Tesla 4116U Marína a Set top box

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#61 Příspěvek od Hill »

riprex píše: z 33. na 4. kanál. Dal by se něják přeladit, aby převáděl jiný kanál?
Btw. to že se to tak hřeje je normální?
A proč to chceš přelaďovat? Na kanálovém voliči televize nacvakneš ten 4.kanál, na settopboxu nastavíš RF kanál na 33, zvukovou normu K a musí to chodit.
Jo, a nějaký ten ztrátový výkon je normální.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#62 Příspěvek od kokun »

Když jsem ho tehdy (před těmi 40-ti lety) montoval do DAJANY, tak jsem si i "přehazoval kanály" v K.V. :roll:
Tehdejší 1. program byl u nás na k.11 a abych pokaždé nemusel cvakat karuselem přes několik ("nepotřebných" kanálů), tak jsem si ten konvertovaný (už si nepamatuju, či 2., nebo spíše ten 4.) prohodil s 12-tým - abych měl 2. program hned vedle prvního. Potom jsem je měl hned vedle sebe - takže se cvakalo jen na sousední (šetřilo se tak postříbření kontaktů v K.V.) 8O :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#63 Příspěvek od BIPOLAR »

Natom 2. našem kanálu se dalo chytat ARD z vysílače Ochsenkopf, ale nevím zda se to mohlo chytat v K.V. - jsou dost v dolíku.
Zde jsme ho chytali a zvuk přes radio VKV, rozsah OIRT :wink: .
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#64 Příspěvek od riprex »

No přeladit jsem to chtěl, protože settopbox s modulátorem nemám a chtěl bych jako tuner použít obyčejný videorekordér s modulací do UHF (kanál přesně nevím a změnit u něj nejde). Settop box snad ani potřebovat nebudu, protože máme převod do analogu udělaný pro celý barák. Moduluje se to do VHF, takže by stačilo jen dodělat novou zvukovou normu a chodilo by to, ale chtěl jsem ji používat s videorekordérem pro občasné přehrávání kazet.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#65 Příspěvek od kokun »

riprex píše:... a chtěl bych jako tuner použít obyčejný videorekordér s modulací do UHF (kanál přesně nevím a změnit u něj nejde). ...
Toto se mně nějak nepozdává - řekl bych, že přelaďovat by snad měly jít všechny.
Ty nejstarší kapacitním trimrem (malým šroubováčkem na tom modulátoru) - třeba jen k.30 - k.40, u novějších (v MENU) přes celé pásmo UHF :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#66 Příspěvek od riprex »

Pokud to jde, tak bych řekl taky trimrem, ale uvnitř. Vzpomněl jsem si, že mám ve sklepě ještě staré video JVC, které jsem na ten kanál 33 přeladil (ověřeno podle nové TV). Na Maríně, ale nenaladím. Karusel mám na 4. a zkoušel jsem dolaďovat, ale naladil jsem jen rádio Hey Profil. Zkoušel jsem projíždět i další kanály, ale zase nic. Asi bude vada v tom konvertoru.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#67 Příspěvek od Hill »

To je nesmysl - pokud mělo video nepřeladitelný modulátor, tak vysílal někde na kanálech 2-4 CCIR (přibližně naše kanály 1 a 2 a pásmo FM OIRT) nebo kolem 10. kanálu. Obvykle měly přepínač dvou kanálů vzadu.
Ostatní pynule přeladitelné modulátory v pásmu UHF musely mít nastavovací prvek přístupný zezadu, přece by dovnitř uživatel nelezl, aby si sám nastavil požadovaný kanál (někteří výrobci videa ještě plombovali kvůli záruce, to by nikdo nic nepřeladil).
Později se objevila videa s modulátory s kmitočtovou syntézou a RF kanál se volí v menu přímo číslem kanálu. Stejně, jako se volí v settopboxech s modulátorem, jen přístup k nastavení nebyl vždy v hlavním menu.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#68 Příspěvek od riprex »

Tak jsem hledal v návodu a našel jsem jen malou zmínku o tom, jak to přeladit, takže to jde přehodit a omlouvám se, že jsem si toho nevšiml. Ale stejně je nejspíš závada na tom konvertoru v TV protože ať dělám co dělám, ani jedno video nenaladím, naladím jen pár rádií (na kanálu 4). Zkoušel jsem procházet všechny kanály, jestli to někdo neupravil na jiné číslo, ale bezúspěšně.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#69 Příspěvek od Hill »

A máš signál připojený do původních anténních zdířek nebo do vstupu toho konvertoru?
A nejlíp přes symetrizační člen, on plášť koaxiálu se pak může chovat jako anténa pro krátké vlny.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#70 Příspěvek od riprex »

Signál mám samozřejmě připojen do zdířek konvertoru bez symetrizačního členu. Mimochodem to co jsem naladil byly VKV 95,7 MHz, je možné, že to ale bylo zrcadlo, protože to samé rádio chytám i na starém příjmači s OIRT rozsahem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#71 Příspěvek od Hill »

To nebude zrcadlo, protože Marina má kanály podle normy OIRT, tedy kanál 4 zabírá pásmo 84-92MHz (nosná obrazu 85,25MHz, nosná zvuku 91,75MHz). Měl bys tedy podle rozladění oscilátoru starého kanálového voliče naladit například ČRo2 Praha na 91,2MHz, ČRo1 z Ještědu na 91,3MHz, Impuls z Černé hory na 92,1MHz.
Těch 95,7 se mi nějak nezdá, o tolik ty kanálové voliče zase přeladit nešly, leda by se ten kmitočet ještě s něčím směšoval - nakonec ve vstupních obvodech se šířkou pásma 8 MHz ta křížová modulace není zase tak vzácná...

Projeď na modulátoru kanály, jestli se ti přece jen něco na té obrazovce neobjeví. Přece jen na kanálu 33 vysílala jen Buková hora (UL) a Radíkov (OL) a to je z Hradce obojí trochu z ruky. Zbývají tedy dvě možnosti:
- konvertor vadný (nekmitá oscilátor)
- konvertor byl přelaďovaný na bližší vysílač a číslo vstupního kanálu nesouhlasí (který vysílač ta televize přijímala předtím naposledy?)

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#72 Příspěvek od riprex »

No já o historii té TV noc moc nevím. Vím jen, že jsem ji před 14ti dny našel u popelnic, takže nevím co předtím příjmala a jestli ji vůbec někdo používal. Zkusím projet ty kanály.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#73 Příspěvek od riprex »

Prošel jsem všechny kanály jak na videu, tak na TV tzn. 12 x 45 možností a nikde nic, takže bych řek, že kovertor je KO. Jinak výměna elektronek v kanálovém voliči znatelně zlepšila obraz. Takže díky všem za rady, hodně jste mi pomohli.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#74 Příspěvek od BIPOLAR »

Co kdyby jsi to zkusil primitivní metodou a to, že z modulátoru vyvedeš v potřebné délce koax.kabel a na konci udělej vazební smyčku tím, že 2 - 4 závity nasuneš na PCF82. Stačí zvonkový drát.
Není to z mé hlavy, ale od takového odborníka, jako byl ing.Milan Český.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#75 Příspěvek od sambiliong »

překontroluj si zapojení
Přílohy
Untitled-Scanned-02.jpg
(210.56 KiB) Staženo 108 x
Untitled-Scanned-01.jpg
(270.28 KiB) Staženo 124 x

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“