Rádio - identifikace stavebnice

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#61 Příspěvek od Artaban001 »

Rádio Junosť se mi rozchodit taky nepodařilo - pamatuju si, že se tam musela navíjet ta toroidní cívečka, jestli to její vinou, nebo vinou nějakýho vadnýho tranzistoru - nevím. nevydalo to ani hlásku.
V amáru vyšel návod na nějaký superhet nějakým IO - stereofonní výstup. Ten mi "hrál" na první zapojení. Taktéž to s TA7000 a jeho pozdějšími klony. Taky bez problému. Poslední stavebnice z Tipy s tím SDR modulem: Až asi třetí kus LM386 mi tam hrál tak jak měl - ty před tím zkreslovaly zvuk.
Ono asi taky záleží na tom, jaký má člověk štěstí na součástky.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#62 Příspěvek od Achab »

Ty Junostě jsem rozchodil všechny, proto jsem je považoval za celkem bezproblémovou stavebnici. Snad bylo možné udělat chybu ve vinutí nebo zapojení toroidu T1, případně feritové antény. U ostatních součástek bylo chybné zapojení při troše pozornosti málo pravděpodobné.
Přílohy
Junost_KP101.gif
(46.49 KiB) Staženo 75 x

Uživatelský avatar
Pauli23
Příspěvky: 112
Registrován: 27 pro 2007, 01:00

#63 Příspěvek od Pauli23 »

Když už jsme u těch návodů, nemá někdo k té IN70 naskenovaný i návod k obsluze? :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#64 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od Jenys »

Pauli23 píše:Když už jsme u těch návodů, nemá někdo k té IN70 naskenovaný i návod k obsluze? :D
Máš soukromou zprávu.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#66 Příspěvek od Achab »

to konosuke: monodyn si pamatuju ze starší literatury, ale nestavěl jsem. Mám dojem, že tam byla bateriová 1F33 a pár součástek, zpětnovazební zapojení. Ani nevím, kde bych tenkrát tu elektronku sháněl, v místní Elektře je určitě nevedli.

Uživatelský avatar
Pauli23
Příspěvky: 112
Registrován: 27 pro 2007, 01:00

#67 Příspěvek od Pauli23 »

Ad stavebnice.
Pamatuji si, že se prodávaly radiové stavebnice pod názvem (nejsem si přesně jist) ?Megmet, ?Magnet... Daly se koupit i s jinými užitečnými stavebnicemi v elektře Tesla Pardubice. Možná toto téma někdo rozvede dále a připomene tak ostatním.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#68 Příspěvek od elektrosvit »

O jednolampovce je pěkný článek tady.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#69 Příspěvek od ok1hga »

jo, jsou to pěkná zařízení . . .
a ještě před 20-ti léty mohla i pěkně fungovat.
Dnes, díky vypnutí, nebo snižování výkonů vysílačů AM toho už na pásmu středních a dlouhých vln moc není . . .
a to co tam ještě zůstalo se poslouchá jen s velkými obtížemi a rušením
od různých zařízení se spínanými zdroji . . .

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#70 Příspěvek od konosuke »

Když jsem začínal, asi tak rok 1973-74 tak fakticky, bateriová pentoda 1F33 již nebyla dostupná, spekuloval o náhradě 6F31 z rozebraného Populáru enemže ta vyžadovala anodové nápěti 250V, zůstalo v oblasti teoretických úvah...moje první "učebnice" radiotechniky, ani nevím kde jsem k ni přišel a kde je jí konec:
Přílohy
m.jpg
(6.42 KiB) Staženo 69 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#71 Příspěvek od Yarda1 »

Tu stavebnici WN05010 jsem měl, nějak se mi nepodařilo zprovoznit nic s tou elektronkou, jen krystalky. Ta stavebnice byla mechanicky dost odfláklá. Monodyn B jsem si postavil a fungoval. Marsík, některé návody z Domácích potřeb i sešitky polovičního formátu jsem měl taky, nevím, kam se poděly, určitě jsem je nevyhazoval :(
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#72 Příspěvek od konosuke »

Vyšší třída vědomosti byla kniha Slabikář radioamatéra, Karel Novák SNTL 1976 ještě dnes leží někde v depozitáři...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#73 Příspěvek od EKKAR »

Yarda1 píše:...Monodyn B jsem si postavil a fungoval. Marsík, některé návody z Domácích potřeb i sešitky polovičního formátu jsem měl taky, nevím, kam se poděly, určitě jsem je nevyhazoval :(
Jestli chceš, mám je naskenovaný ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#74 Příspěvek od sinclair »

Nejsem si vůbec jistý, jestli byl Novák dobrá literatura.
Ale to je asi individuální, někomu to třeba vyhovovat mohlo.
Zrovna Slabikář a třeba ten popis "pracoviště" je pitomost, ve většině domácností buď nemožná, anebo naopak moc minimalistická, že toho v tom člověk moc neudělá - a jinde je přitom místa dost.
Když si kluk domů odněkud přitáhne dvě šasí plná součástek, kam je asi tak dá?
Do překližkovýho skládacího futrálu velikosti větší basy na vercajk? To těžko..
Nikdy jsem Nováka moc nemusel pro ten jeho jednostranný přístup "takhle a nijak jinak to má správnej pionýr" a taky mi ve své době žádný ze známých i učitelů Nováka neradil. Ani vedoucí kroužku - a to už je co říct. Měl regály a skříně ve fyzikálním kabinetu narvaný všemožnou literaturou a knížkama, ale Novák mezi nima nebyl.
Do školy tenkrát chodil Funkamateur, ruské Radio a nějaký Polák /to jediné tenkrát směli a přitom to za něco stálo/, samozřejmě ábíčko a učitelé mohli do určité výše objednávat i odborné knížky do kroužků.
Náš vedoucí zrovna v jednom Funkamateuru vyčmuchal zapojení reflexu s jejich spínacími GS. Vyzkoušel to s našima GS, co se tehdy válely po bazarech za korunu i míň, nikdo je nechtěl a ono to chodilo jak z praku..
Monodyn B /nebo spíš B1 ze stejného sešitu, mělo to víc verzí/ jsme v jednom společném kusu v kroužku stavěli, s 1F35. Žádná velká sláva to nebyla, ale chodilo to dokonce i v SV pásmu, přestože tady do toho prala Topolná tím svým megawattem.
V té době tu slyšitelně hrál i ARO689 s paralelní diodou, jeden pól uzemněný a na druhém 10m volně hozeného drátu..Lezlo to úplně do všeho, pokud člověk vyloženě nechtěl jiné pásmo, tak bylo zbytečný tahat antény.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 13 pro 2017, 12:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#75 Příspěvek od konosuke »

nějaké ty bastlířské návody byly publikovány i v dobovém VTM, diodové dolby,
blikač na žárovku-klopný obvod či telefon přenosem modulovaného světla,
nabíječka NiCd knoflíků, slučovač 2 TV antén, takové blbůstky, no
tenkrát se tvořilo, dneska nakupuje v marketu...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“