Aritma labor. zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#61 Příspěvek od EKKAR »

Ta tabulka se mi zdá nějak divná. U plechů M5 až M29 je u všech typů součet šířek obou okýnek pro vinutí větší než šířka středního sloupku (z osobní zkušenosti potvrzuju, že to odpovídá reálu), zatímco u typu M34 je to číslo stejný - já mám takovej pocit, jestli tam není chyba a ty okýnka nejsou široký 19mm místo tabulkou uváděnejch 17mm. Bohužel nemám tak široký jádro k dispozici abych to ověřil. Největší "emko" jaký mám k dispozici je myslím M23 ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#62 Příspěvek od danhard »

Je to v pořádku.
Čím větší trafo, tím lepší plnění okéna.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#63 Příspěvek od Celeron »

Sinclaire, asi to je opravdu ten dederón. Představ si kombinaci tvaru toho M plechu v Masarově tabulce vpravo a vlevo, 4 díry a středovej "žlábek". To jsem na našich M-kách neviděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#64 Příspěvek od sinclair »

No a rozměr?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#65 Příspěvek od Celeron »

Informace již byla podána 7. března 6:11 PM :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#66 Příspěvek od sinclair »

Tak jo. Sloupek 40x42 ale nemůže dávat výkon 250VA.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#67 Příspěvek od Celeron »

Žil jsem v domnění, že se to zjednodušeně počítalo (4 x 4,2). Asi jsem zapoměl odečíst účinnost cca 0,7.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#68 Příspěvek od sinclair »

Ona je zrovna u velkého M-ka ta účinnost o dost lepší, ale v podstatě máš pravdu. Těch cca 16cm2 se prostě nedá brát jako plných, potřebný koeficient to při sycení 1T srazí až někam na 180VA při průřezu skoro 18cm2.
U jádra M34b se sloupkem 34x52.
Němci sice kdysi uměli dělat M-plechy, co snášely i 1,2T bez oteplení, ale ta doba se už bohužel nevrátí. Když už nic, tak výroba určitě nebyla levná.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od Habesan »

Celeron píše:Na tom 12,5W NU-čku se tedy opravdu v žádným režimu nevypálí víc než 8W.
A jelikož ten zdroj dokáže dodávat do výstupu trvale jenom 48W, není nutné, aby v něm bylo 250W trafo.

To by bylo potřeba, kdyby existoval režim, ve kterém má účinnost jenom 20%.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#70 Příspěvek od masar »

Habesan píše:A jelikož ten zdroj dokáže dodávat do výstupu trvale jenom 48W, není nutné, aby v něm bylo 250W trafo...
Tak to ses poněkud "upsal". Jednak zapomínáš na to, že trafo nekrmí jen výstupy zdroje, ale také zdroj samotný (tzn. účinnost) a jednak na to, že v něm není 250W trafo. Výrobce uvádí příkon zdroje 130W.
Jak už tady psal sinclair, jádro tvaru M má mnohem menší přenášený výkon, než stejný průřez jádra tvaru EI, pro který máme zřejmě všichni vžitý přibližný vzoreček P=S².
Stačí se podívat na tuto tabulku, potvrzující sinclairova slova:
Obrázek
I když je trafo zdroje dostatečně dimenzované, nemá zase takovou rezervu, jak by si možná Celeron přál...
:wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#71 Příspěvek od Celeron »

Habesan píše: A jelikož ten zdroj dokáže dodávat do výstupu trvale jenom 48W, není nutné, aby v něm bylo 250W trafo.
Nějak divně to počítáš. Levej dává na výstupu 24W, pravej 36W. No a o účinnosti tu psal Masar.
Dnes jsem obě půlky spojil do série a zatížil odporem na 1,1A. Po hodině mělo trafo pyrometrem 39 stupňů a chladiče koncáků 35 stupňů. Nejteplejší byly 1A diody gréce. Podle mě to má rezervu jak kráva a ty zdroje při zatížení jen jednoho by po úpravě bez problému dvojnásobek zvládly.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#72 Příspěvek od sinclair »

