Zářivkové svítidlo, předřadník zářivky

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#61 Příspěvek od Duvsan »

Mám 22W (alebo 23W, musím peveriť) elektroniky z úsporiek. Viete niekto odhadnúť, aké (W) lineárky by to boli pre to vhodné? Dík

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#62 Příspěvek od Otkundes »

Již několik let mám k předřadníku z úsporky EcoLite 23W poloprovozně připojenu lineární zářivku Tesla 18W, kterou jsem kdysi vyřadil, protože často v lampě ani nechtěla "naběhnout", jen na mě přátelsky pomrkávala. Konce už měla dlouhodobým provozem začernalé, proto neposoudím, zda ztmavly ještě více. Ale funguje to bez blikání, startuje ihned. A protože zářivka, po několika letech provozu, již v lampě s klasickou tlumivkou zlobila a použitý předřadník je z vyřazené úsporky pochybné kvality, jejich další životnost neřeším. Se stejným výsledkem jsem zkoušel i předřadníky z vyřazených úsporek Philips Ecotone 20W Economy, made in PRC.
Dospěl jsem však k názoru, než osazovat do svítidel k lineárním zářivkám předřadníky z vyřazených úsporek, lepší a zejména bezpečnější, je použít originální elektronické předřadníky k těmto zářivkám určené...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od AmarokCZ »

To je pravda, ale nesmí se použít ty nejlacinější zářivkové předřadníky, které jsou zapojeny stejně jako předřadník v úsporce - oboje je totiž stejně nebezpečné, nespolehlivé,...

Duvsan: pokud nejsi omezen prostorem jako jsem byl omezen já u té 11W zářivky, tak si radši kup pořádný předřadník pro lineární trubici. V opačném případě není nic jednoduššího než vzít měřák a změřit buď příkon předřadníku, nebo ampérmetrem změřit proud trubicí a podle toho doladit tlumivku.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#64 Příspěvek od Otkundes »

Proud trubicí, ani napětí na trubici, bych neměřil: jedná se totiž o kmitočty v řádu desítek kHz, na což běžné multimetry, voltmetry a ampármetry nejsou kalibrovány (cejchovány). Navíc nemáte jistotu, zda se jedná o klasický sinusový průběh, nezkreslený různými impulzy, nebo harmonickými kmitočty. Výsledky takového měření pak za nic nestojí. Když měřit, tak jedině na straně sítě a počítat s přiměřenou účinností (výkonovou ztrátou) předřadníku.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od AmarokCZ »

Klasický digitální multimetr je na tohle nepoužitelný, o tom není pochyb. Nejlepší (nejdostupnější) je podle mě proudové trafo + osciloskop a "vyhodnocení" graficky.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#66 Příspěvek od Otkundes »

Pro AmarokCZ:
Pane, nic ve zlém, reagoval jsem jen na Vaši větu "není nic jednoduššího než vzít měřák a změřit buď příkon předřadníku, nebo ampérmetrem změřit proud trubicí a podle toho doladit tlumivku"z Vašeho předchozího příspěvku. Sice jsem nepochopil, jak a jakou tlumivku chcete dolaďovat, ale má těžkopádnost je zajisté jen mým problémem.
Samozřejmě, osciloskop, proudové trafo a grafické vyhodnocení ke stanovení skutečného výkonu by bylo teoreticky možné. Jen to proudové trafo, jakožto měřící prvek (měřidlo), by patrně muselo být dimenzováno a kalibrováno na měřený kmitočet, kterým předřadník napájí zářivku. Nechci nikoho na elektrobastlírně podceňovat, ale nevím kolik uživatelů elektrobastlírny má oba tyto přístroje k dispozici, kolik z nich by pak následně bylo schopno takové měření na zářivce provést a výsledky svého měření s dostatečnou přesností zpracovat, nebo nějak vyhodnotit. Myslím, že ani s osciloskopem a proudovým trafem to není tak jednoduchá záležitost. Máte již desetileté zkušenosti z provozu kompaktní zářivky 11W, připojené k předřadníku z úsporky 15W. Nechcete se tohoto, pro Vás jistě tak jednoduchého měření ujmout, popsat zapojení, průběh měření a zveřejnit v tomto vlákně výsledky? Odpadly by tak jistě mnohé nejasnosti kolem provozu lineárních zářivek, napájených předřadníky z vyřazených úsporek.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od AmarokCZ »

Je sice pravda, že jsem zapomněl dodat, že ten ampérmetr musí být schopný měřit efektivní hodnotu a ještě na velké frekvenci, ale tak nějak jsem očekával, že je to samozřejmost. :angel:
Co se týče dolaďování, tak by šlo o změnu indukčnosti tlumivky (změna vzduchové mezery pokud se nejedná o vzduchovou tlumivku) v předřadníku, případně přidání další (pokud by ta stávající byla moc malá).
Nepatřím mezi lidi, co to zbytečně přehánějí s přesností, takže mám ubastlené proudové trafo, které je dostatečně přesné když se ctí rozsah použitelnosti. "Kalibroval" jsem to na proudovém bočníku a tvar i amplituda byla shodná v rámci tloušťky stopy osciloskopu, tudíž bych řekl, že si to může změřit kdokoliv komu se chce.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#68 Příspěvek od Otkundes »

