Před 40 lety se na Silvestra ochladilo o 30 stupňů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#61 Příspěvek od konosuke »

no ! tady to máte...já se pamatuji že tenkrát sin 30° spadl pod hodnotu 0.5
https://www.euro.cz/udalosti/silvestr-m ... -internetu
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#62 Příspěvek od termit256 »

Vcera 3 nad nulou, dnes rano -16. Nikdo nepanikari, nebeha dokolecka a nerve si vlasy... Proste je leden, tak mrzne. Nikdo se nad tim nepozastavuje. I ta babizna odvedle stoji pred vchodem, huli cigaro a usrkava kavu z hrnku jako kazde rano.

Asi nejsme v Praze :-)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#63 Příspěvek od Achab »

Ani tenkrát nikdo zas tak moc nepanikařil. U nás pouze došlo k omezení provozu elektrických pecí, jinak fabrika fungovala celkem normálně. Údržba včetně elektrikářů musela dočasně nastoupit na noční směny v kotelně, protože se muselo topit nepřetržitě.

"Uhelné prázdniny" byly celostátní, ale jistě se během let občas vyskytly i místně. Ze školy si pamatuju, že jsme jednou měli 3-4 dny volno z rozhodnutí ředitele, protože objednané uhlí nevezli tak dlouho, až došlo.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#64 Příspěvek od p32 »

termit256 píše:Asi nejsme v Praze :-)
Jestli to nebude právě tím, že vědu z toho dělají právě jen ti "pražáci", kvůli kterým vznikají ty vtipy. :lol:

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od Hubert_79 »

jen ti "pražáci"
Myslíš ty pražáky, kteří do svých 20 žili někde u Hradišťa, Brna nebo Holomóca (nebo na Slovensku) a přišli do velkého města dělat závratnou kariéru? Takoví ano.
Jinak nikdo z ničeho vědu nedělá; když je hodně sněhu, tak je to problém všude. Ať se město jmenuje Praha, Bratislava, Mrdákov, Koštěmrdy, München nebo třeba Tarararingapatam.
Když už vzpomínáte na uhelné prázdniny, ty jsem sice nezažil, ale zažil jsem někdy v letech 1994-96 smogové prázdniny. Byla vyhlášená nějaká kalamitní situace stran smogu tak jsme měli asi dva týdny volno. Když to bylo míň, tak jsme do školy chodili, ale nebyl tělocvik.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#66 Příspěvek od p32 »

Hubert_79 píše:Myslíš ty pražáky, kteří do svých 20 žili někde u Hradišťa, Brna nebo Holomóca (nebo na Slovensku) a přišli do velkého města dělat závratnou kariéru? Takoví ano.
Ano, ty právě myslím. Ale znáš to o té kolektivní vině, co ji vymysleli? :lol:
Hubert_79 píše: tak jsme do školy chodili, ale nebyl tělocvik.
No jasně, zase kouřili na záchodcích. :lol:

Uživatelský avatar
merhaut
Příspěvky: 22
Registrován: 15 říj 2016, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od merhaut »

Silvestr 1978 na chatě poblíž Zlína, deset nad nulou, ráno minus pětadvacet. Obojí v pohodě, byl jsem trénovaný z mrazíren, kde jsem si v rychlozamražovacím tunelu mohl vyzkoušet minus šedesát a vichřici navrch:-)

Večer nám bylo dost teplíčko:
Obrázek

Ráno to bylo horší:
Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#68 Příspěvek od EKKAR »

Nejlepší prázdniny pro mou ženu byly ty 4 dny v únoru 1997, kdy stávkovali nádražáci a přes Třebovou neprojela za celou tu dobu ani drezína. Tak dobře se prej nikdy předtím ani potom nevyspala (bydlíme asi 280m od kolejí hlavního tahu a neexistuje žádná akustická clona ani stavební nebo terénní překážka mezi naší ložnicí a kolejema - navíc 20m za kolejema je protisvah, kterej má tak akorát ten přesnej úhel sklonu, aby odrážel kravál od kol na náš panelák...) ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#69 Příspěvek od Celeron »

Moji příbuzní mají barák přímo na hranici ochranýho pásma železnice Chlumec - Trutnov. Naštěstí provoz končí v 21.30 a začíná 4.30. Za bolševika to bylo mnohem horší, v 11.30 jezdil z Chlumce nahoru do Trutnova noční náklad a tahal ho z cca 50% Sergej a ráno kolem 3 hodiny jel zase zpět.
Kdo někdy zažil Sergeje, tak zajisté chápe. Ten tak vibroval a rámusil, že se v domě přesouval nábytek a říkalo se, že se povolovaly šrouby na pražcích.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#70 Příspěvek od EKKAR »

Jo - a to jeho "BLU - BLU - BLU - BLU...!" dunělo klidně i na 3 kiláky daleko ...

