kde akumulovat 325V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#61 Příspěvek od Mira_A »

tomasjedno píše:
Mira_A píše: Electronics Assembly
With DC-DC Converter and
Controller Electronics
To je u tebe ten měnič z napětí paralelně spojených kondů (36.000 F, 0,5...2,7V) na 12V/1800A?
Podle mne je to jenom spínaný proudový zdroj k nabíjení těch kondů (nabíjí se to 1/4-1/2 hodiny), a ty kondy jsou buďto všech 12 v serii (napětí 24V, 250F) nebo spíš je v serii 6 paralelních dvojic (napětí 12V, 1000F tj. 3,3 Ah při úplném vybití) a napájejí startér z kondů direkt bez jakékoli elektroniky.
Uvádějí 1800A po dobu 3s, tj. 1,5 Ah, čili počítají vybíjení cca jen z poloviny. On by ten startér při nulovém napětí taky asi moc netočil :lol:
Ale tady je jiný problém , proč se to dělá i s měničem a kondy se dávají pararelně. Někde jsem to četl jako možnost.
Důvod je ten , že články se nerovnoměrně nabíjejí , takže se vůbec nedoporučuje jejich sériové zapojení bez pasivního odporového nebo jiného aktivního vyrovnávače pro každý článek. Ty aktivní vyrovnávače jsou dost nákladné a musí být umístěny pararelně s každým článkem.
Když tam vyrovávač není , nějaký článek co se nabije na víc jak 2,7V
odejde do věčných lovišť a s ním pak rychle i ostatní články.
Pokud se použije pasivní odporový vyrovnávač, tak se články zase rychle vybijí , proto se přistoupilo k aktivnímu vyrovnávání , ale to má taky svou vnitřní spotřebu. Takže byla úvaha použít DC/DC konvertoru při pararelním zapojení článku. To jsem si nevymyslel stačí se podívat po internetu je o tom publikováno pár článků.
Vidíš tam nějaký vyrovnávač? Já teda né.

Kdyby to byl měnič na sériové řazení musel by jít ke každému článku zvlášť drát. Je možné , že v měniči budou třeba dva vyrovnávače a zapojení bude seriopararelní (dvě pararelní sekce). Třeba 2,7- 5,4V DC na 12DC.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#62 Příspěvek od tomasjedno »

Mira_A píše:Vidíš tam nějaký vyrovnávač? Já teda né.
...
Kdyby to byl měnič na sériové řazení musel by jít ke každému článku zvlášť drát....
Bude tam nejspíš něco jako tohle: kit pro 6 kondů seriově. Návod k montáži.
Stojí to asi tolik co jeden kond a je to mnohem realističtější než 22kW měnič s výstupem 12V / 1800A. Ostatně i 6 měničů 12V-> 2,5V/7A si v té krabici dovedu představit mnohem snáze.

BTW, během rychlého nabíjení vlastně vyrovnávání není nezbytné (stačí vyrovnávat svodové proudy), protože když se 6 seriově zapojených kondů nabije na 14,2 V, a jeden z nich bude mít o 20% menší kapacitu než ostatních 5 (worst case), tak se ten jeden nabije na 2,75 V (neopakovatelné max. napětí je 2,85 V). A výrobce jistě nemá problém je třídit i v menší toleranci (třeba i tak, že do každé paralelní dvojice vybere jeden s větší a jeden s menší kapacitou).
Přílohy
image.jpg
(150.03 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#63 Příspěvek od Mira_A »

