Sháním transformátor

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#76 Příspěvek od pawka »

moc diky!! Ja bych ty uhlikovy odpory mohl vypajet ze starejch pc zdroju. Jinak soucastky mi jsou uz jasny,aspon ted. Nastava uz posledni zadrhel, a to vyroba dps. Horske slunicko doma mam,tak bych sel touto cestou. Jsou různě silné vrstvy mědi na dps-foto? Nebo se veme jen venkovni rozmer desticky?Jde mi o to,ze tam bude tech 25amper v krajich,tak aby to nekladlo odpor. Folie musi byt taky primo pro foto desku,ze? To nejde vzit nejakou folii co doma lezi z kohinoru.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#77 Příspěvek od milous2 »

pawka napsal:Ja bych ty uhlikovy odpory mohl vypajet ze starejch pc zdroju.
Pokud znáš barevné značení hodnot odporů z hlavy, je to hračka,ale nákup nových je, odhaduji 10.korunová záležitost. A pc zdroje (pokud jsou jen staré,ale funkční ) ponechat pro jinačí využití. Plošný spoj namaluj rovnou na kuprextit ,není složitý. Předlohu vytiskni na tiskárně ve skutečné velikosti a otvory spojů naznač na pcb ostrým (špičatým) předmětem,např.rýsovací jehlou. Při troše šikovnosti vzniklé body pospojovat slabým štětečkem namočeným v acetonové barvě dle vytištěné předlohy.Trubičkové pero je klasika,ale...? Vždyť se z toho nestřílí. Kdo nezvládl zhotovení plošňáku,propíchal tvrdší kartonový papír a vývody součástek pospojoval z druhé strany dle schematu. Tady falíruje ten tyristor a diody,že budou topit a ten karton by to nevydržel :lol: Samotné vyleptání už je taky klasika, mnohokrát popsaná. Tak s chutí do toho a půl je hotovo.

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#78 Příspěvek od pawka »

jeden zdroj mam schovany + jeden polovicni,to mi staci. Jeden ma vytekly kondiky a druhej je z crt monitoru. Kdyz tam najdu tech 7 odporu + jejich nahrady do zasoby,nebudu je kupovat. Jinak muzu koupit ty modry metalicky. Ty jsou ale tusim uz do 1w. To by nemelo vadit ne? To dps bych chtel pekne udelany,aby deti za 20let me mohli rict,ze sem si dal praci a oni se budou taky snazit. Jinak je pravda,ze to je uplne jedno. Ja mam diodovy mustek zvlast,na viku alternatoru..taky uz to neni hezky,ale funkcni. Tyristor,na nej taky dam chladic,at to nema vymluvu. Takze dps muze byt jen pro zbytek. Kdyz vemes aceton a stetec,tak se uz nelepta? Mozna to bude s maximalni peci,taky hezky. Tak nevim

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#79 Příspěvek od milous2 »

To vypadá na dlouho :lol: A s těma dětma Ti to přeji.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#80 Příspěvek od otakarv »

pawka píše:Kdyz tam najdu tech 7 odporu + jejich nahrady do zasoby,nebudu je kupovat.
Podle mých dlouholetých skušeností budeš muset asi do obchodu. Když jsem někdy něco stavěl, také jsem si říkal že v těch svých zásobách (a mám toho hodně) musím najít všechno, omyl, nakonec jsem objednal drtivou většinu.
Větší watáž u rezistoru není na závadu pokuď se na plošák vejde.
Také mi vždy záleželo na tom aby plošák byl na úrovni (dobře vypadal). Jako první tišťáky jsem dělal tím způsobem, že jsem nejdříve měděnou folii dokonale vyčistil (to by se mělo i při jiných technologiích aby byl výsledek dobrý), odmastil aby se na ní voda souvisle rozlila. Pak jsem celou stranu s měděnou folii polepil širokou izolepou, dokonale aby přiléhala po celé ploše k mědi a následně žiletkou vyřezával cestičky které měly být vyleptány. Až bylo vše hotovo, dal jsem vyleptat do chloridu železitého. Takto jsem jednou dělal i tišťák na tuner s plošnými cívkami z AR (když najdu, dám sem fotku). Pravda, to jsem byl mladší, měl lepší zrak a hlavně trpělivost.
pawka píše:Kdyz vemes aceton a stetec,tak se uz nelepta?
Tá barva slouží jako u mě tenkrát izolepa. Leptat musíš tak i tak abys udělal vodivé cestičky.
K této technologií jsem přešel také, pak jako nejnovější jsem začal používat výrobu DPS nažehlováním toneru, vcelku bezva způsob při těch mých několika výrobcích za rok. :wink:
Přeji Ti hodně zdaru a radosti z dobře vykonané práce.

