Už nemusíme pátrat v obvodu střídavého žhavení. Je třeba hledat zdroj rušení jinde. Teď jsou na řadě další měření a testy. Např. pokud je brum zesilován vstupní triodou, měla by se jeho úroveň vytažením vstupní triody snížit. Dalším testem by bylo napájení zesilovače ze vzdáleného transformátoru pro vyloučení vlivu rozptylového magnetického pole, stínění vstupních obvodů, atd atd... :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od pajosek2 »

To Roxio: Jak jsi správně podotkul,tak s tím propojením katod se žhavením by to nefungovalo.Proto jsem se dožadoval,aby jsi to objasnil jak to máš zapojené právě proto,že Ti to nefunguje! A to,že stejnosměrné žhavení použiješ pro žhavení ještě neznamená,že to tak je.Pokud se to udělá blbě,tak to stejně brumit bude. Nicméně je mi jasně,že jsi to použil kvůli tomu.

EDIT: asi se Ti tato otázka bude zdát zase divná,ale máš uzemněný sekundár výstupáku jak je ve schematu,že jo?
Naposledy upravil(a) pajosek2 dne 15 čer 2010, 17:04, celkem upraveno 1 x.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od Roxio »

To pajosek2 Musíš uznat že to 100% nebude mít brum 50Hz :wink: A že je hodně malá pravděpodobnost že SS žhavení bude brumit. Maximálně by se mohly projevit zákmity stabilizátoru ale to by vypadalo zase úplně jináč. Každopádně mám v úmyslu po dokončení celého zesilovače sem na Bastlírnu dát článek o kompletní stavbě a vývoji všech vychytávek kterých je tento zesilovač plný ale to až po tom co bude hotov. :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od pajosek2 »

Pošlu Ti SZ.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od Roxio »

Panové co si myslíte o kvalitě patic pro elektronky které sou tak nejlepší. Já dávám přednost staré dobré klasice co se vyráběla pro elektronky kdysi ale zde je problém se zoxidovanými kontakty a to i unových patic způsobený špatný skladovaním. Nevíte někdo o nějakém šetrném postupu jak těmto "starým" dobrým paticím opravit kontakty? :wink: Protože co sem se já setkal stěmi novými paticemi tak pokud to není patice ks přes 100kč tak to stojí za prd. Díky.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“