Lze upravit příjmač RFT Prominent De Luxe 214 do pásma CCIR?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#61 Příspěvek od Hill »

Tady bych nevymýšlel už vymyšlené: vyštípni C11 a C15, zmenši C14 na 3,9 pF.
Jadérkem L4 nalaď spodní konec stupnice, jadérkem L2 nastav maximum příjmu na nějaké stanici kolem 93 MHz.
Trimrem C21 nastav horní konec stupnice, trimrem C20 nastav maximum příjmu na stanici kolem 105 MHz.
Protože se změnou nastavení trimru C21 posune i dolní konec stupnice, dolaď znovu L4, tím se posune horní konec stupnice, tak ty konce střídavě (dolní a horní konec stupnice) po malých krocích těmi L4 a C21 dolaď.
A pak stejně střídavě dolaď L2 nejčistší příjem na stanici kolem 95 MHz a trimrem na jiné stanici kolem 103 - 105 MHz. I to neškodí dvakrát třikrát zopakovat.
A nakonec vyměň C8, tam stačí asi 33 pF, a C9 stačí 6p8.

Jo, kdyby trimry byly některý na maximální kapacitě (což se mi tedy stalo ve vstupní jednotce RFT jen jednou, jinak ne), a bylo by potřeba víc, dej místo C15 a C11 kondíky s kapacitou 6p8. Ale nejspíš tam nebude potřeba dávat žádný.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#62 Příspěvek od elektrosvit »

@Hill:
To je ta novější, "křemíková" vstupní jednotka? V ní jsem jen odpojil C11 a C15 a doladil a obsáhnul celé pásmo až do 108 MHz. Na C8 a C9 jsem nešahal. Ve Stern Garantu, Saturnu i Stereo Juniorovi.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#63 Příspěvek od Hifista »

Tento vkv díl je typizovaný a byl používán jak ve stolních tak i v přenosných prijímačích jednoduššího provedení. Byl vyráběn pro normu OIRT a v provedení CCIR byly varianty pro mezní kmitočty 100, 104, 108 MHz. Takže si projdi schemata RFT rádií a snad tam najdeš i jejich vývozní variantu do 108MHz. Oni většinou pro vnitřní trh používali verzi do 104MHz. V tomto provedení se na konci 80tých let prodávaly i na našem trhu přijímače Saturn 423.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#64 Příspěvek od ronoda »

Fotka bídná, snad jsem to trefil. Zítra jdu do toho. Díky za rady.
Přílohy
RR_CCIR.jpg

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#65 Příspěvek od patrikvarga »

ronoda píše:nebo jestli někdo nemá alespoň schéma s jednotkou CCIR.
http://www.nvhr.nl/gfgf/schema.asp?Merk ... mitted=yes
Přílohy
SaturnMR421 88-104 MHz a.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#66 Příspěvek od ronoda »

patrikvarga*** dobrý odkaz na DDR výrobky :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#67 Příspěvek od masar »

To není jen na výrobky DDR, ale i jiných výrobců.
:wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#68 Příspěvek od sinclair »

V depozitáři jsem našel poměrně pohledný, polský stolní přijímač AMOR.
Vzhledem/designem je to takový takový chudý příbuzný Prométhea a Orfea, včetně těch lisovaných pilin zespoda a dřevěného lamina na kastli :D
Vím o něm, že měl na FM poměrně dobrou citlivost jen na dvojlinkový dipól na okně.
S přídavnou plochou reprobedýnkou asi 10L naležato, s půdorysem boku jako přijímač, osazenou jedním ARO4508 a ARV088, přijímač položen na bedýnce, hrál léta v kuchyni, na 150L ledničce Calex opravdu velice příjemně :D
Má ale FM OIRT - co je v něm za vstupní díl? Lze jej upravit na CCIR?
Stupnice je sice v MHz, ale je poměrně dlouhá. Kromě toho náhodou vím, že v Polsku lze za pár babek v jednom "sklepu" sehnat celou tu lomenou, acrylovou stupnici a s CCIR dělením.
Jde hlavně o ten vstup - zřejmě přeladitelnej bude, když přijímač vyráběli i pro Němce s CCIR.
Já sám ale nevím jak. Tedy zhruba vím, ale tady jsou evidentně lidi, co VĚDÍ.
Poradíte prosím? Schéma či servis prosím po ruce někdo náhodou nemáte?
Přiznávám se, že jsem ho nějak cíleně ještě nehledal, je to už hodně stará věc. Přijímač je ve velmi pěkném stavu, jako donesený z té kuchyně a ani nemá zapatlaný panel od těsta :D
Ale takovej Elektrosvit ho jistě má v archivu :D

P.S. : Tři kompletní Saturny mám taky. Kdyby někdo chtěl. Dostal jsem to společně se třemi Sniezkami a pár dalšími typy vyřazený z lázní, ale v dobrým stavu.

