Indukční desky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#61 Příspěvek od passion »

Myslím, že neriešim blbosti. Ak by to malo variť tak, ako na videu, asi by som ju poslal na SD. Pôvodne som chcel práve túto Moru. Po zhliadnutí videa ju ale nechcem. Zapájal som kolegovi nejakú Gorenje, mal som doma na opravu Electrolux po nesprávnom zapojení, ale ani jedna nemala tak dlhú pauzu ani na 1. stupni tak, ako Mora na tom videu. Po surfovaní a radách som sa rozhodol pre toto:
https://varne-dosky.heureka.sk/electrol ... k/#section
Má to slider pre každú zónu, takmer všetky tie fičovinky, čo by mala mať a je pre mňa v prijateľnej cenovej hladine.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#62 Příspěvek od termit256 »

Tehle znacce bych se radeji vyhnul obloukem. Prec casem byla v cernych ovcich reportaz o nejake babe ktere se deska Mora sama nahodne zapinala coz je dost neprijemna vlastnost. Nechteli ji uznat reklamaci, ze pry ji po tom beha kocka apod. Nakonec se prislo na to, ze se zapina protoze na ovladaci prvky sviti slunicko a ze snad maji nekde v navodu malym pismem napsane ze na ni svitit nesmi :-) K cemu je takova deska? A jake dalsi prekvapeni maji schovane v rukavu konstrukteri od Mory.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#63 Příspěvek od termit256 »

Myslim ze ta cos vybral bude v pohode. Ovladani je uplne stejne jako u EHI6540FHK kterou mam. Kdyz jsem ji kupoval, zjistoval jsem jestli je nejaky rozdil mezi AEG a Electroluxem, kdyz se na pohled lisi jen potiskem desky. Uz si nepamatuju v cem se lisily, ale nejaky rozdil tam byl, mam pocit ze servisak mluvil neco o pevnejsim skle a ze je tam castecne i rozdilna elektronika.

V kazdem pripade funguje dobre, jedine co bych vytknul je pomala reakce na ovladani. Pokud ji zapnes, trva cca 2 sekundy nez pusti do plotynek vykon. To same u boosteru. Snizovani vykonu je ale okamzite.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#64 Příspěvek od Mira_A »

passion píše:Plynulú myslím tak, že doska zníži prenášaný výkon tak, že energia je do hrnca dodávaná síce menšia, ale sústavne a nie s prerušením. Podľa mojich doterajších skúseností to práveže nie je PWM. Píše to aj rnbw na vrchu druhej stránky tohoto vlákna. Potom padli názory, že sa to vyvíja od kvality dosky a jej ceny. Kolega nejakú má a platňa napríklad na navolenom polovičnom stupni z max polovicu času ide, polovicu nie. Napríklad 3 sekundy sa voda varí, 3 sekundy nie. Niečo ako na tomto videu:
https://youtu.be/jBNKHBd6VIw
Čo čítam iné diskusie, robia to asi všetky indukčné platne. Potlačí sa to kvalitným hrncom s masívnym dnom, ktoré v pauzách spôsobí dostatok tepelnej zotrvačnosti. Chcel som vedieť, či je tomu naozaj tak a či tie drahšie platne nemajú inú reguláciu ako striedou.

Ďakujem za prínosné tipy ohľadom ovládania. Dobrá myšlienka.
Tohle není PWM. PWM je tam samozřejmě taky, ale na vyšších frekvencích.

Celý problém proč ti to takto cykluje je nevhodný objem vařené tekutiny. Je menší než dodávaný výkon. Ty máš nastavenu regulaci teploty. Co je asi u tvé indukce problém a ne jen u tvé je nemožnost regulace výkonu i teploty nezávisle. Přepneš-li to na teplotu nastaví se ti pevný výkon .(není jej možné měnit), který je spínán a to je ono cyklování (zásuvkový měřák výkonu to potvrzuje). Zkus použít tu nejmenší plotýnku s nejnižším nastaveným výkonem. Nebo je možnost přepnout na výkon a nastavit si svůj výkon. Pokud to tvá indukce umí. Moje indukce to bohužel taky neumí. Buď lze použít pro regulaci výkon 200 až 2000W nebo teplotu od 60 do 240C, ale při konstantním výkonu 1000W. Takže mi to při menších objemech začne taky cyklovat. Při větších objemech bych se zase nedostal nikdy na tu teplotu 240C. Já mám např. ten výkon při regulaci teplot 1000W. Takže polévka o objemu cca 2 až 2,5 litru se vaří na 100 až 120C plně v pohodě bez cyklování. Třeba vajíčka na pánvičce je dobré dělat na regulaci výkonu. Mě se osvědčilo 400W. Malé objemy polévky je třeba taky dělat na regulaci výkonu. Ta porce ve videu si zasluhuje výkon mezi 200 až 400W. Takže když se tam objeví 1000W, polévka rychle zabublá a indukce se vypne, protože překročila o hodně žádanou teplotu. Za nějaký čas cca sekundu zkontroluje teplotu a znovu se sepne, protože teplota už spadla pod nastavenou a celý cyklus se opakuje s nepříjemným cyklováním.

