Obvod s AVR napájený z adaptéru je rušený vysavačem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#61 Příspěvek od Peedros »

Zas tak extrémně malá asi taky nebude, Já osobně bych se 2 necelých Wattů v té plastové krabici nebál, ale je to můj názor, hádat se nebudu:)

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#62 Příspěvek od michalino »

Děkuji za příspěvky, zkusím vše, prostě vše i tu i tu variantu a uvidíme jak to dopadne....až zjistím, která moje hloupost způsobila nefunkčnost obvodu, strčím ten teploměr obvodu do krabičky a změří teplotu sama sebe.....

Děkuji každopádně za Vaše reakce Peedrosi a Andreo!!!

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#63 Příspěvek od Peedros »

michalino ten adaptér nekupuj na 2A, pojede skoro naprázdno a zbytečně tě to bude topit ještě víc :) Kup něco kolem 5VA,to musí stačit. Jinak pátrej, určitě to máš dobře zapojené? Nehřeje tam něco? Psal jsi předtím,že to blblo jen díky rušení od lednice, teď to blbne jen po těch 10 minutách?

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#64 Příspěvek od michalino »

Peedrosi,

moc děkuji za Vaši pomoc. Nechci více otravovat, celé to překopu, zkrátím drátky, dám kondíky, tlumivky, stabilizátor a není možné.

Ano, teď to mám jen v zásuvce, kde máme ledničku, vrtačku ani vysavač teď nezkouším. Displej teď jede, ale zblbne se vždy po chvíli ADC převodník.

Peedrosi, vše znovu poctivě udělám s novýma součástkama, které mám se všemi novými znalostmi a až potom Vám dám vědět, jak vše dopadlo, jak píšu, nechci Vás otravovat a hlavně nechci, aby se pak zjistilo, že to bylo mou nedbalostí, takže..jdu koumat!

DĚKUJI!!!

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#65 Příspěvek od michalino »

Peedrosi a všem děkuji rady.

Peedrosi:
Nevím proč, ale problém opravdu vyřešila koupě nového adaptéru. Pohrál jsem si se zkrácením drátků, ale problém zblbnutého ADC se objevoval pořád. Tak jsem teda už ve smutné náladě šel koupit adaptér:

Jak jste psal Peedrosi 5VA, žádný jsem takový nenašel, nejblíže by byla možnost pořídit 9V, 0,5A nebo 9V, 1A, nicméně koupil jsem adaptér:

12V, 1A a vše vyřešeno. Obvod není rušen vysavačem, ani ledničkou, funguje ADC, prostě vše je vyřešeno!!!
Používám teda k obvodu stabilizátoru 7805 a příslušné součástky viz starší příspěvky tohoto vlákna.
Jak to, že obvod s jiným VA funguje? Má hodnota VA nějaký zásadní vliv?

Pouze jedinná věc a prosím Vás ještě o radu:

DO jaké krabičky mám umístit stabilizátor a jeho obvod, aby krabička vydržela teplotu 7805, která je opravdu vysoká = neudržím na stabilizátoru prst za chodu?
Jak se toto řeší, aby to bylo hezké i profi? Dělají se do krabičky díry? Nebo může být krabička uzavřená?

Děkuji

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#66 Příspěvek od iginoiii »

rieši sa to hlavne tým, že si nekúpite 12 v adaptér, keď potrebujete 5V. Teraz je najschodnejšie riešenie step down regulátor na zníženie strát, resp. sa zmieriť s horúcou 7805. i

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#67 Příspěvek od michalino »

A doporučili byste mi prosím některý?
Maximální proudový odběr obvodu řekněme 0,5 - 0,6 A a napětí 5V?

http://www.gme.cz/cz/elektronicke-souca ... 58.html#p2

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#68 Příspěvek od iginoiii »

viete, len to všetko so sebou prinesie nové komplikácie, pretože je možné, že zas sa Vám tam bude dostávať nové rušenie, zo spínaného regulátoru. Pretože ak ste mal problémy so zapojením procesoru na úvod vlákna, tak Vám garantujem, že budete mať aj problémy so spínanými zdrojmi. Ale keď sa chcete začať hrať, tak max 1A by Vám mala stačiť LM2575T-ADJ, ale keď vidím, že cenový rozdiel je jedna koruna, tak radšej LM2576T-ADJ. Resp. ešte lacnejšia, pevná verzia LM2575T-05, resp. LM2576T-05.
ale k tomu potrebujete cievku, slušný kondík, naštudovať celý datasheet, preletieť tými vzorcami...