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#69 Příspěvek od pajap »

Jestli nikdo nemá, zkusil bych požádat zde:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000976
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#70 Příspěvek od Hifista »

Amor a jeho odvozeniny jsou v jednodeskovém provedení. Vkv vstup je bez jakéhokoliv dalšího stínění proveden na základní desce. Tento přístroj jde přeladit jednoduše-viz schema. Přeladění je totožné s dalšími modely - Amor, Junior, Contessa, Jubilat a další, jelikož vkv vstup je ve všech těchto modelech proveden totožně. Po správně provedeném přeladění mají tato rádia dobrou citlivost a pohodlně se ladí díky velmi dlouhé stupnici.
Přikládám aspoň jednu variantu pro přeladění. Z vlastní zkušenosti doporučuji místo pevných kapacit dosadit dolaďovací trimry (jak je v návodu uvedeno), aby sladění bylo perfektní. Plošné spoje jsou na tuto eventualitu připravené.
Přílohy
Přeladění Junior.pdf
(37.98 KiB) Staženo 220 x

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#71 Příspěvek od ronoda »

schema Amoru
Přílohy
amor_maly.jpg

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#72 Příspěvek od Hifista »

Výše uveřejněné schema "Amor" není zrovna vhodné, protože jde o vývozní provedení, které má vkv vstup zapojený odlišně od verzí sem dovážených, anebo určených provnitřní polský trh. Další schema je již to pravé. Jak už jsem v předchozím psal, v Polsku používali zcela stejné zapojení pro celou řadu různě vypadajících a různě nazvaných rádií, ale uvnitř bylo řešeno vše stejně.
Přílohy
Unitra Contessa.gif
(126.69 KiB) Staženo 205 x

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#73 Příspěvek od ronoda »

sinclair píše: ...kromě toho náhodou vím, že v Polsku lze za pár babek v jednom "sklepu" sehnat celou tu lomenou, acrylovou stupnici a s CCIR dělením...
Taky tady mám v "depozitáři" dva monofonní a jeden stereo Amor. Nějak se mi tohle provedení líbí z hlediska ergonometrie. Konec konců mám vzdělání a hlavně praxi na ergonometrii výrobků a nástrojů. V Tesle to byly mechanické díly výrobků (už jsem to tady někde psal) Další povedený mám Prometheus, Strečno, Stereo Rytmus, nějakou Sabu. Stroje které jsou pozorovatelné (čitelné od -90st. do +45st.) U starých radií do byla běžná věc, že stupnice byla skloněná (+30 až +45st.) dokonce některé ji měli nastavitelnou. Většina pozdějších výrobků byla dobře čitelná pouze při 0 st.
(v úrovni očí) Např. SM260, T814a. Pokud byli výš nebo níž, je vidět za stupnici, na boky měřáků a hlavně není na ně pořádně vidět.
---hmm, to jsem se dostal někam jinam:-) Pro sinclaira, můžeš mi napsat na SZ, kde je ten sklep? Hodně jezdím na motorce, tak kdybych byl náhodou někde poblíž;-) Úmyslně bych tam nejel.
Přílohy
talisman10.jpg
Beseda.jpg
Naposledy upravil(a) ronoda dne 07 říj 2018, 12:57, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#74 Příspěvek od Hifista »

Na polském Allegru se inzerují stupnice s CCIR pro přeladěné přístroje, ale je problém se zasláním do zahraničí. Sám bych pořeboval tři druhy, ale dojet k prodejci osobně se mi nevyplatí, protože to je přes 100km. Jde ale o stupnice do polských receiverů - do stolních rádií nenabízí žádnou.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#75 Příspěvek od ronoda »

100km? Na motorce není problém 500km za den. Nejvíc jsem "dal" 940km.
Tisícovku jsem ještě nepokořil:-)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“