LED žárovky, zářivky, světla atd..

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#61 Příspěvek od milan222 »

předehřev nemusím... uplatnění najde v svítidlech někde na ulici nebo někde kam se nedostaneš...
já kupuju usporky z nedis keru s rychlým startem, až odejdou (ještě neodešly) tak vyškubnu elektroniku, patici a zbytek hodim do popelnice...
jinak T8 zářivky budí elektronika z usporky dobře... rychlý start. mám na akvárku elektroniku 20Wusporky a zářivku 18W osram lumilux už 3roky, každý den svítim 7:00-23:00 a je to tam pořád... no asi to je něaká nezničitelná kiombinace
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#62 Příspěvek od Carel »

milan222 píše: ..a zbytek hodim do popelnice...
A to se může? 8O

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#63 Příspěvek od jandu »

nesmieť - neznamená nemôcť
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#64 Příspěvek od Duvsan »

Viete niekto dať konkr. tipy na úsporky s predohrevom? Výkonovo tak 20 - 25 W. Dik
Inak tá "opravená" úsporka (s prepáleným vláknom) teraz rozsvecuje dosť pomaly. Vlákna nie sú žeravené a ohrievajú sa vlastnou činnosťou trubice. Som zvedavý, dokedy to vydrží. Ale svietiť bude asi málo (do bežného svietidla sa nehodí).

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od AmarokCZ »

Předehřevem se výrobci vůbec nechlubí, takže jedině jít do obchodu a nechat si odzkoušet (nažhavit za půl vteřiny nestihne asi žádná). Stmívatelné úsporky by měli teoreticky mít předehřev, protože bez něj by trubice velmi rychle odešla.

Pokud se podíváš na stránky Pavouka na schéma Osram Dulux EL 21W, tak je to úplně obyčejná úsporka s okamžitým startem a podle toho i asi s mizernou životností. Pohled do katalogu Osram to potvrzuje: "...s cca 10 000 spínacími cykly a průměrnou životností 10 000 hodin, okamžitý start bez blikání jako u žárovek..."
Takže to je druhá věc podle které se můžeš orientovat - pokud je naspáno okamžitý start, tak je bez předehřevu. A pokud je naspáno že vydrží půl milionu spínacích cyklů, tak je zcela jistě s předehřevem.
Můžeš zkusit třeba Osram Dulux EL Longlife (totéž co Dulux Intelligent Longlife), dělají se i ve 30W, takže to alespoň pořádně svítí.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#66 Příspěvek od Andrea »

Zajímavé, asi zavedli úspory, protože 13 let staré Osram Dulux EL 11W, 15W a 20W mají ten termistor a rozsvěcí se tak po sekundě.

Edit: Rok staré Osram Dulux Inteligent 11W startují ještě pomaleji. Zato Osram Duluxstar 24W startuje okamžitě a po dvou letech už má konce trubice zčernalé mnohem víc, než ty 13 let staré Dulux EL.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#67 Příspěvek od Duvsan »

A ďalej podľa ceny, že. Niekedy si dám "výlet" a budem hľadať. Aspoň s tým naši nebudú furt "cvičiť". Len aby ma potom neprinútili to vymeniť späť. :?

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#68 Příspěvek od milan222 »

až mi před barák přistaví kontejner na usporky...
jo já mám doma někde taky XXlet starou osramku 11W. startuje asi dvě minuty (postupně se rozsvěcí) ale svítí furt.
předehřev mají tornáda od osramu. třeba "osram duluxstar mini tvist 11W/827"
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od AmarokCZ »

Artaban001 píše:Hele, Amarok. To z tím kondenzátorem paralelně k zářivce mám velmi špatné zkušenosti (bavíme se o elektronickém předřadníku) NIKOMU NEDOPORUČUJU po vlastních zkušenostech.
Teď mě jentak napadlo, že takhle zářivkové trubice provozují i předřadníky od OSRAMu, takže nevidím důvod proč od takového zapojení upouštět. :D

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od Skay »

Koupil jsem si LED pásek s 12V, 9W/m. Když jsem hledal vhodný zdroj napadlo mě podívat se po elektronických transformátorech pro halogeny. Napětí stejné, cena mnohem menší než za "zdroj pro LED" tak proč to nepoužít ?
Tady na té stránce na to i upozorňují, že nelze používat jako zdroj pro LED.

http://www.e-light.cz/svitidla/1752/

Vysvětlil by mi někdo proč ? Nesmí se to s tím používat protože je zdroj SELV nebo to má nějaký jiný důvod ?
Díky

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od workhard »

Leze z toho střídavina, možná po usměrnění by to použít šlo.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od AmarokCZ »

Ani po usměrnění bych to neriskoval ...
Stačí přece koupit libovolný adaptér 12V. Nemusí to být nic speciálního přímo pro LED, ne?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#73 Příspěvek od Artaban001 »

Jeden výrobce začna aplikovat "preheat", uvede to jako přednost a prodává to přirozeně za vyšší cenu. Postupně se přidávají další a další výrobci a postupně se snižuje cena a samozřejmě se zjednodušuje zapojení.
Takovéto žářivky se rozsvěcují viditelně později a vyrábí je třeba docela dost výrobců.
Další krok.:
V jedné fabrice někoho napadne zapojení osekat i o předehřev a prodává to pod názvem "rapid start fluorescent tube" a samozřejmě za vyšší cenu. A člověk se diví, když po rozebrání vyhořelý zářivky zjistí, že je doopravdy startovací kondenzátor přímo paralelně k trubici a trubice má zkratovaná vlákna. Měnič je osekaný na nezbytné minimum a navíc jsou použitý pojistný tranzistory (tak akorát dimenzované plastové mrchy alá BC337).

Dnešní stav je takový, že už se osekala i kvalita plošného spoje, takže se předřadník nedá použít znovu (zuhelnatělá deska, samý studený spoj a vyhřáté součástky). Takže současnou konstrukci úsporek už nezjišťuju..

Jinak pro Amarok:
Nevylučuju, že se to někde nepoužívá - viz zde popsaná zářivka "rapid start" - ale zde se předpokládá, že byla debata okolo sériově vyráběného předřadníku spořivky, kde byly využity vlákna, tak jsem chtěl varovat před snahou je přemostit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#74 Příspěvek od Artaban001 »

elektronický transformátor pro halogeny:
volnoběžný měnič podobné konstrukce, jako je v úsporkách, napájí feritový toroidní transformátor. Výstup je vyveden přímo z trafa a je neusměrněn i neregulován. Žárovky si to napětí svojí charakteristikou udrží a střídaviny ji nevadí (cca35KHz).
Na podobným principu je i zářivka ze studenou katodou (schéma v příloze),
Přílohy
CCFT usporka.png
(4.81 KiB) Staženo 101 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od AmarokCZ »

Dost dobře popsaný vývoj ... :lol:

Jinak ten předřadník "quick start" nemá vlákna ani zapojená (tzn. trubice je připojená dvěma vodiči), takže se výrobce ani nesnaží nic tajit. :-D
Když si to doma takto zapojím, tak jediný rozdíl oproti továrnímu je ten, že tovární quick start předřadník přežije smrt trubice.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“