RIGA 103 preladenie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#61 Příspěvek od xsc »

U normálních rádií je to správně. Ale AFC nech až nakonec, nejdřív ti to musí chodit celé bez něj.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#62 Příspěvek od kutilmil »

Ok. Asi tak za dve hodinky sa do toho pustím. teraz ešte nemôžem. budem informovať. Najskôr sa pokúsim odmerať na akú frekvenciu je vlastne naladená vstupná časť. Spomínal si, že mám vypnúť oscilátor. Môžem to urobiť vybratím T2? Je v pätici. A ináč som ti moc vďačný za pomoc. aj OK1....

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#63 Příspěvek od kutilmil »

Tak až teraz som sa dostal ku rádiu. Takže oscilátor kmitá od 98 do 107 MHz. Prijíma to signál o MF nad aj pod naladený kmitočet. Čo sa týka vstupnej časti tak sa mi teda nepáči. Ked naladím stanicu povedzme 90Mhz tak vstup je naladený na cca 60Mhz ale aj tak je tá krivka nepekná malá, ploská, šírku má 5MHz. Neviem kolko to má byť ale zdá sa mi to byť dosť. Máte nápad čo s tým?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#64 Příspěvek od kutilmil »

Tak už som to rozchodil. Vytiahol som T2, pripojil som sondu a nastavil súbeh ladenia. Pustil som si tam aj značky aby to bolo presne. Teraz to hraje perfektne. Ešte ma ale štve to AFC. Keď ho zapnem tak sa to rozkmitá alebo ako to povedať. Mám pocit že to rozhodí oscilátor a ten začne vysadzovať.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#65 Příspěvek od kutilmil »

Tak už som roschodil aj to afc. dal som tam delič z dvoch 1M odporov a už to funguje. Hraje perfektne ale velka škoda tej nízkej preladitelnosti. Chodi mi to len tych cca 10 MHz. Aj tak mi to stači, počuvam len country rádio. Mimochodom ako to AFC vlastne vie, či má frekvenciu znížiť alebo zvýšiť?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#66 Příspěvek od ok1hga »

kutilmil píše:Tak už som roschodil aj to afc. dal som tam delič z dvoch 1M odporov a už to funguje. Hraje perfektne ale velka škoda tej nízkej preladitelnosti. Chodi mi to len tych cca 10 MHz.
. . . všechno souvisí se vším . . .
kolik máš nakonec C12 ??
a kolik C13 ???
ta C13 by měla být co nejmenší a tím využít celého rozsahu napětí AFC bez děliče !

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#67 Příspěvek od xsc »

kutilmil píše:Mimochodom ako to AFC vlastne vie, či má frekvenciu znížiť alebo zvýšiť?
Ví to jednoduše. Na výstupu FM demodulátoru je ss složka, která odpovídá rozladění od nosné frekvence. Proto je k činnosti AFC potřeba správně sladěný demodulátor. Činnost AFC v oscilátoru zajišťuje varikap D2. Ten je připojen do obvodu oscilátoru přes sériovou kapacitu C13 (na schématu CCIR, jinde C14). Tu je potřeba zmenšit, jak už psal ok1hga. Tím, že jsi snížil ostatní kapacity v obvodu oscilátoru, totiž vliv AFC vzrostl.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#68 Příspěvek od kutilmil »

C12 je 2 piko ( minimum c-trimra) a C13 6,8 piko.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#69 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, kdyby se ti povedlo přeladit jednotku tak, že oscilátor bude kmitat o mezifrekvenci pod přijímaným kmitočtem, ačkoliv v původní verzi kmital nad ním (to je nejčastější uspořádání), bude AFC chodit obráceně: naladíš stanici, zapneš AFC a stanice ustřelí. Podle toho, jak moc je celá smyčka AFC strmá , se buď bude zase periodicky vracet a ustřelovat, nebo stanici budeš pořád dohánět laděním a ona ti bude pořád utíkat.
Pokud jde o šířku pásma propouštěného vstupní jednotkou, tak tato, jestli si to dobře pamatuji, měla šířku propouštěného pásma pro -20 dB něco přes 600 kHz, obvykle víc.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#70 Příspěvek od kutilmil »

Ok kapacitu vo varkape zmenšim a skusim zrusit ten delič. Este sa chcem spytat ako sa da skontrolovat nastavenie demodulatora a ako by sa teoreticky dala zvacsit preladitelnost takejto jednotky. Cgapem ze pri 6,8 medzifrekvencii by sa primali stanice aj nad aj pod naladenym kmitoctom ale ciste len teoreticky rozmyslam.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#71 Příspěvek od ok1hga »

kutilmil píše:Ok kapacitu vo varkape zmenšim a skusim zrusit ten delič.
a o trochu se zvětší rozsah ladění,
jen bude potřeba trochu dorovnat souběh

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#72 Příspěvek od kutilmil »

aku kapacitu tam dať?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#73 Příspěvek od ok1hga »

C13 by měl být menší než C12.
. . . třeba třetinový, ale může být i menší . . . záleží jakou má AFC udělat změnu kmitočtu

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#74 Příspěvek od kutilmil »

C12 mam 2p. Mam dat na C13 1p?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#75 Příspěvek od elektrosvit »

Zkusil jsem rozjet svůj přijímač. Kdysi po připojení bral cca 300 mA a nehrál. Když jsem jej připojil nyní, tak odebíral pod 20 mA. Ale v repro ani neluplo. Očekával jsem nějakou fatální závadu, avšak příčinou byl vadný výstupní elyt. Když jsem k němu připojil ze strany spojů 470µ a zakvedlal s moduly, přijímač se okamžitě rozehrál. Už se v něm někdo hrabal. Potenciometr hlasitosti je vyměněn za teslácký, v NF části je jakýsi odpor nahrazen drátem a další úpravy. :roll: Lišta, která má držet moduly, je ztracená. Tyto díly přehodím z druhé Rigy a pak zkusím přeladit VKV díl.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“