Tak co bys taky chtěl vod dvoutaktního ropákovýho desetiválce, vyrobenýho jako čistej opajc americkýho ponorkovýho motoru Liberty ...??? A určenýho pro dopravu na dálkovejch tratích mimo civilizaci, kde si mohli dovolit provozovat ho bez vejfukovýho tlumiče?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od Hubert_79 »

EKKAR: No a co teprve ti, jak bydleli v tom paneláku mezi kolejema… Za nádražím, směrem na Ostravu a Brno. Z každý strany několikero kolejí a provoz, no vždyť víš. Vlaky ostatně byly slyšet i nad Rybníkem, kam jsem jezdil jako malý na chatu.
Když ještě v Praze fungoval tunel pod Vítkovem, tak tam to taky byla lahůdka. Před 20 lety jsem provětrával ondatru jedné dívčině, co tam bydlela. Lidi z vlaku ti pomalu čučeli do kuchyně. A provoz tam byl - taky se kvůli tomu budovalo "nové spojení". Byla to jednokolejka a 90 % vlaků jedoucím na Kolín, Mechov nebo Všetaty z hlaváku jezdila tamtudy. Tam to bylo snad co tři minuty, to vlak. Taky se kolikrát před tím tunelem stálo ve vlaku. A pak pěkně odhadem dvacítkou se dokodrcalo na hlavák.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#72 Příspěvek od EKKAR »

Jestli myslíš tenhle, tak to byla původně ubytovna pro drážní zaměstnance. Prostě služební byty typu svobodárna.
Ale to rušení kraválem z kolejí je způsobovaný i třeba blízkostí kolejovýho styku/výhybky, protože dneska je drtivá většina kolejovejch polí svařovanejch a už to na nich netříská. A jak jsem napsal, i absence terénní/stavební překážky v cestě hluku do bytu je hodně ovlivňující ... Jenže u těch sergejů nic nepomáhalo, jejich vibrace se šířily kolejovým spodkem a zhruba kilák a půl před jedoucím sergejem v barácích podél trati drnčely skleničky a skla v knihovnách i voknech ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#73 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše: Tak co bys taky chtěl vod dvoutaktního ropákovýho desetiválce, vyrobenýho jako čistej opajc americkýho ponorkovýho motoru Liberty ...???
Tak ti nevím kterej motor myslíš. Liberty byl leteckej benzínovej dvanáctihrnek Packard chlazenej vodou.
Liberty byla loď z 2.W.W. co se dala postavit za 5 pracovních dnů.
Poháněl ji jeden tříválcový kondenzační parní stroj s trojnásobnou expanzí páry, o výkonu 2500 hp
O ponorkovým motoru Liberty jsem se nikde nedočetl. Ale spousta předválečných US ponorek měla dieselelektriku MAN. Zajímavý, pohon od budoucího nepřítele. :wink:
Přílohy
Liberty V12.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#74 Příspěvek od kevin_mitnick »

Celeron píše: Kdo někdy zažil Sergeje, tak zajisté chápe. Ten tak vibroval a rámusil, že se v domě přesouval nábytek a říkalo se, že se povolovaly šrouby na pražcích.
Jo, proto se taky Sergeji prezdivalo "bubny tajgy". Zazil jsem kdysi 30 let dozadu pri sluzebce do zeme, kde "zitra znamenalo jiz vcera". Stojite na stanici uprostred niceho a najednou slysite z dalav tu-du-du-du-du-tu-du-du-du. A pak za 5 minut prijede vlak...

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od Hubert_79 »

EKKAR: Jojo, ten. Když jsem projížděl okolo naposledy (za světla), tak byl ten panelák pěkně vybydlen.
A co mi paměť sahá, tak kousek před Třebovou (ve směru od Prahy) byla osazená nějaká jako pokusná pevná jízdní dráha. Je to tam ještě?
Jinak na tom Žižkově, ty vlaky nejezdily rychle, ale rády vydávaly takové to pískání, jak se tře nákolek o bok hlavy kolejnice. To bylo třeba ve čtyři ráno výživné... Pro někoho, kdo na to není zvyklý.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“