Lúpance v reproduktoroch u magnetofonu TESLA B 116

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#76 Příspěvek od konosuke »

Systémů potlačení šumu a zlepšení odstupu i dynamiky analogových magnetofonů bylo více a každá lepší firma přispěla svou troškou do mlejna i když s mizivou šancí na uplatnění a hromadnou výrobu za plotem vlastní fabriky...Příkladem SANYO navrhl syst. ANS-actual-noise-silencer pracující v oblasti kmitočtů nad 4kHz (dost tedy podobný dolby-B) nebo Kenwood - DE-noiser, 4 pásma, vylepšení odstupu až +15 dB. No a některé společnosti vedené spekulací úspory nákladů a snahou vyhnout se licenčním poplatkům za Dolby instalovaly vlastni verzi, JVC měl ANRS - automatic-noise-reduction-system v zásadě totožný a kompatibilní s dolby-B, polská UNITRA deck M8011 - syst.CNRS - viz výše...

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#77 Příspěvek od honza637 »

Tak ona předmagnetizace je poměrně důležitá. O víkendu jsem si s tím dost vyhrál na té Tesle a znát to opravdu je a to právě na výškách. Když je moc, jsou zvýrazněné, nepřesné a když málo, jsou zatažené . Nejlepší je, mít potík (dělají to někteří výrobci) a mít poznamenáno, která pozice na stupnici kterému pásku sedí. To je dá se říct asi to nejlepší co by se dalo vymyslet.
K Dolby B - pár kazet jak Fe tak CrO2 jsem nahrával již před lety, ale rychle jsem toho já i táta nechal. Ono to sice ten šum dost podstatně eliminuje ale z té muziky to eliminovalo ještě to, co tam má být. Alespoň mě to tak přišlo a nebyl jsem sám. Druhou otázkou je, jak kvatní ten obvod je v tom kterém přístroji, to nedokážu posoudit. ReVox ho začal dávat vypínatelný do svých strojů někdy mezi 70. - 80. tým rokem , já ho nemám jelikož můj stroj je verze A77 MK.I z roku 69 :) Světe divse, nemá ani ojeté hlavy a dodnes nikde na motorech vůle ... perfektní stav a uloženka to nebyla.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#78 Příspěvek od durkovic »

honza 637:

dakujem ze si spomenul tu predmagnetizaciu,nejak som nevedel s tých emgetoniek vytiahnúť výšky tak som teda pohral s tou predmagnetizaciou tak aby som mal výšky aj na emgetonkach ale aby neboli prevýškovane napriklad BASf-ky. a už to hraje. magič bol pripojený na NF generator z PC no a potom už len s milivoltmetrom a oscilom sa vyhrať.tak aby bolo optimum.len mi nejde do hlavy,predošlý majitel do predmagnetizacie ani nešahol,žeby za tie roky nejako upadla???
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#79 Příspěvek od konosuke »

Je to možné, léta provozu magnetofonu čelo hlavy spolehlivě přebrousí, rozšíří se štěrbina a nezbývá než pak stáhnout BIAS mírně do mínusu (nižší vf nápětí předmagnetizace na vinutí hlavy = zdůrazněné vysoké kmitočty). Některé firmy (JVC) nastavily bias záměrně vysoko ( s potlačením výšek ) aby běžný zákazník nabyl dojmu že z levnějšího decku víc nedostane (KD V-11, KD-X1...) pokud stroj měl instalován a zapojen manual bias fine tuning tak O.K., ale to zas byla vymoženost lepších výrobků, zpravidla 3-hlavých s HX-pro. Až na vzácné vyjímky ( AIWA ) nastavitelná předmagnetizace byla skoro na každém decku i běžných hrajítkách na 5 tis.Kč, AD-R450,460,470 F-220 apod.
Naposledy upravil(a) konosuke dne 18 říj 2007, 11:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#80 Příspěvek od honza637 »