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#65 Příspěvek od MajklR »

Vyhodit indukční desku do SD, jak tu někdo psal, je škoda. Já starou vyhozenou rozkuchal, na sklokeramiku udělal rám a nožky, topím dřevěným uhlím a opečené buřty, steaky a jiné pochutiny jsou mňam, mňam. Navíc je tam elektroníka, ze které občas něco vykuchám. Majkl.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#66 Příspěvek od Mira_A »

MajklR píše:Vyhodit indukční desku do SD, jak tu někdo psal, je škoda. Já starou vyhozenou rozkuchal, na sklokeramiku udělal rám a nožky, topím dřevěným uhlím a opečené buřty, steaky a jiné pochutiny jsou mňam, mňam. Navíc je tam elektroníka, ze které občas něco vykuchám. Majkl.
Vyhazovat a proč? Ty jsi od Gaspromu. Ceny plynu jsou značně nevýhodné. Přepočítaná cena se blíží ceně elektřiny. Ale co účinnost plynu. Ta je poloviční proti elektřině.
Já to měřil tak na indukci na ohřátí 2l vody je zapotřebí méně než 0,25kW a u plynu po přepočtení 0,5kW. Takže úspora proti vaření na plynu činí 50%. Ročně se mi vrátí tedy asi 1000Kč. U vícečlené domácnotsti se za jedinný rok zaplatí cena velké indukční desky.
Tož tak. Plynaři jsou zloději. Pryč od plynu. Nehledě na nebezpečí výbuchu otravy a jiných problémů se indukce vyplatí.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od hafca »

Má to ještě jednu výhodu. Neplatíš paušály za plyn a za elektřinu, ale jen za tu elektřinu. To je dalších cca 1000,- ušetřených ročně. Alespoň to tak bylo před lety, když jsem plyn odhlašoval. Teď je to možná ještě víc.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#68 Příspěvek od p32 »

Mira_A píše:Tož tak. Plynaři jsou zloději. Pryč od plynu. Nehledě na nebezpečí výbuchu otravy a jiných problémů se indukce vyplatí.
Naprosto zcestný názor. A doma budeš topit taky elektřinou?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#69 Příspěvek od kejki »

Tepelným čerpadlem na elektřinu, na plyn jsou dražší.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#70 Příspěvek od p32 »

Napiš sem ten odkaz na to tepelné čerpadlo, které bych tam mohl dát místo toho plynového kotle. A kolik stojí? 20-30 tisíc?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#71 Příspěvek od kejki »

A proč echt místo kotle? Monoblok Samsung začíná na 86 tis., nepotřebuje komín, jeho revize a čištění. Díky sazbě D57 šetříš na veškeré spotřebě v domácnosti.
U varné desky taky při výběru netrvám "a připojíš jí na tu trubku s plynem".

OK, bylo to rýpnutí mimo téma, každému jeho Poděbrady.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od workhard »

6kW krám, který zapne kočka, bych si domů tedy nepořídil, jak to vůbec mohlo projít nějakou certifikací?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#73 Příspěvek od p32 »

a) Plynový kotel s vývodem přes zeď fakt nemá komín.
b) Monoblok Samsung se svými 6 kW má vytopit to, kde je spočítáno potřebných 8kW?
c) Nikdo tady sazbu D57 nedá, to je už ověřeno.
d) varná deska je indukční, nepleť si to s topením

Napojení toho monobloku Samsung na stávající ústřední topení by mohlo být dost zajímavé, ale jednoduchým propočtem je jasné, že by se to vyplatilo asi za 20 let. :lol:

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#74 Příspěvek od kejki »

Sice nechápu c, ale tohle téma je fakt o indukčních deskách.

Kocour dokáže pustit indukci, jen když tam zůstane hrnec, pořád je to bezpečnější než sklokeramika, kterou umí pustit také, ale ta hřeje i bez hrnce. Indukce bez nádobí vztekle zapíská a nic se neděje. Kvůli kocourům u nás není nic na sporáku, ani na lince, takže o ní nemají zájem, jen ten jeden se chodí vyhřívat do okna.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#75 Příspěvek od p32 »

kejki píše:Sice nechápu c, ale tohle téma je fakt o indukčních deskách.
No sazbu D57 jsi sem dal ty.

No a o vlastnostech indukce je to hodně o tom, jakou máš. Takže pokud se ti nějaká nelíbila svými vlastnostmi, tak nám aspoň napiš ten typ. My sice kočku nemáme, ale dnes se všude používá dětský zámek. No a bez nádobí nic vztekle nedělá, jen se prostě vypne.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“