Benq FP91G model Q9T4 nejde zapnout, nesviti on-off led

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lixis
Příspěvky: 34
Registrován: 08 bře 2012, 01:00

#61 Příspěvek od lixis »

Zdravim, mam take tenhle monitor, ale trochu jinou verzi desky.. 2 traficka a misto tht tranzistoru 2sc.. mam smd z druhe strany.

po nasazeni na 230V monitor je komplet mrtvej vcetne led.

spinaci mosfet tranzistor je ok, diody na chladicich take, pojistky take, ostatni diody a odpory take ok, napeti na DC strane usmernovaci pres 300V. na konektoru mam 3.3V, 5V.. na kondenzatorech u invertoru mam 15V.. 3V mam i na ovladacim panelu.optoclen je take ok. na druhe strane all smd tranzistory maji prechody, zadnej prerusenej ani prorazenej.

kondenzatory mereny mericim mustkem, vsecky ok.. ze zoufalstvi jsem vymenil nektere.

nekolik monitoru jsem uz dal dokupy, nejjednodusi poruchy byly v kondenzatorech,invertory jsem uz taky opravoval, spinaci tranzistor taky, dokonce i 🤐 hlavni pjistku s usmernovacem.. vsechny klasicke poruchy. u invertoru kdyz mi horely traficka s trandakama, tak sem z casoveho duvodu jsem prerusil cesty a nahradl invertor.

uplna lama nejsem, ale tady jsem nic nenasel spatneho, nema nekdo zkusenost ? zacinam pomalicku verit, ze zdrojova deska je v poradku. procetl jsem na google toho plno, bouzel bez vysledku.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od PotPalo »

Keď máš napájanie OK, tak asi signálová doska... tlačítka fungujú? Zvody? Stačí jedno blbé tlačítko a blokne to aj tlačítko Power, potom to naň nereaguje. Niekedy zvody nezmeriaš, niekedy sa prejavia až pri napojení, keď tam je nejaké to napätie, zrejme elektrolytický olej od lisovania tých mikrospínačov.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
lixis
Příspěvky: 34
Registrován: 08 bře 2012, 01:00

#63 Příspěvek od lixis »

tlacitka jsem meril ohmetrem mno i s tema odporama. muzu zkusit najit jen samotnej obvod toho power tlacitka a zkusit to sepnout bez ovladaciho panelu. nemyslim, ze by to tim bylo.
mel bych moznost sehnat na puceni ridici desku, to beru jako posledni moznost. popripade hodim pak info. alespon bude tady nalezena new chyba k odstraneni.

jinak uvitam kazdy nazor.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od PotPalo »

Tie tlačítka sú svine, záleží od vlhkosti, polohy, teploty, atď... Mal som prípad keď pri meraní boli dobré, ale po 4 hodinách prevádzky začalo jedno siloumocou tvrdiť že je stlačené. Po výmene pre istotu všetkých závada odstránená.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
lixis
Příspěvky: 34
Registrován: 08 bře 2012, 01:00

#65 Příspěvek od lixis »

VYRESENO

tak posilam odpoved.. nakreslil jsem si ten jednoduchej obvudek tlacitka do konektoru a zjistil jsem, ze vlastne mikrospinac pripina mezi 1vnim a 4tym pinem od konektoru odpor 10k.. vzal jsem si odpor10 kilo, odpojil jsem ovladaci panel a prilozil jsem odpor.. a ono se to rozbehlo :-D .. zvlastni je, kdyz jsem pak pripojil panel zpatky, tak uz vse funguje jak ma..

mas pravdu, ze ten panel asi neco udelal a nacetl nejakou chybu nekam do IO ridici desky, asi se nejak resetovala, netusim.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#66 Příspěvek od Michal22 »

Ne, nevěřím tomu že si někde něco načetlo. Pokud je v tlačítku svod, tak se někdy projeví, jindy ne. Měl jsem na stole telefon, kterému ve venkovním prostředí nefungovala klávesnice, pokud ale zůstal pár hodin ležet v suchu a teple, tak se problém neobjevil. Nakonec (po delším pátrání) jsem našel úplně drobnou oxidaci kolem jednoho varistoru, který dělá ochranu vstupů procesoru od klávesnice. Po odpájení, očištění a znovu připájení se problém už nezopakoval.
Ona ta drobná oxidace fungovala asi jako houba- ve vlhku a chladnu se stala díky vlhkosti vodivější, potom zablokovala procesor. Jakmile ale vyschla, měrný odpor vzrostl a už neblokovala vstup procesoru.