Ono je jasné, že by ste chcel primitívne riešenie, lenže najprimitívnejšie riešenie je ozaj 5V adaptér, ktorý Vám to nebude rušiť. Alebo aj ten 9V adaptér by znamenal výrazne menej tepla ako 12V(približne o 43% menej Wattov stratových v teple).

ďalšia možnosť(a niekedy suverénne najlepšia a najlacnejšia) je znížiť odber zariadení pripojených na 5V vetvu, napríklad tým, že niektoré časti, pri ktorých to je možné, budete napájať priamo z 12V a riadiť procesorom cez tranzistor. Samozrejme, neviem presne čo je účel vašeho zariadenia(v úvode dotazu to nie je napísané, a ďalej sa mi to nechce hľadať), takže neviem, na koľko to je možné. S rôznymi ledkami a podobne by to nebol problém, relé nie je tiež problém dať 12V miesto 5V atď atď. Potom stačí na napájanie procesoru aj 78L05, lebo odber samotného procesoru je pár mA.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#69 Příspěvek od michalino »

IGINOII, děkuji za cenné rady.

Uvažuju teda jak se s tím vším poprat.

Nejlépe by bylo použít 5V adaptér, dobře, vyzkouším to..budu bojovat ještě s tou 7805, protože obvod na ni spolehlivě funguje

Našel jsem adaptér:

1)
adaptér 5V, 2A stabilizovaný
S tímto bych zapojil obvod bez 7805 samozřejmě, pouze tlumivky a kondíky, může tak být?

2)
Adapter 7,5V 1000mA stabilizovaný
http://www.gme.cz/cz/adapter-sitovy-spi ... 1-603.html

3) adapter 6V 1000mA stabilizovaný
http://www.gme.cz/cz/adapter-sitovy-spi ... 1-604.html
Pokud tento připojím na stabilizátor a nebude tolik hřát 7805, tak by mohl snad jít

4) adapter 9V 500mA nestabilizovaný
http://www.gme.cz/cz/adapter-sitovy-9v- ... 1-355.html

5)
adaptér pulsní, do zásuvky 5V/1A.
To jak psal peedros splňuje parametr 5VA, ale zase nevím, jestli můžu dát pulsní adaptér, nevím, jaký je rozdíl mezi pulsní-spínaný apod.
S tímto bych zapojil obvod bez 7805 samozřejmě, pouze tlumivky a kondíky, může tak být?

6)adaptér 12V/0.5A,
spínaný síťový, to vychází na nějakých 6VA, což je blízko toho co psal peedros..

jakou možnost byste volili, prosím pro napájení obvodu bez stabilizátoru a se stabilizátorem? Ať neutratím víc peněz než je třeba,

děkuji

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#70 Příspěvek od iginoiii »

predtým, ako Vám niekto odpovie možno presnejšie na adaptér, bolo by veľmi dobré, keby ste pochopil, čo to je VA, alebo W. Peedros Vám poradil 5VA najskôr pre 5V napájanie, aby ten zdroj zvládol pri 5V 1A. Lenže keď kúpite 12V 5VA(alebo 5W) tak zdroj zvládne len 0.4A pri 12V(12V*0.4A= približne 5W) takže ak Vy použijete lineárny regulátor 7805, tak dodáte LEN 0.4A pri 5V, takže 2W. Ujasnite si, aký výkon pri 5V potrebujete.

Pre Vás bude najjednoduchšie 4), je to relatívne lacné, je to transformátorový adaptér, takže žiadne rušenie navyše. To že je nestabilizovaný Vám tiež nebude vadiť, pretože tam bude Váš lineár 7805. Ale, budete mať výkon len 5V*0.5A=2.5W, to sa musíte rozhodnúť, či Vám to stačí.

zbytok dopíšem zajtra, i
(hlavne si ujasnite tie potrebné W, a lineárne a spínané adaptéry)
Naposledy upravil(a) iginoiii dne 03 srp 2011, 09:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#71 Příspěvek od Duvsan »

Pre doplnenie, P=U*I , účinník pre zjednodušenie počítajme =1.
P - výkon adaptéra
U - napätie ním dodávané
I - prúd tečúci do zariadenia.
iginoiii chcel len pripomenúť, že do zriadenia ide časť výkonu a druhá časť výkonu sa stratí na stabilizátore, v tomto prípade je ním 7805, kde sa premení na teplo. Zdroj to všetko musí výkonovo pokryť. Aký prúd Ti ide do toho bastlu? Pridáme nejakú rezervu a potom môžeme pokračovať ďalej.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#72 Příspěvek od michalino »

IGINOII a DUVSAN

děkuji moc za Vaše rady, upřesnění, vzorce a za všechno.
V příloze zasílám obrázek s naměřenými proudy před a za stabilizátorem. Když se má počítat s rezervou, tak maximální proud i s rezervou bude 400mA.

