Považujete tento korekčák za kvalitní?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#61 Příspěvek od BOBOBO »

No vidíš , a já jsem se k nim nastáro pokorně vrátil ... Hlavně proto , že jsou dnes lehce k sehnání a když nespěchám , i za rozumnou cenu .

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#62 Příspěvek od TAKJAN »

Hele netopýři, nikdo k tomu třívývodovému poťáku nic? Asi musím počkat na Thalese

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#63 Příspěvek od Hill »

Jako co k němu chceš vědět?
Změř odpor od zemního vývodu k odbočce a od odbočky k živému vývodu.
A napiš to sem. Pak se k tomu dá navrhnout více variant sice zjednodušené, přesto příjemně poslouchatelné fyziologické korekce. Zkusíme vařit z toho, co máš.
Thaletovo zapojení (toho, co mu pracovně říkám NRZ, tedy bez návratu k nule) vidím jako první volbu, aby to "od odbočky dolů" ještě nějak charakteristiku měnilo.
Jen se asi budou muset poněkud přepočítat hodnoty součástek.
Přece jen střed dráhy je na jedinou odbočku už dost vysoko, lepší by byla tak nejvýše ve třetině vytočení a na desetině celkového odporu.
Takže napřed to změř.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#64 Příspěvek od TAKJAN »

Je to měřené. Přesná polovina celkového odporu dráhy 100kΩ přesně v polovině dráhy. Zas takový idiot nejsem Hille. Proto je mi to divné. Ale klidně se na tu fyziologii vykašlu. Stejně bude řídit hlasitost PC nebo TV. Neopotřebí se, digitál. Tohle pouze, když nejsem přímo u PC, kde je zas teda lepší kvalita nahrávek.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#65 Příspěvek od Hill »

Z takové diagnózy jsem Tě nikdy ani nepodezříval, na to kolem nás běhají daleko vhodnější adepti.
Ale vycházel jsem z toho, že motorem se tahá obvykle potenciometr hlasitosti, a ten by už z principu měl být aspoň přibližně logaritmický (nebo má odbočku posazenou tak, aby se signálem do ní přivedeným nebo z ní odvedeným na zem ta charakteristika měla šanci logaritmické co nejvíc přiblížit). Proto jsem očekával, že v polovině dráhy bude poměr odporů aspoň 4:1, radši větší. Netušil jsem, že zde polovina dráhy znamená také polovinu odporu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#66 Příspěvek od TAKJAN »

Inu, prc:-)) Ale jak píšu, nijak mne to nehrotí, nebude fyzio., nebude.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#67 Příspěvek od Duvsan »

TAJKAN, je Ti dúfam jasné, že máš lin. poťák a ak ním chceš regulovať hlasitosť, musíš ho jakž-takž "zlogaritmizovať". To sa, pokiaľ viem, robí pomocným zaťažovacím odporom k bežcovi. Pre 50k potenciometer by mal byť tuším nejak 5,6-6,8k, neviem presne tie pomery. Ale ja by som dal kľudne i 4,7k. Len tú fiziologičku budeš musieť vykúmať sám. Začal by som členom pre zdvihnutie basu, poťákom točil a počúval a dolaďoval hodnoty. Ale jednoduchšie by asi bolo zohnať logaritmický poťák, z Ebay-u a tak. Sú korektory i pre poťák bez odbočky.

Opravené hodnoty odporov.
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 16 říj 2016, 00:22, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#68 Příspěvek od TAKJAN »

Vím, jasně. Ale je to ALPS (aspoň se tak tváří) a shánět někde jiný se mi tolik nechce. Nějak to zkusím proměřit. Jinak ten zesilováček už má obcházení korekcí-DIRECT hotovo. Prvá část vůči kritice splněna. Ještě to loudn..

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#69 Příspěvek od Duvsan »

A ja pozerám, že som pomýlil tie odpory. Tuším že za 100k poťákom sa dávala 12k záťaž. Ale už v tom mám bordel.
Už som tie hodnoty prepísal.

Nejde ten motor napasovať na iný potenciometer?
Pozeral si na Ebay-i, Amazon-e a tak?

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#70 Příspěvek od TAKJAN »

Tohle je asi nejsložitější loundness,že. Ale dělat ho nebudu.
Přílohy
loudness.gif
(3.21 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#71 Příspěvek od Hill »

Složitější sice je, ale ne nejsložitější, jenže má radši průběh poťáku mezi lineárním a exponenciálním.
Výhodou je značná vybuditelnost, protože se současně řídí jak vstupní dělič, tak zpětnou vazbou zisk zesilovače (patent tuším firmy Loewe-Opta, která do něj dávala potenciometry speciálně určené do tohoto zapojení, řídili s tím citlivost vstupů magnetofonů a mixpultů, kde se dal využít větší rozsah vstupních úrovní).
Při vhodném poměru odporů potenciometru a odporů kolem něj by se dalo přiblížit logaritmickému průběhu i s lineárním potenciometrem, ale jak by se tvářila fyziologická korekce, neumím odhadnout.
Ten tvůj ALPS není zjevně určený k přímé regulaci hlasitosti, ale spíš na dálkové řízení balance či korekce výšek případně hloubek v nějakém Baxandallu nebo Williamsonu.
Případně k řízení hlasitosti s nějakým tím LM1036 nebo tak něčím, zde mi ovšem uniká smysl, proč to neřídit napětím přímo, ale přes motor.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#72 Příspěvek od TAKJAN »

Tyhle IO pro korekce stojí snad všechny za prd, nebo ne? Samé nářky na šum, zkreslení a co já vím ještě... Jinak jsem prolezl net, našel pár dalších zapojení, ale nehodlám strávit stáří nějakým velkým proměřováním atd. Když mi to bude vyhovovat, OK, na tom jsme se shodli asi všichni. Spíš je podle mne důležité, aby nf mělo správnou úroveň. Pak to funguje. U toho, co vyřazuju měl každý vstup pot. na nastavení úrovně a log. indikátor úrovně. Vše pěkně na nulu. Teď u toho nového si ty dva vstupy ohlídám.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#73 Příspěvek od Hill »

Asi by bylo nejlepší, kdybys odkrytoval zezadu TP289 50k/Y (nebo jiný, ale s odbočkou a průběhem Y) a upravil osku toho motorového potenciometru tak, aby zezadu chytla osu té TP289. Nejlépe formou Hardyho spojky, aby nevadila případná mírná chyba osy.
A měl bys to vyřršrné najednou.
Druhá možnost je nalepit na obě osičky řemeničku a vyřešit to lankovým převodem na TP289, který bude stranou a jeho oska nebude koukat skrz panel.
V obou případech s celým tím monstrem musíš couvnout dozadu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#74 Příspěvek od TAKJAN »

To mohu zkusit, záleží, jak mají číňani spojen ten potenciometr s motorkem. Asi jen nějak plastem, doufám.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#75 Příspěvek od Hill »

Nebo tam budeš muset ten původní poťák nechat a tu spojku udělat z konce jeho hřídele. Pokoušel jsem se totiž najít ještě nějaký jiný potenciometr s aspoň jednou odbočkou ve čtvrtině až třetině dráhy a desetině jejího odporu, ale v běžné nabídce něco takového nemají už ani Číňani (a stejně bych jim nevěřil, že by takto deklarované vlastnosti skutečně měl).
Proto važme si zásob potenciometrů TP289, zvlášť, mají-li odbočku a průběh Y.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“