Pro AmarokCZ:
Dík za Vaši odpověď, ze které však vyplývá:
1./ Přirozeně předpokládáte určitou odbornost a přístrojové vybavení návštěvníků elektrobastlírny - nic proti tomu.
2./ Podle Vás, výkonové parametry elektronického předřadníku úsporky lze "doladit" pouhou změnou vzduchové mezery tlumivky, přímo v předřadníku, případně přidáním další tlumivky. Promiňte, ale nepředpokládal jsem, že někdo bude něco přidávat, nebo měnit parametry jakéhokoliv elektronického prvku v zařízení tohoto druhu, zejména pokud je známo, že se výrobce snaží zapojení co nejvíce zlevnit a elektroniku proto často ošidí.
3./ máte ubastleno a zkalibrováno proudové trafo, nicméně neuvádíte na jaký kmitočet jste si ho navrhnul, ubastlil, zkalibroval a s jakou přesností s ním pak "měříte" proudy, třeba o kmitočtu někde kolem 30 kHz a na rozdíl od Vás si už vůbec nemyslím, že si Vaším trafem může něco měřit kdokoliv, komu se chce. :D
4./ chybí však to nejdůležitější: zmínka, jaký výkon jste svou navrženou metodou, tedy osciloskopem, svým proudovým trafem a grafickým vyhodnocením změřil a o kolik jste musel změnit parametry tlumivky, aby Vám kompaktní zářivka 11W svítila 10 let, při napájení z předřadníku 15W. Anebo jste to vůbec neřešil a spokojil se s tím, že "vono to ňák funguje?" :D

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od AmarokCZ »

1) Přirozeně můžu předpokládat i neznalost a nevybavenost, ale není to farmaceutické fórum, tak předpokládám to druhé.
2) Nevím zda-li jsme se pochopili, ale nemám na mysli předělávku "čehokoliv" na "cokoliv", ale třeba z 15W na těch 11W, tudíž tak aby to tomu předřadníku nemohlo uškodit.
3) S tolerancí +-5% vůči bočníku se vejdu frekvenčně od 5kHz do více než 100kHz (na víc nemám výkonový generátor). Jinak myslím, že trochu podceňujete schopnosti členů EB. :wink:
4) To jsem psal výše: 15W předřadník čistě náhodou padnul přesně na 11W zářivku. Spotřeba podle wattmetru je 13W (předřadník samotný bere něco mezi 2W a 3W) a proud trubicí kolem 150mA.
Podobným způsobem jsem zkusmo přizpůsoboval novější 20W předřadník na stejnou 11W zářivku a tam jsem musel přidat další sériovou tlumivku (myslím, že to bylo něco kolem 25mH).
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#70 Příspěvek od Otkundes »

Pro AmarokCZ:
Nechci nikoho podceňovat. Jen jsem si vzpoměl, jak jsem před časem sám zjišťoval výkon trubice Tesla 18W v tomto zapojení, protože se mi subjektívně zdálo, že trubice svítí poněkud méně. Nakonec jsem změřil příkon na vstupu do předřadníku, odečetl 2W na ztráty v předřadníku a dostal jsem se na úroveň asi 15W. Po výměně předřadníku Philips 20W za EcoLite 23W, jsem se dostal o necelé 2W výše a už jsem to nechal. Abych bez znalostí a schématu zapojení rozebíral feritové jádro tlumivky a experimentoval takto s výkonem předřadníku, sestaveném na tišťáku, přeplácaném diskrétními součástkami a připojeném k síti, nebo k tlumivce na tišťáku připojoval další tlumivku - tak to mě ani nenapadlo. Stejně tak jsem si nedovolil do tohoto zařízení pod proudem sahat multimetrem, nebo osciloskopem - abych tyto přístroje nepoškodil. Co se Vašeho měřícího trafa týče, vycházel jsem z toho, že konstrukce magnetického obvodu transformátoru a transformace střídavého proudu, je do značné míry závislá na kmitočtu. Proto jsem nevěřil, že budete mít proudové trafo, vhodné pro měření intenzity střídavého proudu, o kmitočtu kolem 30 kHz (v závislosti od konstrukce předřadníku). Jestli jsem se v tomto případě mýlil, promiňte.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#71 Příspěvek od lantros7 »

Andrea píše:V tomhle případě snad ne, keramika nedělá dobrotu při vyšší teplotě, ale u té lineární zářivky nebude ten kondík tolik tepelně namáhaný, jako by byl v patici kompaktní zářivky.
Co máš na mysli tou vyšší teplotou?
Většinou to bývá u těch levnějších úsporek,jestli se nepletu.
Ten svitek,je dobrý typ.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#72 Příspěvek od lantros7 »

Mám vadu na předřadníku 2x36W,která se projevuje tím,že po rožnutí,trubice jen probliknou.
Přílohy
DSC03241.JPG
(188.23 KiB) Staženo 143 x

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#73 Příspěvek od Otkundes »

Elektronických předřadníků pro zářivky je více typů. Podle fotografie by to snad mohl být předřadník digitálně ovládaný, používaný většinou v rozsáhlejších osvětlovacích systémech, tuším řízení DALI? Ten pak nelze ovládat potenciometrem ani změnou napětí 0-10V. Zkuste se podívat na štítek, zda tam nenajdete slovo DALI...

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#74 Příspěvek od lantros7 »

Na ps vyleptáno BEGHELLI FG.4,ze strany součástek štítek s označením 2x36W FISSO 232176201.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#75 Příspěvek od Otkundes »

Obávám se, že Vám nepomůžu - tento předřadník neznám. Měl by být v (plechovém) krytu a na něm by měl být natištěn výrobní štítek s parametry.
Někdy tyto elektronické předřadniky zlobí, když (můžete ještě zkusit):
1) zda některá z trubic nemá na některém z konců přepáleno vlákno (žhavení), nebo nemá v patici špatný kontakt
2) zda některý z drátových propojů mezi trubicemi a předřadníkem není přerušen, nebo vytržen z pérové svorky.
Pak již snad jen provozní elektrikář...

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“