tomasjedno píše:BTW, během rychlého nabíjení vlastně vyrovnávání není nezbytné (stačí vyrovnávat svodové proudy), protože když se 6 seriově zapojených kondů nabije na 14,2 V, a jeden z nich bude mít o 20% menší kapacitu než ostatních 5 (worst case), tak se ten jeden nabije na 2,75 V (neopakovatelné max. napětí je 2,85 V).
Koupil jsem 5 kondů (5F na 2.5V) jen tak na test.
Jak jsem je nabíjel poprvé zkušebně , tak jsem si taky říkal , že když jim dám o 20% menší napětí nemůžou se přebít. Na jednom bylo dokonce 3.3 V na dvou 2.75 a na ostatních cca 1.5V. Naštěstí ten co na něm bylo 3.3V vypadá zdravě. Teď jsem to teda vyřešil tak , že jsem dal na každý zelenou led diodu , ale problém je , že se mohou udajně při vybíjení přepólovat , značná stráta energie při vyrovnávání. Další věc je , že se samovolně rychleji vybíjejí , přece i nerozsvícená LED má vnitřní odpor , takže napětí pomalu klesá.
Články jsem dobil cca na 2,3V , Včera to kleslo cca na 1,5V článek a dnes už je tam jen 1,3V. Bez diod to za den kleslo ze 2V na 1.9V.

Aktivní vyrovnávač , co mají se podobá tomuto. Ale moc se mi nelíbí neboť si myslím , že přes R1 a R2 se to musí vybíjet.
Přílohy
ultracapacitor (R9 2,7R 5W , T2 BC868 , IC1 TL431).gif
(11.67 KiB) Staženo 40 x
ultracapacitor led diode_balancer.jpg
Jednoduchý s LED diodama
(50.35 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#64 Příspěvek od tomasjedno »

Mira_A píše:Aktivní vyrovnávač , co mají se podobá tomuto. Ale moc se mi nelíbí neboť si myslím , že přes R1 a R2 se to musí vybíjet.
Balancér od Maxwella má při 25ºC svodový proud < 50 µA, což je 1/100 svodového proudu zformovaného kondu 3kF.
Mira_A píše:Koupil jsem 5 kondů (5F na 2.5V) jen tak na test.
Jak jsem je nabíjel poprvé zkušebně , tak jsem si taky říkal , že když jim dám o 20% menší napětí nemůžou se přebít. Na jednom bylo dokonce 3.3 V na dvou 2.75 a na ostatních cca 1.5V.
A jak jsi je (nové, nezformované) nabíjel? Formovat je v sérii malým proudem není dobrý nápad, napětí se rozdělí spíš podle svodů než podle kapacit.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#65 Příspěvek od Mira_A »

tomasjedno píše:A jak jsi je (nové, nezformované) nabíjel? Formovat je v sérii malým proudem není dobrý nápad, napětí se rozdělí spíš podle svodů než podle kapacit.
O nutnosti formátování jsem nikde nečetl , na to se podívám.
Proud byl ale dost vysoký cca 700mA stejnosměrných (doporučeno je max. 1,3A)

http://www.tme.eu/en/details/dre5_2.5/s ... rs/samxon/#

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#66 Příspěvek od tomasjedno »

Ellyty se formují, akumulátory se formují, proč by se ausgerechnet ultrakondenzátory neformovaly? To není o nutnosti, ale o tom, že tam takový proces probíhá. Ten svodový proud uváděný Maxwellem u kondu 3 kF je po třech dnech na nominálním napětí, u těch tvých Samxonů po půlhodině.

700 mA se to nabíjelo 15 s. To už po těch 15 s bylo na nich rozhozené napětí od 1,5 do 3,3 V/kus, anebo jsi to naměřil až po nějaké době?

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#67 Příspěvek od Mira_A »

Zjistil jsem to hned , přikládal jsem napětí cca 10V na 5ks po chvilkách a vždy změřil napětí. Pak jsem rychle vybil ten hodně přebitý. U některých to napětí rostlo výrazně rychleji. Takže ze začátku to vypadalo v pořádku.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#68 Příspěvek od tomasjedno »

Podle tvého popisu to vypadá, že měl z počátku cca poloviční kapacitu. Asi z jiné série, jinak skladovaný...
Pro pokusy se seriovým řazením bude asi užitečné je nejdřív jednotlivě zformovat a oměřit, jinak je to sázka do loterie.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“