Hoří mi tranzistory, viz zapojení

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#61 Příspěvek od Atlan »

funguje....napuštal tu kobinaciu do pet flaše a zapalil...už neviem či mal vrchnak a dierku v nom alebo len flašu...letela poriadne

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#62 Příspěvek od Burajko »

Len ci vodik vyrobil elekt.lyzou z automobilovej baterky... :roll:
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když na ZŠ demonstrovala učitelka výbušnost vodíku, tak spící kámoš se lekl tam, že zbořil lavici za ním a ještě dostal poznámku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od workhard »

Taky to napustila do petlahve? :twisted:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#65 Příspěvek od jambus »

Ahojte chlapci.Jsem rád,že debata neutichla :lol: Pro ty co tu psali o perpetum mobile,tak je už po druhé chci uklidnit,že ten vodíkový vyvíječ za PM rozhodně nepovažuju a dokonce ani za poloviční,ani za třetinové PM.Já to považuju jen za prostředek díky kterému šetřím palivo.A o to snad jde.Všichni jen při neustálém zdražování benzínu/nafty jen kafrají,ale nic nevymysí.Snad jen ti co si do nádrží lijou stolní olej :-) Mě to téma uspory paliva a energii obecně prostě zajímá a tak to testuju.A zatím se zdá,že nějaký přínos to má.Byť né takový jaký bych si představoval.Průkazné měření zatím nemám,ale nadruhou stranu se sám sebe ptám,jestli ho potřebuju?Mě stačí pohled na tachometr a do peněženky a jednoduchá matematika.A odkud se ta energie bere mi je taky šumák.Jestli z motoru,alternátoru,nebo potenciálu uloženém v baterce.Kdyby šlo šetřit palivo např.nasypáním železných hřebíku do nádrže a zalít to pomerančovou štávou a fungovalo to,tak je tam prostě šoupnu a o to jaké chemické procesy se dějou v nádrži se nezajímám :-)
Teď jsem měl nějakou práci,tak jsem se tomu nevěnoval,ale už brzo zase začnu.V brzké době budu mít výsledek mého měření spotřeby paliva ve městském provozu-samozřejmě s použitím vyvíječe.Už teď můžu říct,že na plnou nádrž s 85 % jizdou po městě jsem ujel cca 600 km a ještě par km pojezdím.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#66 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:Když na ZŠ demonstrovala učitelka výbušnost vodíku, tak spící kámoš se lekl tam, že zbořil lavici za ním a ještě dostal poznámku.
workhard píše:Taky to napustila do petlahve? :twisted:
Běžně se to dělá tak, že se vodík z tlakové láhve nebo Kippova vyvíječe (kyselina solná HCL a kovový zinek) napustí hadičkou pod plechovku postavenou dnem vzhůru na stůl krytý nehořlavou podložkou. V horní stěně plechovky je dírka, která se přitom ucpe prstem, přívod vodíku se po chvilce uzavře a hadice vytáhne. Dírka se uvolní a unikající vodík se zapálí. Důležité přitom je, že spodní stranou otevřená plechovka se tím, jak uniká vodík dírkou, zase plní vzduchem - a uvnitř vzniká směs vodíku se vzduchem. V momentě dosažení výbušné koncentrace směs pod plechovkou exploduje za velmi výrazného zvukového i dynamického efektu - plechovka od 50g paštiky se v klidu obtiskla na strop cca 5-6m vysoké posluchárny - osobní zážitek.

Viděl jsem tenhle "pokus" dělat "ve velkým" pod širým nebem s 5kg konzervou od "restauračního" balení kyselých okurek Znojmia - po předchozím odpálení plechovky od "kilové" konzervy prováděči usoudili, že "pětikilovka" vyletí ještě výš. Naštěstí při výbuchu jsme stáli všichni dost daleko - přestože plechovka měla kompletně vyříznuté dno, výbuch vodíkové směsi uvnitř ji dokonale roztrhal na kusy, které se rozletěly asi 20m kolem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jambus
Příspěvky: 16
Registrován: 18 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Ostravsko

#67 Příspěvek od jambus »

No,mě to už dvakrát bouchlo (pokaždé mojí vinou a neopatrností) a je to rána jak z děla.Naposledy jsem byl celý den dočasně nedoslýchavý.Nádržka co se rozletěla měla velmi ostré střepy,ale u mě stála štěstěna!

