Stavba osciloskopu - problém s ostrostí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#61 Příspěvek od jakubrosler »

To je mi jasné. Z fantastronu taky pila jde.
Problém ale je, že po zesílení není průběh lineární, na začátku a konci je průběh míň strmý než uprostřed, špičky se zaoblují.
Návrat paprsku zpět mě snad nemusí trápit, neboť je zatemněn.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#62 Příspěvek od FERYACT »

Ten zesilovač je tak jednoduchý že by byl zázrak když bys byl s ním spokojený.Převodní charky elektronek nejsou lineární,takže vzhledem k rozkmitu nenajdeš lineární pracovní prostor.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#63 Příspěvek od jakubrosler »

No a jak se to teda má řešit, aby to lineární bylo?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#64 Příspěvek od jandu »

Daj sem presne tú schému, aj to, s akou obrazovkou to más postavené.

Zajtra sem dám schému jednoduchého skopu od Tauša. Má aj zhášanie spätného behu.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#65 Příspěvek od jakubrosler »

Tady je snad úplné aktuální schéma.
Přílohy
Schéma 2.png
(27.1 KiB) Staženo 174 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#66 Příspěvek od jandu »

Ten kondenzátor C32 (a R49 s potmetrom) je "veľmi" bizarné zapojenie. Vnáša do symetrického zapojenia nesymetriu - vlastne degraduje jeho vlastnosti a môže byť príčinou skreslenia píly.
Na posun (stredenie) lúča použij radšej nastavenie mriežkového napätia v bode R14/C11, ako je to v schéme z AR.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#67 Příspěvek od jakubrosler »

Díky, zkusím to. Ale tohle jsem tam dobastloval až po čase a ty problémy byly už předtím.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#68 Příspěvek od jandu »

Dávam sľúbenú schému z Tauš-a

R29/2M7/ a C16/680pf/ je obvod zhášania zpätného behu

Viem, schéma je neostrá, no sen lepšiu neviem dať. Ak potrebuješ lepšiu čitateľnosť, pošlem Ti cez e-mail.
Přílohy
doska B.jpg
(135.43 KiB) Staženo 33 x
doska A.jpg
(189.99 KiB) Staženo 44 x
schéma.jpg
(149.94 KiB) Staženo 132 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#69 Příspěvek od jandu »

Takto je nastavovanie polohy ideálne. A v schéme je aj spôsob nastavenia citlivosti/zosilnenia stupňa.
Přílohy
poloha lúča.jpg
(279.97 KiB) Staženo 98 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#70 Příspěvek od jakubrosler »

To schéma znám, bylo přetištěné v Lampárně od Jaroslava Vlacha. Ale tady je použito pro osu X nesymetrické vychylování pouze signálem z anody fantastronu.
To by ale pro použitou 8LO28I nemohlo stačit, protože má citlivost destiček X pouze 0,13 mm/V, kdežto 7QR20 má nejméně dvakrát tolik.
S tímhle zapojením bych nedosáhl roztažení přes celé stínítko.

Moje zapojení zesilovače Y je víceméně inspirováno tímhle, ale protože jsem neměl E180F, upravil jsem ho pro EF184.

A v tom maďarským schématu mi přijde, že ten zesilovač takhle nedosahuje největšího zesílení, protože napětí na anodě nemůže jít pod polovinu napájecího. Tohle zapojení by mělo mít větší linearitu, nebo jaký je důvod použití tak velkých katodových odporů?. Podle mě bych takhle totiž taky nedosáhl dostatečného rozkmitu.

A jaký mají smysl ty odpory 100 Ω na mřížkách?

EDIT: Zkusil jsem to nastavení polohy X změnou napětí na mřížce druhé elektronky (a tim pádem jsem vyhodil ten obvod v anodě) a výsledek nic moc.

Dalším problémem (který je tu od počátku). je, že časová základna synchronizuje jenom při některých kmitočtech. Lze nastavit kmitočty, při kterých to synchronizuje, ale většinou spíš vidim na stínítku zelenou patlaninu. Lze tu vazbu, která synchronizuje, nějak posílit?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#71 Příspěvek od FERYACT »

To jakubrosler:100 ohm v mřížkách se dává aby se zabránilo zakmitávání.Uvědom si že máš generátor pily který není ničím svázán z pozorovanou frekvencí, takže je pouze náhoda že občas něco uvidíš.Lepší osciloskopy spustí pilu až je zapotřebí.
Znamenalo by to pro tebe udělat pilu která by neměla volný běh, ale byla by labilní, aby se dala synchronizovat pozorovaným průběhem.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#72 Příspěvek od jakubrosler »

Ty synchronizace tam už je, je provedena vazbou přes C17 a R30. Akorát pro některé poměry frekvence časové základny a pozorovaného průběhu asi není dostatečná.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#73 Příspěvek od jakubrosler »

Tak jsem se k tomu po delší době opět dostal. Sehnal jsem novou ECC85 a zesilovač X šlape jak hodinky.
Zjistil jsem ale divnou věc. Na vyšších rozsazích (míněno vyšší frekvence) je průběh z fantastronu v pohodě, ale na tom nejnižším už je pila z něj lezoucí dosti "ohlodaná". A takto se chovají oba fantastrony, které jsem zkoušel: Od Danyka i jakýsi německý.

Moje otázka zní: Je tohle vlastnost všech fantastronů, nebo dělám něco blbě?

Zkoušel jsem i výše zmíněnou časovou základnu z AMARA a výsledek taky nic moc.

Díky za odpověď.
Přílohy
26. Fantastron něm. - rychlejší + anoda.jpg
(246.39 KiB) Staženo 20 x
28. Fantastron něm. nejpomalejší.jpg
(245.08 KiB) Staženo 19 x
25. Fantastron Danyk - nejpomalejší.JPG
(223.55 KiB) Staženo 16 x
27. ČZ z AMARA.JPG
(223.74 KiB) Staženo 17 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#74 Příspěvek od FERYACT »

Lepší osciloskopy používají něco složitějšího než fantastron.Bohužel.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#75 Příspěvek od jandu »

To je dobré, ak to skúmaš. Nasleduje II. etapa - vyskúšať iné zapojenie čz.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“