Nastavení správné rychlosti posuvu pásku u kazeťáku

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od cputakt »

Dnes je to docela přesné párkrát jsem tady o tom četl a jako majitel gramofonu to potvrzuji protože právě motory gramofonu drží otáčky podle kmitočtu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#62 Příspěvek od Artaban001 »

xsc píše:Docela by mě zajímalo, jak je to dnes přesná metoda. Protože nebýval udržován přesný kmitočet sítě, ale jen počet kmitů za den (za komančů ani to ne). Byl tak rozdíl mezi kmitočtem ve špičce a v noci.
Tenkrát - snad mě někdo upřesní, do kdy - se právě dodržoval co nejpřesnější aktuální kmitočet 50Hz. V sousedních "západních" státech se musel za den dodat přesný počet "sinusovek". Takže ráno když byl kmitočet vyšší, odpoledne jej museli snížit, aby to dodrželi. Nevím, zda se tato praxe sjednotila v rámci EU. Jinak když se radiobudík týdně seknul o minutu, tak pro jednoduchý, 3-ma tranzistorama řízený regulátor otáček magnetofonu to bylo dostačující referenční kmitočet. Pro fajnšmekry není problém vyrobit krystalem řízený normál i jiného kmitočtu (který musí použít jak pro nahrátí na zaručeně dobrým stroji, tak pro nastavování)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#63 Příspěvek od xsc »

Až na to, že za komančů se budík řízený sítí seknul klidně o 20 minut - vždy se zpozdil.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#64 Příspěvek od Kvicala_r »

Řekl bych tak v r. 1997 sem byl v Dukovanech a tam taky zmiňovali počet cyklů za den. Výhodou prý bylo, že když utekli o nějakou desetinku Hz ten odebíraný výkon se malinko "snížil" a po překlenutí špičky ty periody následně zase dohnali. Měřit sem to nikdy nezkoušel

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#65 Příspěvek od TAKJAN »

Určitě dodržují kmitočet/počet period. Budík řízený pouze sítí se za 4 roky nerozešel ani o dvě-tři minuty.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“