IGINOII, píšete, že nejlepší bude adaptér varianty 4, což je 9V nestabilizovaný a 500mA a pak počítáte: 5V*0.5A=2.5W, že myslíte ale ne 5V, ale 9V, pak tedy P=U*I P=9V*0,5A=4,5W?

Teď otázka těch lineárních a spínaných adaptérů...nejraději bych maximálně poctivě a se stejným respektem prozkoumal obě možnosti a vyřešil tuto otázku pro jakoukoliv příležitost do budoucna.

Proto i příklad lineárního i příklad spínaného adaptéru prosím o radu.

Děkuji moc, hezky večer
Přílohy
proudy.JPG
(52.69 KiB) Staženo 30 x

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#73 Příspěvek od iginoiii »

ďakujem za doplnenie, písal som to narýchlo večer, a naozaj sa to moc po mne nedá čítať.
2michalino:
Oba tie výpočty, čo ste spravil sú správne ale je treba si uvedomiť ten rozdiel. Adaptér bude dodávať 4.5W, ale za stabilizátorom 7805 už bude len 2.5W. Takže 2W sa vytopí ako teplo na chladiči(pri plnom výkone).

Dnes sa už viac využívajú spínané adaptéry, sú ľahšie(lebo neobsahujú relatívne ťažké 50Hz trafo), a šumom sa pri kvalitnom filtrovaní už približujú transformátorovým. A tu je kameň úrazu, za normálnych okolností je najlepšia voľba spínaný 5V adaptér, a máte pokoj, Nepotrebujete 7805 atď atď, lenže Vám neviem zaručiť, či pri spínanom adaptéry znova nebudú vznikať podobné problémy, ako ste riešil na začiatku vlákna. Takže rozhodnúť sa nakoniec aj tak musíte sám.

Ale ja Vám garantujem, že ak sa chcete trošku serióznejšie zaoberať elektrom, tak kúpte aj nový spínaný 5V aj ten transformátorový 9V a určite ich niekde raz využijete. Ak chcete ušetriť, tak istota bude transformátorový 9V, ale zbytočne budete páliť ako teplo približne 1W každú hodinu na 7805, čo je ročne skoro 9kWh, ak bude zariadenie stále v prevádzke, a to je skoro 30 korún ročne(neviem sadzbu vašu, ale veď to je nakoniec už jedno) :)

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#74 Příspěvek od michalino »

IGINOII,

děkuji Vám za rady. Vážím si životního prostředí.
Stejně bych chtěl pošpekulovat o obou variantách.

V případě trafa 9V, 500mA, nestabilizovaný. Myslíte, že se bude taky tak moc přehřívat ta 7805 a pokud ano, jak to vlastně vyřešit s tím chlazením, do jaké krabičky mám 7805 umístit tak, aby bylo zajištěné chlazení, existují nějaké speciální krabičky pro tento účel? Pro stabilizátor?

Děkuji

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#75 Příspěvek od iginoiii »

no bude sa Vám prehrievať presne výkonom
P=I*(Uin-Uout)

Uin1= 9V (na vstupe do 7805 to bude 9V, pri 9V adaptéry)
Uin2=12V (na vstupe do 7805 to bude 12V, pri 12V adaptéry)
Uout= 5V (výstup 7805)
I=prúd v obvode, udával ste, že maximum je 0.4A

takže stratový výkon na 7805
P1=0.4A*(9V-5V)=1.6W,
P2=0.4A*(12V-5V)=2.8W
takže je medzi nimi 43% výkonu, takže stabilizátor bude určite chladnejší ako s 12V adaptérom.

K tej vhodnej krabičke, inšpirujte sa podobnými konštrukciami, z 9V robia ľudia 5V v každom druhom zapojení.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“