Nepočítej s tím, že se všechny závady projeví vždy na 100%.

Tady u tohoto monitoru byc h vyházel všechny mikrospínače, celou desku pořádně očistil IPA, připájel nové mikrospínače.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Shake
Příspěvky: 9
Registrován: 24 črc 2015, 02:00

#67 Příspěvek od Shake »

Zdravim. Mam tento monitor a nedavno mi prestal fungovat. Po rozobrani som zistil ze mi v nom strelil elektrolyt C605 100M/450V, zhorel fet Q601 2SK3264 a prepalila sa poistka. Po vymene tychto suciastok sa monitor rozsvieti ale len asi na 2 az 3 sekundy, zasvieti zelena ledka a potom zhasne. S tym, ze neprejde do standby mode so zltou ledkou. Jednoducho vsetko zhasne. Ked stlacim znova power tlacitko vsetko sa opakuje. Neviete niekto poradit kde moze byt este chyba?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#68 Příspěvek od fredis »

Co invertor? Měřil jsi něco? Asi čekáš na odpověď typu vyměň to a tohle a bude to opravené :wink: :lol: .

Uživatelský avatar
Shake
Příspěvky: 9
Registrován: 24 črc 2015, 02:00

#69 Příspěvek od Shake »

Pravda je ze sa v monitoroch moc nevyznam, ale to napetie na invertore som meral, bolo 16 V.Teda na vystupe zo zdroja. Na scheme su udavane len dve napetia 5V a 3,3V. Ide mi o to, ci tam nie je nejak zlozitejsia zalezitost, ked monitor neprejde vobec do stanby stavu, teda na zltu ledku.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od PotPalo »

To vyzerá akoby pri záťaži padol zdroj. Pozri SMD rezistory okolo riadiaceho IO zdroja, niekedy to schytajú s odpáleným mosfetom. Tiež veľký rezistor, myslím že 0,22 Ohm, teraz neviem, zvykne sa odpáliť s mosfetom, je zapojený sériovo s ním. Kondenzátory na sekudárnej časti sú v poriadku?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#71 Příspěvek od ok1hga »

PotPalo píše:To vyzerá . . . . . . . Tiež veľký rezistor, myslím že 0,22 Ohm, teraz neviem, zvykne sa odpáliť s mosfetom, je zapojený sériovo s ním.
Mám podobnou skušenost, jen ten odpor jsem viděl několikrát vypálený jen tak "napůl" . . .
změnil hodnotu z původních 0,22 na 2 až 22 ohm . . . !
. . . neshoří úplně, ale jen změní svojí hodnotu !

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#72 Příspěvek od Michal22 »

S tím se setkal asi každý, kdo něco takového opravuje. Já si to vysvětluji tím, že odporová vrstva začne hořet, ale než stačí přehořet, tak dojde k přerušení proudu přes odpor (spálení pojistky, tranzistoru...) a odporová vrstva je pouze zúžená, nepřerušená. U drátových odporů se to ale (samozřejmě) nestává, jen u vrstvových.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#73 Příspěvek od zvaty »

A který odpor je jako pojistka lepší,drátový nebo vrstvový?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od PotPalo »

zvaty píše:A který odpor je jako pojistka lepší,drátový nebo vrstvový?
Predsa poistkový. :lol:
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Shake
Příspěvky: 9
Registrován: 24 črc 2015, 02:00

#75 Příspěvek od Shake »

ok1hga píše:
PotPalo píše:To vyzerá . . . . . . . Tiež veľký rezistor, myslím že 0,22 Ohm, teraz neviem, zvykne sa odpáliť s mosfetom, je zapojený sériovo s ním.
Mám podobnou skušenost, jen ten odpor jsem viděl několikrát vypálený jen tak "napůl" . . .
změnil hodnotu z původních 0,22 na 2 až 22 ohm . . . !
. . . neshoří úplně, ale jen změní svojí hodnotu !
Diky pani za inspiraciu. Ze sa moze odpor takto zmenit by ma nenapadlo. Vymenim ho ak ho zozeniem. Zatial teda vdaka za tip.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“