Rádio (nejen) Algena - můj první přijímač

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#61 Příspěvek od Artaban001 »

Fajn, když se to tady tak rozjelo, tak by stálo možná upravit název vlákna.
Ale jinak. Když pominu toho "Kieva", který mi fungoval nejlépe u hromosvodu a jinak byl citlivostí podobný tomu RIC3 (viz výše).
Potom jsem stavěl rádio Junosť, motala se tam takový špulka na toroid, byla to dost opruzující práce, a ten přijímač mi stejně nehrál.
Pak vyšla v amáru konstrukce z TA8122AN (nebo nějat tak), Ten mi hrál a docela pěkně a stereo. Pak nějaký to rádiečko s TDA7000 a ta7088, což byla brnkačka, tam nebylo ani co nastavovat.
Postavil jsem si pak mezifrekvenci z BA403 a oživil ji takovým tím tunerkem z 6-ti cívkama, hrálo to perfektně. Pak jsem postavil vstupní jednotku z TA7358AP a tu jsem oživil pomocí mezifrekvence z autorádia, ze kterýho jsem kuchnul ten výše zmiňovaný tuner. Potom jsem spojil svou VF část i MF a rádiečko z použitelnýma vlastnostma bylo na světě.
Když byl potřeba nějaký ten MF transformátor, vypájel jsem jich spousty z různých vraků.
No a kdybych uměl programovat, tak bych si postavil tuner z RDAčkem. Mám tady nějaký a je to speciálně určeno pro lidi špulek štítících se

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#62 Příspěvek od BOBOBO »

To by's musel Artabane rozdělit vlákno i na dobu před TA , BA , TDA , to jsme neznali ani z vypravování . :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#63 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše:Sendyx - to rádio do krabičky od sirek vyšlo v Amáru pod jménem "KŇOUR", zapojení bych ještě někde vyhrabal - ale po zkušenostech s Algenou/Dynilem už jsem ho ani stavět nezkoušel..
Kňour bylo funkční zapojení a dodnes mi funguje, akorát to chce na desetinu voltu správné napájení vůči pracovnímu bodu pro konkrétní sluchátko, jak se to trochu posune, tak už nemá zesílení. V několika minulých letech přišel ke slovu pro tyhle účely zajímavý obvod v pouzdře malého tranzistoru, MK484.
Rádia do krabičky do sirek nebyl žádný úlet Šraita nebo sovětských redaktorů, ale globální disciplína: http://www.mds975.co.uk/Content/trfradios.html

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#64 Příspěvek od mtajovsky »

Já jsem od krystalky pokračoval ve velké stylu :D díky stavebnici reflexního přijímače Máj (na jméno si jen matně vzpomínám, možná je to špatně) jakožto dárku na Vánoce. Byl to 5 tranzistorový reflexák, s komplementárním koncem. Na vstupu byl 155NU70. Výhodou byla komplexní stavebnice s perfektní překližkovou skříňkou, reproduktorem, ochrannou mřížkou, feritovou anténou, plošňákem a všemi součástkami včetně ovládacích knoflíků. Prodávala se v oranžové lepenkové krabici a stavěl jsem to někdy kolem roku 1967. Možná si někdo vzpomene. Dodnes mi hraje v kuchyni, ovšem ve skříňce je už VKV superhet. :)

Co se týče knížek, nejvíc bastlů jsem udělal podle "500 tranzistorových ...".

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#65 Příspěvek od Artaban001 »

BOBOBO píše:To by's musel Artabane rozdělit vlákno i na dobu před TA , BA , TDA , to jsme neznali ani z vypravování . :lol: :lol:
Já ty šváby neznal taky, ale když jsem "divoce bastlil", tak jsem zásadně používal součástky vyletované z různých desek, který se buď našli v kontejneru, nebo z nějaký darovaný nefunkční elektroniky. Třeba TA7358 byl v skoro každým rádiu, i v rákosnickým, měl jen jiný popis. Dokonce, když jsem jej nahradil za originál, rádio hrálo lépe. plánek zapojení jsem obkreslil z plošňáku, tenkrát jsem k inetu neměl přístup.
čítač jsem měl vyroben z digi stupnice z nějakýho autorádia Galaxis, nebo co se to tenkrát vozilo z Mexikoplacu z Vídně. Tato stupnice chodila až do 1GHZ, akorát signál musel mít vysokou uroveň a od hodnoty se muselo odečíst 10.7MHz (FM mezifrekvence). JInak od Klabala mám ještě někde celou knížku "stavíme jednoduché přijímače" a do toho jeho megaprojektu se mi moc nechtělo.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#66 Příspěvek od Dratak »

