Mikrophona 310 - vyřešeno

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od pajosek2 »

Tak jsi zase o kousek dálale tehle kondík nemá vliv na přednes rádia. Takže vydržíme.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
lampaA
Příspěvky: 82
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#62 Příspěvek od lampaA »

Asi mne zase sjedete ,že přeskakuji ,ale kond C26 0,1uF je překlenutý elytem 4uF/350V , ten je již lehce nafouklýna +straně. Ve schema není zakreslen , ale vypadá to letování dost origo. Třeba ho tam později přidávali... , může tam být 10uF/450V ? Jinak C40 úspěšně oddolává , po obědě beru tužku a papír , snad to odhalím. Nebo tam není 100 pF.

Ten kond C36 měl svod , navíc se při vyletovávání jeden vývod oddělil sám od sebe.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#63 Příspěvek od ok1hga »

lampaA píše:kond C26 0,1uF je překlenutý elytem 4uF/350V , ten je již lehce nafouklýna +straně. Ve schema není zakreslen , ale vypadá to letování dost origo. Třeba ho tam později přidávali... , může tam být 10uF/450V ?
může, je to jen blokování napájení

. . . dál hledej C40 !

Uživatelský avatar
lampaA
Příspěvky: 82
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#64 Příspěvek od lampaA »

Však já hledám, .... Rozkreslil jsem si zapojení , a jsem tam , co včera. Ale na druhou stranu , nejsu takové blbé , jak jsem si už skoro myslel. Ten kond nemá 100 pF ale 20 pF. (dle potisku). A je už určitě měněný. Ostatní u mezule jsou žluté alway a tento je pertinaxová Tesla. Napětí na přívodu od anody EF9 je 220V , za kondem nula. Jetedy jen malá kapacita? Ale to by to tenkráte přeci po opravě dělalo taky takto. A že by jim stačila k poslechu jen Praha , to asi je blbost.
Nebo raději nejdříve jít na C26 ?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#65 Příspěvek od ok1hga »

lampaA píše:Ten kond nemá 100 pF ale 20 pF. (dle potisku). A je už určitě měněný. Ostatní u mezule jsou žluté alway a tento je pertinaxová Tesla. Napětí na přívodu od anody EF9 je 220V , za kondem nula. Jetedy jen malá kapacita? Ale to by to tenkráte přeci po opravě dělalo taky takto
slída v pertinaxu s okýnkem ?
ten bude nejspíš uhnilý, původnímu změř kapacitu a uvidíš . . .
vyměň ho . . .
a ten C26 taky, klidně tam dej těch 10µ/450V

Uživatelský avatar
lampaA
Příspěvky: 82
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#66 Příspěvek od lampaA »

C40? Ano , slídový s okýnkem.Na první pohled jako nový.A co je nového?
1-vyměnil jsem C26 , přemostil tím 10uF elytem místo nafouklého 4 uF.
2- současně jsem vyměnil i C21 , byl asi dobrý , ale sypal se z něj asfalt. Demontáž nepřežil.
3-Rádio hraje již docela hlasitě .
4- Paralelně k C40 20pF jsem přidal 80pF a začalo hrát o poznání lépe.Čistěji.Dám tam potom nový slídový 100pF ale ten přivezu až v pondělí.Stupnice sedí.
5- Hraje stále ale jenom ta Praha. Magioko je chválabohu OK , reaguje silným svitem.
6- Anténa je zatím jen asi 5m drátu , nataženo pod stropem , ale jiná radia, např. Trio Koncert, na to chytala dobře. Prostor je absolutně nezarušený!
7 - C44 = 0,5uF na katodě EF9 vyměněn.

Večer přestěhuji k větší , delší anténě, tak uvidím. Ale stejně si myslím, že by tam mělo být naladitelného více. Např na DV na radiu Blaník tady poláci duní jako hrom. Se stejnou anténou. Talisman taky. U tohoto ani ťuk.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#67 Příspěvek od ok1hga »

bude to v MF ujeté, slíďáky bez kapacity . . .
dříve když se topilo převážně uhlím bylo ve vzduchu hodně síry
a to udělá se stříbrem ve slíďákách své . . .
budeš muset přeměřit kapacity a případně povyměňovat . . . a doladit MF
teprve potom to půjde zase jak "za mlada" . . .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od pajosek2 »

Tak pokud magioko reaguje na naladění stanice nemůže být malá citlivost pokud nemáš vysílač o baráku. Je možné,že máš vysílač Prahy blízko? Kdyby jsi napsal odkud jsi,jak už jsem se ptal,tak možná budem vědět,prooč Ti hraje jen Praha.

