Značení tranzistorů Tesla, jak vzniklo?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#61 Příspěvek od EKKAR »

Někde mám uloženejch pár kousků ne Tesla, ale myslím že mají potisk VALVO... Musel bych se jít podívat do nejspodnějšího šuplete v zadním regálu....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#62 Příspěvek od ok1hga »

nejsem až takovým paměťníkem, ale mám pocit, že tyto trandy se v žádném komerčním zařízení nevyskytly.

Někdy začátkem 80tých let, jsem jednomu známému mých rodičů,
opravoval naslouchátko a tam nějaké placaté tranzistory ve skle byly . . .
jestli to ale byly tranzistory TESLA opravdu nevím.
Měly na sobě zbytky černé barvy, která byla už částečně oloupaná.
Vypadalo to celé jako hliníková tabatěrka a napájeno to bylo dvěma NiCd 225mA/h knoflíky . . .
jinak jsem je jinde neviděl.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#63 Příspěvek od EKKAR »

Tak tyhle jsem našel - ty OC 45 od VALVO jsou snad v plastu nebo možná ve skle, navrchu je nátěr barvou - a OC 821 jsou skoro tutově v kovu, zespod jsou vidět pod barvou "zapuštěný" pravděpodobně skleněný průchodky ve dně futrálu. Označení (výrobce ???) HWF mi nic neříká - možná to někdo pozná.
Přílohy
OC 821.JPG
(254.01 KiB) Staženo 75 x
OC 45.JPG
(163.24 KiB) Staženo 57 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#64 Příspěvek od ok1hga »

EKKAR píše:OC 45 od VALVO jsou snad v plastu nebo možná ve skle, navrchu je nátěr barvou
tyhle mám taky,
jsou ve skle a uvnitř je silikonová vazelinka
kdysi jsem je oškrabal a zkoušel jako fotonky pro světelný telefon . . .
ale 101NU70 byla lepší . . .
jinak ty OC45 byly na deskách z nějakého sálového počítače . . .
Přílohy
VALVO OC45 101NU70.jpg
(228.18 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#65 Příspěvek od Zmije »

S křížkem po funuse, ale když už sem na to narazil.
Na stranách 72 - 73 knize J. Bém a kol. Československé polovodičové součástky, SNTL Praha 1973

se píše
Některé součástky rovnocenné se zahraničními výrobky byly označovány dřívějším tzv. evropským značením. Toto značení vychází ze systému používaného u elektronek, první písmeno nahrazuje číslem 0 (tj. bez žhavení). Např. 0A - dioda, 0C - nf tranzistor.
Následující číslo nemá žádný technický význam.

Současné značení je odvozeno z nového, tzv. evropského způsobu, Součástky pro spotřební elektroniku se označují znakem ze dvou písmen a tří čísel (např. KF506). Součástky pro průmyslovou elektroniku jsou značeny znakem ze tří písmen a dvou čísel (např. KSY62).
První písmeno udává materiál součástky G - germanium, K - křemík. Druhé písmeno udává hlavní předpokládané použití součístky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#66 Příspěvek od Hill »

EKKAR píše:...Označení (výrobce ???) HWF mi nic neříká - možná to někdo pozná.
Šest let je pryč, tak to už snad můžu prozradit (no, ve skutečnosti jsem si toho všiml až teď): VEB HFO (od 1.1.1959), později VEB HWF, znamenelo "Halbleiterwerk Frankfurt (Oder)", po našem "Závody na polovodiče Frankfurt nad Odrou, národní podnik".
Před pádem Zdi vyráběl 70 % všech polovodičů vyrobených v NDR, největším odběratelem nezapouzdřených čipů byl Robotron, divize "Dickschichtkreise", což znamená tlustovrstvé, hybridní, integráky.
Neviditelná ruka trhu si utrhla, co mohla, a poslední v roce 1992 jen zhasnul světla.
Kdybys hledal, kde to je, vezmi to po proudu Odry: ta část města na polském břehu se jmenuje Słubice...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“