Slabikář radioamatéra

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#61 Příspěvek od ok1hga »

TAKJAN píše:A nějaké sovětské konstrukce, taky si teď nevzpomenu, např návod na stavbu magnetofonu a podobné šílenosti.
Crifodo píše:. . . ten magnetofon je lahůdka z několika důvodů . . .
. . . to byla doba . . .
tak jsem si to našel
https://www.ulozto.cz/hledej?q=Radioamaterske
a je tam zajímavé řešení koncového zesilovače.
Všechny trandy jsou jen jedné vodivosti, NPN !
mám pocit, že velmi podobné schéma měla jedna z verzí koncáků na B100 . . .
Přílohy
Seliger-2-budič-konec.jpg
Seliger-2-celkové schéma.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#62 Příspěvek od sinclair »

Tohle se dostalo do Radioamatérských konstrukcí jen z ideového důvodu. "Podívejte, co všechno dokáží amatéři v SSSR!". Zdali je to v typicky amatérských podmínkách opakovatelné, to bylo celkem jedno. Stejně jako to, jestli je v ČSSR výroba magnetofonů už na takové úrovni, že si je může koupit a případně upravit každý. Autor sám tam stejně používá některé hotové ND z již existujících, ruských poloprofi strojů ala Maják a podobných.
Myslím, že by s realizací měla docela napilno i vzorkovna v Přelouči, natož tak průměrný i nadprůměrně vybavený amatér.
Sestavy, které tam byly z ČR, byly do jedné realizovatelné běžnými silami.

Nevím, kolik přesně ty KT315 vydrží, ale myslím, že je to něco hodně podobného KC148. Čili jako budič výkoňáků dost nahovno.
Jo, zajímavý to je, jako znouzectnost, ale už nic víc.
Za ty jejich 2k4 a 620R patřilo ty ruský bastliče proplesknout :D, stejně ty malý zelený a šedý odpory dělali standartně v 10%. Myslím jen MLT-0,25 byly u nás k dostání jen v 5%, ale ty menší odpory, co používali Rusové/Litevci pro výrobu spotřebky a na bastlení /právě ty menší šedý a zelený, jakoby tenčí MLT-0,25/ měly 10% a víc. Dost jsem se s nima natrápil v práci, měli to hodně uhnutý všechno nahoru už z výroby.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#63 Příspěvek od Crifodo »

sinclair píše:Tohle se dostalo do Radioamatérských konstrukcí jen z ideového důvodu.
Celá kniha vyšla jen z ideového důvodu, vedoucí redaktor příslušné edice v SNTL dostal rozkazem vyjít vstříc iniciativě přátel, tak vyhledal pár českých autorů a na koho to padlo, ten musel zatančit kozáčka.
tak to odsral mj. Hyan, který svou chuť demonstroval tím, že lehce oprášil pár svých 10+ let starých konstrukcí (např. nf záznějový generátor s germaniem v roce 1978 je těžký anachronismus), jiní dodali spíš teoretická skripta než bastlířské návody.
Skutečných nadšenců z obou zemí, kteří by tvořili pro radost z tvoření a byli takhle znásilněni, je mi docela líto. Takhle to vypadá když se dobro sere shora.
Ten magnetofon mohl být přesto zajímavý, jako každý ojedinělý orloj.
Už jen ty čtyři hlavy, extra předmagnetizační z rubové strany pásku. Kdo z vás to má, pánové??

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#64 Příspěvek od TAKJAN »

Ale třeba ten Nf milivoltmetr ujde. A návod na Dolby v té době. Šel jsem štrachat, ale ten návod na stavbu měřáku jsem nenašel, měla hnědý přebal, myslím. Taky existuje "Stavíme tranzistorový přijímač".
Nejlepší je ovšem "Fysikální základy radiotechniky", ing Pacák, 1943.
Taky bichle "Od logických obvodů k mikroprocesorům" a "Šíření elektromagnetických vln a antény". Tyhle dvě se jen pletou a klidně je prodám.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#65 Příspěvek od EKKAR »

S tou bichlí "Od logických obvodů k mikroprocesorům" se připojuju - mám ji a klidně přenechám.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“