EDIT: Je možné,že máš mezule ujeté směrem nahoru vlivem menších kapacit kondíků v MF a tím se Ti tam může něco cpát.
Nezjistil jsi ještě jestli Ti kmitá ten oscilátor?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
lampaA
Příspěvky: 82
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#69 Příspěvek od lampaA »

Tak jsem to zkusil přes 40pF kond na čepičku EK3. Zeslabí to asi tak o polovinu. Jsem z Hradce ale laboruji na chalupě u Hořic v Podkrkonoší.
A co ten odpor na g1 EBL1 , těch 50k ? V radiu doopravdy není.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od radioelectrum »

pokud hraje na SV pouze jedna stanice nejprve dělám tento test:
připojím anténu přes nějaký menší kondík (stovky pF) přímo na mřížku první elektronky. Pokud hraje více stanic (ikdyž jsou rušené a pod) tak je vadný vstup. pokud hraje zase jen ta jedna tak je bu´d dost ujetý oscilátor, a nebo častěji ty mezifrekvence.
Je to velice rychlá skouška co zabere chviličku a ušetří hodně času.
U vady vstupu pokud to není přerušenou cívkou či přepínačem bývají často vadné C viz můj článek zde:
http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/re ... nvstup.htm

Uživatelský avatar
lampaA
Příspěvky: 82
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#71 Příspěvek od lampaA »

Ha , tak to je něco. Vytáhnu anténu ze zdířky tak to nehraje.Přiložím na mřížku EK3 a ani ťuk.... Takže třetí varianta je tady. :cry: :cry:
DOPLNĚNO: Tak jsem ze zoufalství našel nějakou ECH3 , četl jsem že je to přímá náhrada , snad. Musel jsem malounko přeladit a slabě se to rozehrálo. Při přívodu antény na mřížku.To je ta EK3 kaput ?? To snad néééé ! :roll: Pokud tam tu ECH3 nechám a dám anténu do anténní zdířky , tak to hraje skoro jako s tou EK3 , jen o něco slaběji a více to brumí.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#72 Příspěvek od ok1hga »

už zase vymejšlíš ?
zkontroloval jsi ty diody EBL1 ??
překontroloval jsi ladění MF ?
teprve až tohle uděláš, šťourej se ve vstupu . . . případně C10 a C11

Uživatelský avatar
lampaA
Příspěvky: 82
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#73 Příspěvek od lampaA »

Proč vymejšlím ??Já jen reagoval na připomínku či námět p. Balka. Nic víc.
Napět anod : EK3 220v EF9 218v EBL1 258V. C27 320V a C28 270V. EBL byla měřena na BM215A , je to na str. 3. V radiu to jdu tedy změřit proti katodě.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#74 Příspěvek od ok1hga »

asi by to chtělo si nejdřív porovnat skutečné zapojení se schématem, které jsem sem dal.
Mám pocit, že je to uvnitř rádia trochu jinak a chtělo by to schéma domalovat . . .
. . . protože:
napětí na anodě EK3 nemůže být 220V proti zemi, když jsi naměřil na C28 napětí 270V !
Jedině, že by tam byl ještě někde v sérii odpor, nebo je přerušená cívka L14.
Prostě to znova projet podle schématu, případně schéma doplnit a dát sem.
Také samozřejmě změř ta napětí na katodách proti zemi.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od Franta »

C26 (M5) je filtrační člen napájení g3+5 elektronky EK3. ten elektrolyt 4M je tam úplně zbytečný, pokud je svitkový kondík dobrý.
Už jsi otevřel MF propusti a prověřil paralelní kapacity cívek? Ty budou skoro jistě bez kapacity, doporučuji všechny čtyři nahradit. Teprve potom půjdou naladit MF propusti.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“