Ano, mohu potvrdit, Kňour byl skutečně funkční a to celkem dobře. KF525 a KC509. Pamatuju si jak se do něj nedal sehnat 100nF keramický kondenzátor, v Tesle je prostě tehdy neměli ani OMYLEM! Nějak jsem tam tehdy za něj "nadupal" 2x 47nF paralelně. A potom ten toroid. Mělo to tuším 50 závitů a vinulo se odprostřed, 25 závitů na každou stranu, aby se nemusel provlékat tak dlouhý drát. Pak si pamatuju jak jsem řezal chudáka MH7400, kterého jsem předtím zničil v Logitroniku (myslím že jedno hradlo snad měl ještě funkční) na ten konektor. Ale hrál mi a pomohl mi vždycky si zkrátit čas v té dloooooouhé frontě na obědy ve školní jídelně :) .

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od workhard »

Joo Kňour makal hezky, měl jsem tam i přepínač a přijímal dvě stanice. Někde ho taky ještě mám.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#68 Příspěvek od Crifodo »

Zkusil jsem tu algenu uplácat na zkušební desce. Na 1.3V NiCd aku to funguje, ale
1) optimum pro nastavení pracovního bodu MAA125 je dost úzké
2) nf zesilovač s KC507 zběsile kmital a musel se umravnit 22n mezi C a B.
Zvuk není zrovna HiFi a selektivita nic moc, chtělo by to zapojení asi líp modifikovat. No ale na těch pár součástek a pár desítek minut práce co by člověk chtěl.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#69 Příspěvek od Nagant »

Kňoura mám taky, hrál hezky (na telefonní sluchátko 50 ohmů). Ta Algena i po zapojení na zkušební desce nějak nešla co si pamatuju (jako ostatně většina těch věcí z Od krystalky..., jak uz tu psali i ostatní; z té knihy z rádií chodil dobře snad je jednotranzistorový přijímač napájený z citrónu.
Ale - byla to kniha, co u nás, u spousty kluků, vzbudila zájem o elektroniku a bastlení.)

Algena v mém podání měla být Dinyl, někde ty slepené krabičky možná ještě mám, ale nějak se mi nepodařilo to řezání smyčkou trafopájky.

Ještě k těm přijímačům. V nějakém červeném Amáru byl přímozesilující přijímač (s nějakými KC507 a dvěma hrotovými diodami), který fungoval výborně.

Pěkné retro téma! :D

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#70 Příspěvek od TAKJAN »

Taky jsem stavěl přijímače, ale od začátku FM. Hlavně pro příjem z rakous - music. Šlapali pěkně, tunery. Vrchol byla asi kmitočtová syntéza někdy v roce 88. Teslácké integr. neuměli ale přes 100 MHz..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#71 Příspěvek od Hill »

Artaban001 píše:Fajn, když se to tady tak rozjelo, tak by stálo možná (za to) upravit název vlákna....
Tak jsem to zkusil přejmenovat.
Je toho o deko víc, můžu to tak nechat?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#72 Příspěvek od Artaban001 »

Takhle jsem si to nějak představoval..

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#73 Příspěvek od FERYACT »

Když se kdekdo pochlubil svým přijímem tak chci přidat
zprávu co se mi nechtěně podařilo.Sestavil jsem TW40.
Stereo zesilovač a protože jsem neměl tandemové
potenciometry 2*100k a dal jsem 2*1M.Všechno dobré
ale bez vstupního signálu a potenciometry naplno jsem
slyšel Svobodnou Evropu.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#74 Příspěvek od Vogon »

Svobodná Evropa se dala poslouchat na elektronkové radiostanici ASTRA R-105d velmi čistě a bez rušení díky skvělé selektivitě stanice. A ještě jsem přelaďoval, teda spíš rozlaďoval vstupní obvody stanice RF-10 aby se na ní dalo poslochat rakouské Ö3. Akorát se nesmělo zaklíčovat.

Uživatelský avatar
Grafiaus
Příspěvky: 121
Registrován: 30 zář 2011, 02:00

#75 Příspěvek od Grafiaus »

O3 som na prvom svojom postavenom VKV diely podla AR2/77, /Nemec/ , len tak podla "ucha" naladeny , hmmm, parada, aj stereo , este stale ho s nostalgiou opatrujem , ale tusim od Klabala tie leptane cievky mi nikdy nesli .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“