Je to tak, na naší AIWE to je. Od JVC jsem taky deck míval, sice hezky vypadal ale moc to nehrálo. To je ovšem bolest kde čeho z japonské výroby. Oni umí udělat krásnou hračku ale elektricky to málokdy za něco stojí. :roll:
A ono s tou předmagnetizací u té Tesly - dost často výrobky kancovsky nastavovali. Míval jsem po tátovi před lety zesilovač AZS217 kde když ho koupil byl nastaven špatně pracovní bod pravého kanálu a na levém kapka cínu na tišťáku, takže nehrál ani jeden kanál. Patrně nestíhali a dost bastlili. V sobotu jsem opravoval B73 jednoho vrátného z podniku, kde máme kancelář a ten si nechal měnit hlavy v bývalém servisu Tesly (je tam asi 30 let a stejní lidé) . Hlavy mu vyměnili, to ano ale předmagnetizaci nastavili tak, že dali trimry doprostřed dráhy a víc na to kašlali. Tak takhle se to taky dělá a zaplatil 2000
Naposledy upravil(a) honza637 dne 18 říj 2007, 08:27, celkem upraveno 1 x.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#81 Příspěvek od Hill »

durkovic na konci příspěvku píše:......len mi nejde do hlavy,predošlý majitel do predmagnetizacie ani nešahol,žeby za tie roky nejako upadla???
>>Durkovic: to neupadla, naopak by musela samovolně vzrůst, což se běžně nestává; ale přece jen i dlouhoživotnostní hlavy se opotřebovávají.
Když to hodně zjednoduším, tak magnetický obvod kolem štěrbiny se uzavírá z pólového nástavce, páskem oběhne štěrbinu a vrátí se do druhého pólového nástavce. Ten má samozřejmě určitý konečný průřez a chová se jako magnetický bočník, kterým se část magnetického toku uzavírá mimo magneticky aktivní vrstvu pásku.
Zmenšíš průřez a větší podíl magnetického toku se musí uzavřít páskem. To je průšvih, protože s rostoucí intenzitou magnetického pole klesá zbytkový magnetismus pásku na vyšších kmitočtech podstatně strměji, než na středních a nízkých. Hlavně vlivem opětné demagnetizace, tedy odmazání už hotového záznamu, než pásek opustí čelo hlavy, postupně slábnoucím magnetickým polem předmagnetizace.
Ubrat na průřezu jádra 20% znamená totéž, jako zvětšit předmagnetizační proud téměř o stejnou hodnotu. Při rychlosti 9,52 cm/s to u Emgetonů může znamenat pokles klidně i o 8-10dB na kmitočtu 10kHz, zatím, co na 1 kHz se citlivost současně o 1-2dB zvedla.
Nic zvláštního se tedy nestalo a ubráním předmagnetizace se to do určité míry dá vykompenzovat (po probroušení čela už nedorovnáš nic, samozřejmě).
Proměř to ale na více místech pásku a nastav na nějaký střed - vlastnosti magnetické vrstvy nejsou konstantní v celé délce pásku a to bez ohledu na výrobce. Některé mají jen větší, jiné menší, nerovnoměrnosti. Předpokládám, že při nastavování předmagnetizace pracuješ s vybuzením -20dB, abys nenaměřil hausnumera...

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#82 Příspěvek od honza637 »

Napadla mě otázka, na kterou jsem nikde nedostal odpověď - jaká je vlastně životnost těch tvrzených hlav ANP200 a ANP210? Ty původní měkké co dělala Tesla , jsme na B73 ojeli s 8-mi pásky a nic moc to nenahrálo. Nejsem sice schopen spočítat hodiny, ale magnetofon nehrál každý den. Spíše méně.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#83 Příspěvek od konosuke »