Za tu německou tabulku masare moc díky.
Jistěže bude trafo předimenzované, asi kvůli oteplení při delším provozu.
Určitě rezervu má. Pokud ji využiješ, trafo začne asi už topit a ovlivňovat tepelnou stabilitu okolního bambusu.
Určitě i dost klesne napětí na tech sekundárních odbočkách.
Každopádně bych u M-jádra 40x42 nepočítal s výkonem vyšším, než asi těch 130VA, co uvádí masar. Krátkodobě určitě těch 150-160VA dá, protože M-ka jsou obecně tvrdší.
Německý plech se žlábkem /ten žlábek mají i M-trafa zesilovačů Regent-Vermona/ výrobce použil pravděpodobně proto, že tyto německé plechy mají asi poloviční ztráty, než české plechy.
Německé budou mít okolo 1,2-1,3W/kg, ale české nejméně dvojnásobek. To mám vyzkoušený z převíjení několika traf, pocházejících ze zničených Regentů. Tam, kde je origoš české M-ko už horké /v TW120/, tam jsou německé plechy furt jen vlažné.
Takže dovozové jádro je tam asi proto, aby trafo ten zdroj zbytečně nevytápělo, když je teda osazení bambusový.
M-plechy mají proti EI velkou obecnou výhodu většího prostoru pro vinutí. Takže trafa s více vinutími či odbočkami, jsou na nich líp vyrobitelný.
Díky kratší dráze přerušení mg. toku jsou výsledný M-trafa i tvrdší, než srovnatelný výkony na EI jádrech, kde je tok přerušený 3x. Německá nízkoztrátová jádra lze pravděpodobně i více sytit a zřejmě bez hrozby velkého vytápění.
Obecně se u M-ka udávala vždy vyšší účinnost, než u stejných průřezů EI.
Z hospodářských důvodů ale nebylo žádoucí M-ka tady příliš používat, neboť při výrobě vznikal odpad, který u EI není.
Proto se v ČSSR dělala M-ka jen do těch 180VA jako M34b a vše větší je jednoúčelově dovezený.
Result:
Dva výkonnější zdroje z něj zcela jistě nenakrmíš. Pokud ano, ne dlouhodobě. Nechceš pořídit nějaký fotky? Mě by to provedení zajímalo, nikdy jsem ten zdroj neviděl. A první Ge Mesity byly taky slušný orloje.

Podle té německé tabulky je tam jádro německy značené M102a.
My ho značíme M34a. Maximálka teda 120VA při 1,2T a při šířce středního sloupku opravdu 34mm.
Jirko, dost to při měření zvenčí klame. Skládaná pertinaxová cívka pro M-plechy, mívá širší ty boční zajišťovací výstupky. Zvenčí to pak vypadá, jako by střední část plechu byla širší, ale ve skutečnosti není.
Když to trafo změříš zvenku jako celek, tak bude určitě mít 102x102mm.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od Habesan »

masar píše:Výrobce uvádí příkon zdroje 130W.
Ano, a těch 130W je zároveň (dovolený) příkon toho trafa.

Trvalá zatížitelnost je 0,8 A. Takže 24V dokáže dodávat (trvale) 19,2W a 36V dodá 28,8W.
V součtu 48W.
Takže účinnost v tomhle režimu je cca 37%.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#74 Příspěvek od masar »

No v tomto případě bude dimenzování (velikost) trafa silně podléhat požadavkům na množství jeho vinutí. Sekundárních sekcí je celkem 19(sic!), z nichž 8 je samostatných. Takový trafo bych teda nechtěl vinout...
:wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#75 Příspěvek od masar »

Překreslil jsem to schema. Snad je to teď lépe srozumitelné.
:wink:
Přílohy
OP280.png
Naposledy upravil(a) masar dne 14 bře 2020, 22:39, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“