Vlákno bylo pročištěno a tvoje zbytečné citace celých předchozích příspěvků byly smazány. Tady je zvykem používat tlačítko "zaslat odpověď" (viz pravidla). Respektuj to tedy. Děkuji za pochopení, Killroy
Přílohy
střepy.jpg
(280.51 KiB) Staženo 45 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#68 Příspěvek od EKKAR »

Proč furt všecko cituješ? Kvůli takovýmu zasírání má fórum dvojnásobek než by mohlo mít...

A hořlavé plyny obecně ve směsích s kyslíkem nebo i jen se vzduchem jsou svinstvo vždycky. Kolegové v práci napustili z autogenové soupravy dvoulitrovou PETku směsí acetylénu a kyslíku, zazátkovali ji a jednoho troubu z další dílny vyhecovali, aby podle říkanky "...žhavil Béďa žhavil drát, nažhavil ho akorát..." nažhavil "dvaapůlku" svářecí drát a tu flašku jím propíchnul... Rána to byla taková, že se snad nadzvedly vikýře na střeše haly a hrdlo PETky i s špuntem přeletělo celou dílnu a zarylo se do protější stěny skrz omítku až na cihlu - ještě že mu nikdo nestál v cestě...

Uvědom si co se pokoušíš postavit - když pominu všecky otázky účinnosti a rentability, tak se optám, jestli víš, proč všecky plynové aparatury podléhají státnímu dozoru, konstrukčním opatřením včetně povinné instalace ochranných prvků, revizím na tlak i funkčnost včetně těch ochran a proč se při používání hořlavých plynů vyžadují co nejlépe větrané prostory a provoz je povolován jen těm zařízením, která vyhoví všem podmínkám...??? A proč je pro obsluhu takových zařízení vyžadováno speciální školení a minimálně přezkoušení? Mám svářečák na plyn a "papíry na středotlaké tepelné spotřebiče" - takže o tom NĚCO vím. To co podnikáte vy partyzáni s vodíkem v autech je minimálně hazard - pokud už ne soutěž o Darwin Award...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#69 Příspěvek od masar »

Myslím, že sebedůraznější uvádění bezpečnostních předpisů a rizik nejsou překážkou, když z toho čouhá možnost nějaké úspory. A pokud se ty úspory potvrdí, bude těchto zlepšovatelů čímdál víc. A pokud toho plynu není plná tlaková nádoba, ale jen ta petflaška, tak z toho TNT prostě neuděláte.
Já těmto vynálezcům přeju úspěch. :wink:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#70 Příspěvek od Atlan »

AK maš benzinový ,motor tak ten plyn musi prehnat ešte cez nadobku z vodou (alebo voda + nejake xxOH ) väčšinou sa ta nadobka použiva ako zasobaren pre vyvíjač a zaroven filter zmesi. A to preto ak ti to chytne tak to nevylet ivšetko... aspon si muslim

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od kulikus »

Jednak, a pak mozna ma ta nadobka zachytit plynem strzene male castie vody.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od kulikus »

Jaka je VA charakteristika doutnavky?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#73 Příspěvek od Hill »

První odkaz v gůůůglu: http://mvt.ic.cz/jedna/zfm-em/zfm-em-10.pdf
Druhý odkaz v gůůůglu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Doutnavka
Třetí odkaz v gůůůglu: http://uschovna.mr2008.org/Praktikum/07.pdf (tabulka čl.2 dole)
Čtvrtý odkaz je stejný, jen od jiného zpracovatele
Pátý odkaz: http://www.unishop.cz/ishop/galerie/pdf ... cdc0cee53d
...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#74 Příspěvek od Andrea »

Hill píše:První odkaz v gůůůglu: http://mvt.ic.cz/jedna/zfm-em/zfm-em-10.pdf
Hezkej graf, kdepak asi sehnali tu 500W doutnavku. :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#75 Příspěvek od tomasjedno »

Ona i ta diskuse a závěr obsahují opravdu hluboké myšlenky, podtrhující dokonalé provedení grafu :D

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“