Někde jsem četl že životnost long-live tvrzených hlav ANH-200,210 ( Tesla B-115,B-116 ) je 10 000 provozních hodin = cca 1 rok nepřetržitého provozu...pro srovnání, ferrit krystalové GX hlavy AKAI přežijí 90 000 hodin což je 10 let provozu (!!!). Tedy, za běžného opotřebení 2-3 hod.týdně jsou prakticky navěky - mnohem dřív kolabuje mechanika, převody, motory...
Naposledy upravil(a) konosuke dne 18 říj 2007, 11:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#84 Příspěvek od durkovic »

S tým premeriavaním pasku na určitých miestach:no určite vyskúšam len teraz nemôžem lebo robím susedovi zopár kotúčov. Ale som rád že to funguje.Dostali sa mi do ruky aj nejake Ojedinele LP s dobrou muzikou samo.že mam možnosť to dať na CD ale radšej vytiahnem nejakú Basfku,rýchlosť 19 ,Stereo a už to fičí. :D
A potom už len ten kotúč nedavať k reproduktoru :D
Naposledy upravil(a) durkovic dne 19 říj 2007, 14:28, celkem upraveno 1 x.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Echotango
Příspěvky: 24
Registrován: 14 črc 2007, 02:00
Bydliště: Slovensko / Bratislava V (Petržalka)
Kontaktovat uživatele:

ANH vs ANP

#85 Příspěvek od Echotango »

Čo si myslíte o porovnaní hlav, už dávnejšie som čital, že hlavy ANP lepšie snímaju nahravku ako ANH, aký je váš názor?

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#86 Příspěvek od durkovic »

zdravím páni

Tak dal som si tu namahu a integroval som do mojej B 116 LED indikatory vybudenia. led su osadene vo vetracích otvoroch na hornej časti prístroja. každa led a jej katoda je spínana BC547 a lediek je dokopi 21. anody su paralelne pripajane priamo k + 12V. mapajanie som upravil jednoducho: z 24V vetvy tranzistora v zdroji som to vytiahol na stbil.(LM) na 12V a potom medzi vystup stabilu a zem som dal paralelne ešte jeden elyt 100uF/16V a už to maka.Signal som vytiahol z vtupov do korekcií.
Chcel som LED dať dole medzi led ZAZNAM-u a prepínače stop a monitoringu ale bola by to makačka.aj tak s tým bolo dosť roboty ale až teaz je vidieť ako ručička zaostava pred ledkou.

Tým že su LED-ky osadene v tých vetrakoch ma magič teraz taký dominantnejši feeling.
Přílohy
DSC00685.JPG
(31.67 KiB) Staženo 47 x
DSC00687.JPG
(35.25 KiB) Staženo 52 x
DSC00686.JPG
(33.48 KiB) Staženo 83 x
Naposledy upravil(a) durkovic dne 04 lis 2007, 17:00, celkem upraveno 4 x.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#87 Příspěvek od konosuke »

Pro mašiny Tesla B-113,115,116A,116 by šlo jako jednoduchý peak-indikátor použít z výroby již zabudované 2x červené LED které jinak signalizují zařazenou funkci record, čímž by ale pozbyly původního určení.
Nebo na zadní stranu panelu ručkových VU měřáků ( jsou dost průsvitlné ) přilepit 1+1 velkou LED doplněnou o řídící obvod 2 x KC149. Některé cívkáče ( Sony, Philips, AKAI...) měly něco podobného, optický efekt byl dobrý.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od durkovic »

tak so pridal aj foto pre predstavu.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od zdenoeddie »

durkovic píše:tak so pridal aj foto pre predstavu.
ahoj mam k tebe jednu prosbu.nemas niekde schemu tohto magica v elektronickej podobe?vlastnim ten isty,ale pre experimentovanie a podobne veci pouzivam schemu z B101,ono sa to vela veci zhoduje,ale niekedy nie.Bol by som Ti vdacny.Dakujem.
P.S.Popripade napis odkial si vyviedol tie vstupy na LED.Dakujem.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#90 Příspěvek od jano2 »

Malo toho viem,radšej sa spytam.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“