Akustický spínač na ovládání vrhačky asfaltových terčů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#61 Příspěvek od Jarda52 »

Těch 5V bude stačit pro napájení všech IO doufám. No, chtělo by to , aby ten 555 sepnul až tak za vteřinu nebo půl vteřiny po spuštění vrhačky, to ještě nestačí střelec vystřelit a pak by nystala teprve ta prodleva 4 vteřiny. Ještě jsem koukal na ten 4078 a tam jsou dvy výstupy J a K a ten jeden je jako OR a ten druhý NOR. Kdyby to bylo na tom výstupu OR, tak by byla log 1 na výstupu 4078 při sepnutém spínači z těch pěti. Takhle je to na tom výstupu Nor a to by tam byla 0 na výstupu. Jestli jsem to dobře pochopil podle zapojení v Datasheetu. Jak ty pasivní součástky kolem hradel, jsou tam nějaké potřeba ?

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#62 Příspěvek od 1N4148 »

Těch 5V bude stačit pro napájení všech IO doufám.
Ano.
No, chtělo by to , aby ten 555 sepnul až tak za vteřinu nebo půl vteřiny po spuštění vrhačky, to ještě nestačí střelec vystřelit a pak by nystala teprve ta prodleva 4 vteřiny.
Myslím, že prodleva 0,1 vteřiny bude stačit, jde jen o to, aby seplo relé spouštějící vrhačku.
Ještě jsem koukal na ten 4078 a tam jsou dvy výstupy J a K a ten jeden je jako OR a ten druhý NOR. Kdyby to bylo na tom výstupu OR, tak by byla log 1 na výstupu 4078 při sepnutém spínači z těch pěti. Takhle je to na tom výstupu Nor a to by tam byla 0 na výstupu. Jestli jsem to dobře pochopil podle zapojení v Datasheetu.
Chápeš to správně. Kdyby to bylo zapojeno na výstup OR, musel bych přidat ještě jeden člen NOT za výstup 555.
Jak ty pasivní součástky kolem hradel, jsou tam nějaké potřeba ?
Zřejmě asi ne.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#63 Příspěvek od Jarda52 »

Děkuji za vysvětlení, ale jak docílíme zpoždění těch 0,1 vteřiny, nebo to bude samo i tak ? Ještě bych se zeptal, proč nejsou uzeměny ty 3 IO 4012, 4069 a 4017 ? To nemusí být ? A proč je svedený vstup 4012 č.4 a 5 na vývody pro uzemění č. 7 a 8 u 4017 ? To má nějaký význam ?

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#64 Příspěvek od 1N4148 »

Zpoždění bude určitě menší (v milisekundách). Bude se tam asi muset přidat nějaký zpoždovací člen. Zatím nevím jaký.
Ty 3 IO uzemněné jsou, stačí se podívat, kam jsou připojeny piny 7 (u 4017 pin 8 )
Piny 4 a 5 u 4012 musí být uzemněné, protože jsou to další vstupy NAND hradla (to je 4 vstupové) to samé je i u pinů 10-12 u 4078.
Pin 8 u 4017 je zem, jak už jsem psal, a není spojený s pinem 7.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od workhard »

Na podobném principu (mikrofon, tvarovač, pár 555 a 4034) jsem si udělal barevnou hudbu a můžu vás ujistit, že to dost žije svým vlastním životem, což u barevné hudby není na závadu, ale tady je to trochu o něčem jiném.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#66 Příspěvek od Jarda52 »

Díky, pravda, že jsou ty volné vstupy i ty 3 IO uzeměné, nevšinl jsem si a nevěděl jsem , že musí být vlné vstupy hradel uzeměné. Kdo se nezeptá, nic se nedozví. :D

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#67 Příspěvek od Jarda52 »

Ještě mně napadlo, co tam přidat ještě jednu 555, která by zablokovala na tu půlvteřinu nebo vteřinu tu stávající 555. Ještě bych se chtěl zeptat, byl by nějaký velký problém vzít signál pro tu 4017 od něku jinud , aby aktivace a posun spouštěčů proběhla až po té prodlevě 4 vteřiny, že by třeba ledka signalizovala u mikrofonu stav připravenosti a střelec by věděl, že může dát hlasový povel k vypuštění dalšího terče. Aby třeba některý střelec nebyl rychlejší a nevolal zbytečně než skončí ta prodleva.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“