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#81 Příspěvek od pawka »

vsem také preji mnoho zdaru! Nažehlovací zpusob muzu taky zvolit, laserou tiskarnu mam v praci. Cetl jsem zde ale, ze nejlepsi cesta je pres svetelnou desku a folii. Tak nevim. Bude to moje prvni a mozna i posledni dps, zatim nevim, co bych jeste potreboval vyrobit,ani dalsi z meho okoli. Elektronika me bavi,ale nikdy jsem se ji nevenoval vyrobou vice jak nejaky svetilkovani v brzkem mladi. Zatim ste me zasvetili a moc diky!jeste me Hill psal,ze to ani pod lupou se mnou nevidi k vysledku, dyt to staci skupit dohromady a je to, tam se nebude nic doladovat treba osciloskopem,ne? Je teda pravda,ze vubec netusim,jak se to vse ridi, nikdy bych to nenavrhnul. Na jaky frekvenci to vlastne bude pracovat,nebo jak to bude regulovat napeti a proud?

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#82 Příspěvek od pawka »

kterej vzit? tolik druhu maj,jakej vzit?
uhlikovy, cermetovy, plast, drat a neznam rozdil
potrebuju ten co nebude oxidovat do 20 let
pak jeste nasadit kolecko
http://www.tme.eu/cz/katalog/potenciome ... 2C24685%3B
libi se mi tenhle,ale neni zytecne drahej?
http://www.tme.eu/cz/details/1610-5k/po ... -passives/#

edit: jeste mam dotaz, proc jsou 3 zenerky za sebou v serii a nestacila by treba jen jedna?

edit2: jak poznam kolik ma tato dioda hodnotu,kdyz to na ni nepisou,myslim si,ze by to mohla byt KA dioda,ale nevim jestli to je ma potrebna KA 501(muj mobil nema makro rezim)
Obrázek

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#83 Příspěvek od pawka »

mam 2 teslacky potenciometry TP160 50kilo, jde to nejak odpory upravit na moje pozadovane hodnoty, 5kilo a 220kilo?

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#84 Příspěvek od pawka »

elektrikari nejsou moc radittichtiví :( diky aspon za zbytek!

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#85 Příspěvek od otakarv »

pawka píše:mam 2 teslacky potenciometry TP160 50kilo, jde to nejak odpory upravit na moje pozadovane hodnoty, 5kilo a 220kilo?
Normálně asi nejde, musela by se jedině vyměnit odporová dráha jenže kde vzít samostatnou odporovou dráhu, žejo.

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#86 Příspěvek od pawka »

jestli by neslo do serie ci paralerne priradit odpor na vyvody. je to blbost.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#87 Příspěvek od otakarv »

Samozřejmě že šlo (pro úpravu hodnoty odporu dráhy), ale funkčnost takto upraveného potenciometru by se vytratila. Si vem, že bys vytočil potenciometr do krajní polohy, měl by být nulový odpor ale v činnosti by byl stále paralelní odpor zapojeného rezistoru.

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#88 Příspěvek od pawka »

nojo to me nedoslo,ze by uz nebyla nula, sem vul. Mam jeste jednu hloupou otazku, proc jsou ve schematu na predchozinstrance tri zenerky za sebou a neni tam treba jen jedna? Jak to tam pracuje?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#89 Příspěvek od EKKAR »

pawka píše:nojo to me nedoslo,ze by uz nebyla nula, sem vul. Mam jeste jednu hloupou otazku, proc jsou ve schematu na predchozinstrance tri zenerky za sebou a neni tam treba jen jedna? Jak to tam pracuje?
Mnooo, pokud se dá odpor paralelně k potenciometru a ten poťák zapojenej jako reostat se vytočí na jeden okraj, tak podle mýho výslednej odpor se bude rovnat paralelní kombinaci toho odporu připojenýho paralelně k celý dráze plus zbytkový hodnotě mezi jezdcem a bližším koncem dráhy - když bude jezdec zkratovanej na konec dráhy, tak cokoliv paralelně sse skoro nulovým odporem dá zase skoro nulovej odpor - elektrika je přece nejlínější tvor ve vesmíru a jde vždycky cestou nejmenšího odporu. A v případě, že se potenciometr zapojuje jen jako napěťovej dělič (jako ve zmíněným schématu), tak paralelní odpor připojenej k celý dráze jen ovlivní celkovej odpor plus průběh odporu v závislosti na úhlu natočení, nikdy nebude dělat to, co popisujete vejš!!!

A k těm 3 zenerkám v sérii na schématu - jednoduše se tak skládají k dosažení vyššího zenerova napětí, obzvlášť v případě, že je nedostupná zenerka s vyšším napětím. Dneska už jdou poměrně běžně koupit zenerky až kamsi do 80V, ale dřív bylo maximum někde na hranici 24-28V, takže když bylo potřeba získávat stabilní napětí s vyšší hodnotou, musely se takto zenerky řadit do série. Žádnou vyšší vědu v tom nehledej.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 214
Registrován: 02 říj 2010, 02:00

#90 Příspěvek od pawka »

z tim potenciomezrem to nechapu presne,sli by teda ty moje ve schematu nahradit a uptravit ty co sem nasel,pripadne jaky hodnoty?a k ty KA501 diode? V katalogu nepisou jak se znacej,je tam jen velikost pouzdra. Na fotce je videt sice spatne ,ale cela seda a rozmery ma jako kazalog. Pak mam jeste taky sedou + ma zlutou „čepičku”

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“